" />

Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

90 kullanıcı çevrimiçi (24 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 34
Ziyaretçiler: 56

OGBD, hibobo, beco, aysl4, sadenur, Turan52, sule78, mars2005, erkay12, cino277, mayko3, ozgecik, sevoli, elifbilge, arjin, yener7583, dlkersy, Bunch, nazi8, junino, aferin, ramonn, panter5, mina41, memmoo, yenisii, fark, yoksa, dardane, ersanba, azraa, tyildiz, arsemm, SOYLUSS, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Paragrafta Anlam
     Ana düşünce - konu
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
salfinaz
Gönderilme Zamanı: 16.04.2009 20:59
Gönderen:
Gönderiler: 236
Ana düşünce - konu
ARKADAŞLAR KONU İLE ANA FİKİR AYNI OLABİLİR Mİ?
mrhum28
Gönderilme Zamanı: 16.04.2009 21:03
Gönderen: YANIM
Gönderiler: 1451
Re: ANA
OLMAZ.

----------------

salfinaz
Gönderilme Zamanı: 16.04.2009 21:05
Gönderen:
NEDEN?
basol
Gönderilme Zamanı: 16.04.2009 21:06
Gönderen:
Gönderiler: 98
Ben de konuyla temayı ayırt edemiyorum.Şöyle düşünüyorum.İki öyküden ikisi de konu olarak aşkı işleyebilir; ancak biri aşkın verdiği mutluluk üzerinde durur, diğeri de aşkın verdiği acı üzerinde durur.Yani iki öyküde de konu aynı olsa da vermek istedikleri mesaj farklı olabilir.
salfinaz
Gönderilme Zamanı: 16.04.2009 21:12
Gönderen:
PASİFİK YAY.7.SINIF "HASAN ALİ YÜCEL "ADLI KÖŞE YAZISININ KONUSU VE ANA FİKRİNE NE DEDİĞİNİZİ ÖĞRENEBİLİR MİYİM?
mrhum28
Gönderilme Zamanı: 16.04.2009 21:12
Gönderen: YANIM
Gönderiler: 1451
METNİ GÖNDEREBİLİR MİSİNZ?

----------------

asme
Gönderilme Zamanı: 16.04.2009 21:14
Gönderen:
Gönderiler: 233
Başol Hocama katılıyorum.Ayrıca ana fikir parçadan çıkardığımız derstir konu ise o parçada bahsedilen şeydir öğrencilere bu şekilde söylüyorum.
cemilec
Gönderilme Zamanı: 16.04.2009 21:33
Gönderen:
Gönderiler: 241
Re: Ana düşünce - konu
konu ve ana fikir aynı şey değildir.Konu, metinde en çok sözü edilendir.Ana fikir ise metnin yazılış amacıdır.Mesela "yalan "konulu bi yazı yazıldı.Amacımız da yalanın ne kadar kötü bir şey olduğunu vurgulamak ve yalan söylenmemesi gerektiğini anlatmak olsun.Bu metin için; metnin konusu yalan,metnin ana fikri ise,"ne olursa olsun asla yalan söylememeliyiz"olarak verebiliriz.Bunun yanında bir de yardımcı düşünce kavramı var.Bu da ana fikri desteklemek için metinde verilen diğer düşüncelerdir.
.öğrencilerime anlatırken ana düşünce ve yardımcı düşünceyi söyle acıklıyorum:

metnimiz diyelim 6 paragraftan olusuyor.Her paragraf da kendi içinde bir bütünlük taşıdığı ve olaya her paragrafta başka bir bakış açısı getirildiği için o metinde 6 tane yardımcı düşünce vardır diyorum.Bütün bu paragraflardan yola çıkarak tek bir düşünceye ulaşırız ve bu düşünce de metnin yazılış amacı yani ana fikridir diyorum."Metnin yazılış amacı nedir,metin niçin yazılmıştır,yazar bu metni niçin yazmıştır"gibi olumlu soru kökleriyle olusturulan sorular ana fikri buldurmaya yöneliktir."Yukarıdaki paragraftan hangisi cıkarılamaz, yazar hangisine değinmemiştir,böyle düşünen bir yazar için hangisi söylenemez" gibi olumsuz soru kökleriyle kurulan sorular da yardımcı düşünceyi buldurmaya yöneliktir.Ayrıca konu bir yargı içermez yani bir sözcük de olabilir; ama ana düşünceyi ifade ederken cümleyle ifade etmeliyiz diyorumÇocuklar en çok ana fikri bulmakta zorlanırlar.O yüzden de n"Nasıl anlarız?"dediklerinde metnin nasıl yazıldığına bakın diyorum.Metin 3 biçimde yazılabilir:1.Tümevarım yöntemiyle2.tümdengelim yöntemiyle3.Ana fikir metnin tümüne yayılarak verilir.
tümevarım yönteminde:Önce konu ortaya konur(konuyu "yalan" olarak alalım)yalan tanımlanır.gelişme bölümünde ayrıntı ve örneklerle yalan konusu geliştirilir.Sonuçta da "yalan kötüdür.Ne olursa olsun yalan söylememeliyiz?"diye bitirebiliriz.Burada ana fikir sonuç bölümündedir.tümdengelimde ise önce yazış amacımızı belirtiriz:"yalan kötüdür.Ne olursa olsun yalan söylememeliyiz?" sonra konuyu genelden özele yazarız.Sonuç bölümünde de yalanın tanımını yaparak bitiririz.burda ana fikir giriş bölümündedir.
3.sünde ise metnin genelinden cıkarırız diyorum.
(GALİBA ÇOK UZUN ANLATTIM:) )
elzem
Gönderilme Zamanı: 16.04.2009 22:09
Gönderen: malatya
Gönderiler: 268
Anafikir:Metinde verilmek istenen fikir,öğüt,düşünce,ibbret ve mesajdır.
Konu.Metinde işlenilen durum,olay,
Tema:Tek bir kelime olur genelde.KONUNUN TÜMÜNDE AĞIRLIKLI OLAN KAVRAM.
öRNEK:Metin Son Kuşlar olsun.
Ana fikir:Kuşların ve doğanın korunmaması,dünyanın doğal güzelliklerini yitirmesi
Konu:Yazarın kuşları ve doğa yeşilliğini olay hikayesi şeklinde anlatması,

----------------
Aşk başlamadan güzel,gözlerde korku kalplerde heyecan,başkaları görmesin diye çabalayış.....

toruncuk
Gönderilme Zamanı: 16.04.2009 22:19
Gönderen:
Gönderiler: 371
Hocam tema şiirde,ana düşünce düz yazılarda olur.Düz yazıda hem tema hem de ana düşünce olmaz.
(1) 2 3 »
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya