" />

Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

82 kullanıcı çevrimiçi (29 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 27
Ziyaretçiler: 55

sametli, sefa58, zeymad, pedelis, dilbaz, hayalo, esad, takva28, meltemn, kedi38, tgbzcn, cagdasa, kenan52, fantom0, memo72, mzn, MONROSA, pln40, rengin1, gizz, demirbilek, PAMUKKK, alipppp, kasar, emelo, anafor, brkkc23, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Dil Bilgisi
     "kaldırım" sözcüğünün kökü
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
mtoyran
Gönderilme Zamanı: 24.09.2006 12:46
Gönderen:
Gönderiler: 13
"kaldırım" sözcüğünün kökü
"Kaldırım" sözcüğünün kökünün ne olabileceğiyle ilgili fikri olan var mı? Türkçe olmama ihtimali var mı?
SiirseL
Gönderilme Zamanı: 25.09.2006 11:27
Gönderen: Sinop
Gönderiler: 728
Re: "kaldırım" sözcüğünün kökü
Hocam üstünde derinlemesine düşünmeden kolay kolay yazmam ama yazınızı okuyunca ilk aklıma gelen tahlili yapayım :

Kalk dır ım
F.k FFYE FİYE

Nasıl bir anlam ilişkisi kurulabilir kök ile gövde arasında sorusuna şöyle bir cevap verilebilir sanırım: Yolun kenarlarının kaldırılması suretiyle oluşturulmuş kısımlar. -dır eki eklenirken "kalk-" taki "k" düşüyor.

saygılar

----------------
Bir şiirdir yaşam, her yürekte ayrı ayrı atan...

assyaa
Gönderilme Zamanı: 26.09.2006 18:14
Gönderen:
Gönderiler: 45
Türkçemiz de ünsüz düşmesi ünlü düşmesi kadar sık karşılaşılan bir durum degil diye biliyorum.
küçük,ufak,minik, bebek, ayak gibi sayılarını çok da çogaltamayacagimiz bu sözcüklerde -k sesinin düştügünü biliyoruz. minicik,ufacık, bebecik vb.
Kaldırım sözcüğünün kökünde -k sesinin olabilecegi ve bunun düşmüş olacagı hiç aklıma gelmemişti, bence biraz daha üzerinde düşünün çünkü burada ünsüz düşmesinin olabilecegini sanmıyorum...

kalmak(nesnenin orada durması anlamında) fiil kökü
kaldır(mak) fiil gövdesi
kaldır-ım isim
FİYE
SiirseL
Gönderilme Zamanı: 27.09.2006 16:15
Gönderen: Sinop
Gönderiler: 728
Bu konuyu dün akşam sohbet bölümünde yine tartıştık. Aytoldı hocam bu konuyla ilgili bir link verdi. Orada kelimyle ilgili aşağıdaki bilgi yer alıyor:

kaldırım: Bunun "kaldırmak" ile bir ilgisi var gibi görünse de (otoyolun yükseğinde olması açısından), asıl kökeni Rumca'dır. Rumca'da "kali", "iyi" anlamındadır (kalimera: günaydın, iyi günler). "Dromos" (sondaki "s" genelde okunmaz) ise "yol" anlamını taşır. Yani kali-dromos: iyi-yol; yani yürümeye elverişli, taşsız, tozsuz, çamursuz yol...

Ancak bu bilginin kaynağı hakkında herhangi bir bilgi mevcut değil.

Okul kelimesinin fransızca ekol den geldiği ile ilgili olarak söylediklerimi bu konuyla da birleştirerek ifade etmek istiyorum.

Başka dillerden dilimize aldığımız sözlerin sesletiliş bakımından benzerlik göstermesine dikkat edilerek Türkçe kelime türetme yöntemleriye oluşturulması, bir başka deyişle Türkçeleştirilmesi mümkün değil midir?

okul kelimesi ile okumak arasında nasıl bir mantıksal bağ varsa kaldırım kelimesinde de var. Ve bu kelimeler Türkçe kelime yapısına da uygun kelimeler. Elbette bu benim şahsi kanaatim. Katılıp katılmamak size kalmış...

saygılar

----------------
Bir şiirdir yaşam, her yürekte ayrı ayrı atan...

exus
Gönderilme Zamanı: 28.09.2006 18:18
Gönderen:
kaldırım sözcüğünün kökü kalk- fiilidir. kaldır- fiilinin kökü de kalk- fiilidir. söyleyişten dolayı "k" sesi düşmüştür. bu kelimeyi üniversitede tahlil etmiştik.
assyaa
Gönderilme Zamanı: 28.09.2006 21:23
Gönderen:
Arkadaşlar kaldırım sözcüğü ile ilgili araştırma yaparken karşılaştıgım bir bilgiyi sizlere aktarmanın faydalı olacagını düşünüyorum...
Eski Türkçede bildiğiniz gibi fiiller ünlülerden türemiştir. Buna göre kaldırım sözcüğünün kökü de aslında
a(mak) fiilidir çünkü a- fiili yerle beraber yükselmek anlamına gelir, kelimenin başındaki k sesi ise ön türemedir.
diğer ekler ise (l) ffye, (dır)ffye ,( ım)fiye
Asıl soruya dönmek gerekirse kaldırım sözcüğünün kökü
Eski Türkçede varolan a(mak) fiildir,ve öz Türkçe bir kelimedir....
bozbey
Gönderilme Zamanı: 29.09.2006 11:26
Gönderen:
Gönderiler: 202
Biz de bunu kalk-dır-ım > kaldırım biçiminde çözümlemiştik.
mtoyran
Gönderilme Zamanı: 29.09.2006 12:52
Gönderen:
Çözümlemişsiniz ama bence yanlış çözümlemişsiniz. Kaldırım dediğimiz şey evvela bizim gelenek ve kültürümüzün bir ürünü olarak ortaya çıkan bir şey değil. şiirsel kardeşin de ifade ettiği gibi (ve benim de birçok etimoloji sözlüğünde rastladığım gibi) kaldırım kelimesi Türkçe olmayıp (kali dromos) sözcüğünden bozma dilimize girmiştir.
Konuk
Gönderilme Zamanı: 06.10.2006 18:30
Mtoyran üstadım
hem başlığı açıp soru sormuşsunuz hem de soruya cevap vermişsiniz. Bu ne iş anlamadım, yoksa sorduğunuz sorunun cevabını zaten biliyordunuz da ehl-i forumu sınamak mı istediniz.
Belki de bu cevaba sorunuzu sorduktan sonra ulaştınız ama cevabınızda bu yönde bir açıklama olmayaınca bu şekilde yazmak zorunda kaldım.

Asyaaa Hanım,
kaldırım sözünün "a" fiilinden türediğini belirtmişsiniz. Biraz daha açarmısınız hangi kitapta bu şekilde bir bilgi mevcut paylaşırmısınız
assyaa
Gönderilme Zamanı: 06.10.2006 18:57
Gönderen:
sayın hocam bu konuda şu an size bir kaynak ismi veremeyeceğim, üniversitede eski Türkçe derslerinde aldığım bilgilere ve notlaraa dayanarak böyle bir açıklama yaptım ancak en kısa zamanda hocalarımla görüşüp -a(mak) fiili ile ilgili size kaynak sunacagım
Saygılar
(1) 2 3 »
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya