" />

Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

10 kullanıcı çevrimiçi (6 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 0
Ziyaretçiler: 10

devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Dil Bilgisi
     Bi bakabilir misiniz
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
fucar
Gönderilme Zamanı: 13.03.2009 14:54
Gönderen:
Gönderiler: 6
Bi bakabilir misiniz
Merhaba arkadaşlar.Güzel türkçemiz için böyle site yapan arkadaşlarimiza çok teşekkur ediyorum.Benim bir sorum olacakti.Simdi soyle bi cumle kuralim.
"Ahmet dun bize geliyormustu fakat annesi telefon acmis vazgeçmiş."
Bu cumledeki "geliyormuştu" kelimesi kullanılır mı? Turkçede geliyormuştu yada gidiyormuştu stili kelimeler var mıdır?Yardımcı olursanız cok memnun olurum.
Feride
Gönderilme Zamanı: 13.03.2009 14:56
Gönderen:
Gönderiler: 128
Re: Bi bakabilir misiniz
Orta Anadolu'da böyle bir kullanım var. Ağız özellikleriyle ilgili bir durum.

----------------
ANADOLUYUM BEN, TANIYOR MUSUN?

elmas
Gönderilme Zamanı: 13.03.2009 14:59
Gönderen: Tekirdağ
Gönderiler: 2150
"gelecekmiş,gelecekti, gelmeyi düşünüyordu, gelmek istiyordu,gelmek isterken" gibi ifadeler varken ..... "geliyormuştu"ya ne gerek var.
Üç tane zaman ekinin sağlıklı kullanımana pek rastlamadı hocam..
beyrek
Gönderilme Zamanı: 13.03.2009 15:07
Gönderen: ATEŞ-İ SUZAN
Gönderiler: 927
Alıntı:

fucar yazmış:
Merhaba arkadaşlar.Güzel türkçemiz için böyle site yapan arkadaşlarimiza çok teşekkur ediyorum.Benim bir sorum olacakti.Simdi soyle bi cumle kuralim.
"Ahmet dun bize geliyormustu fakat annesi telefon acmis vazgeçmiş."
Bu cumledeki "geliyormuştu" kelimesi kullanılır mı? Turkçede geliyormuştu yada gidiyormuştu stili kelimeler var mıdır?Yardımcı olursanız cok memnun olurum.

Türkçemiz çok güzel ama sizin klavyenizde çok çirkin görünüyor.

----------------
Dilde, fikirde, işte birlik!

elmas
Gönderilme Zamanı: 13.03.2009 15:12
Gönderen: Tekirdağ
Gönderiler: 2150
Beyrek hocam bu tarz ifadelere gerek yok.
Yöneticilerin hataları güneş tutulmasına benzer; herkes tarafından dikkatle gözlenir..
Sizler bu tarz ifadeler kullanmayın lütfen.. Hiç gereği yok inan..
fucar
Gönderilme Zamanı: 13.03.2009 15:18
Gönderen:
tamam anlıyorum.Devamlı bilgisayarla meşgul olduğumuzdan dolayı türkçe klavye çok nadir kullanıyorum ama sizin de rencide edecek şekilde böyle bir üslub kullanmanız pek hoş değil açıkçası.Ben de forum yöneticisiyim fakat hiç bir zaman üyelerimizle bu şekilde yazışmadım.Anlayışınız için teşekkürler.Sadece dilbilgimizde böyle bir kelime kullanımı var mı diye merak etmiştim.
VooLKaaN
Gönderilme Zamanı: 13.03.2009 15:46
Gönderen:
Gönderiler: 362
Fucar, böyle kullanımlar İç Anadolu'da mevcuttur. Özellikle de Ankara yöresinde bu kullanım yaygın.
fucar
Gönderilme Zamanı: 13.03.2009 15:55
Gönderen:
Teşekkür ederim.Yani bölgesel kullanım diyorsunuz.Peki dilbilgimizde?
hani
Gönderilme Zamanı: 13.03.2009 15:58
Gönderen:
Gönderiler: 1254
Kullanım olarak yanlış hocam,dil bilgisinde anlatım bozukluğu olur,ek fazlalılığı.

----------------
Sana kendimi anlatmaya çalışmam,senin beni tanımanı beklerim.

julide-
Gönderilme Zamanı: 13.03.2009 16:23
Gönderen:
Gönderiler: 464
Elmas hocam tamam siz de haklı olabilirsiniz ama burası bir Türkçe sitesi değil mi? Buraya yazı yazanların birçoğu Türkçe öğretmeni değil mi? O zaman hocam biraz daha dikkat edilmesi gerekmiyor mu?Ben yorumumu yazdıktan sonra kontrol edip gönderiyorum.Hatta gönderimi tamamladıktan sonra yine bir hata yapmışsam ya da gözümden kaçan bir kelime olmuşsa inanın tekrar değiştirip yolluyorum.Diyeceğim şu ki : Bizler Türkçe öğretmeniyiz.Bizim bir misyonumuz var o da dilimize ve onun kurallarına sahip çıkmak.Bu sadece okulda öğrencilere karşı değil, günlük hayatımızın her anında böyle olmalı . Öğrencilerimiz yaptığı zaman kızıyoruz ya da uyarıyoruz değil mi?Beyrek hocamın da ben kötü niyetle ,arkadaşımızı rencide etmek için bunları yazdığına inanmıyorum.Belki arkadaşımızın dikkatini çekmek, onu uyarmak ,daha çok özen göstermesini istediği için yazdığına inanıyorum. Uyarmadığı zaman da belki de bu sefer kızabiliriz neden kimse bir şey demiyor diye... Ben bile yanlış yazsam (yani bu kadar dikkat etmeme rağmen )beni de uyarın.İnanın ben bundan mutluluk duyarım.Herkesin de duyması gerekir.Beyrek hocamın ben tamamen bunu güzel dilimiz adına ,özen gösterilmesini istediği için yaptığına inanıyorum.Dilimize gereken önemi göstermek adına birbirimizi uyarmak bu yolda atılan en önemli adımdır.

----------------
İnsan ya bana hayran olur ya düşman...

(1) 2 3 »
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya