Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

12 kullanıcı çevrimiçi (9 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 0
Ziyaretçiler: 12

devamı...

Reklam

100 Temel Eser Soru Bankası Çıktı

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Dil Bilgisi
     Türkçe Dersi Nasıl İşlenir?
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
ahhsen
Gönderilme Zamanı: 09.03.2009 19:52
Gönderen:
Gönderiler: 26
Türkçe Dersi Nasıl İşlenir?
selam arkadaşlar okulda diğer öğretmenlere türkçe dersi nasıl anlatılmalı konusu ile ilgili bilgi vermem istendi bu konudaki fikirleriniz veya elinizde olan bilgiler varsa gönderirseniz sevinirim
m_kaya
Gönderilme Zamanı: 14.03.2009 09:59
Gönderen:
Gönderiler: 34
Re: acilll
Merhaba hocam, sınıf öğretmenleri sizden yardım istediyse; bence onlara, dil bilgisi konularında küçük de olsa bir temel atmalarını söyleyebilirsiniz. Müfredatlarında olmasına rağmen çoğu zaman birinci kademeden gelenler çok hazırlıksız geliyorlar. Tabi yazma konusunda da arada bir planlı yazmayı öğreterek kompozisyon çalışması yaptırabilir. Daha çok şey de söylenebilir; ama bana böyle bir teklif gelseydi ilk olarak bunları söylerdim. Kolay gelsin.
erdal03
Gönderilme Zamanı: 14.03.2009 10:04
Gönderen:
Gönderiler: 297
Hocam sayfa düzenine dikkat etsinler. Üst boşluk yan boşluklar, de da bağlacı, ki bağlacı, büyük harflerin yazımı, bir parça da noktalama işaretleri(ünlem, virgül, nokta,tırnak) . Bunlar tamamlanmış olarak gelirse çok kolay inşa edebiliriz üstüne.
alponzo
Gönderilme Zamanı: 14.03.2009 13:30
Gönderen:
Gönderiler: 520
Bildiğim kadarıyla dilbilgisi artık I. kademe müfredatında yok. Bence I. kademe de kazanılması gereken en önemli beceriler, yazma ve okuma becerileri. Yazma ve okuma becerisi geliştikçe zaten bu diğer becerilerine yansıyacak;sonuç olarak çocuk bir bütün olarak gelişecektir.
Ekim7
Gönderilme Zamanı: 14.03.2009 14:59
Gönderen: Erzincan
Gönderiler: 1205
Anlama/Anlatım üzerinde durmalısınız...

----------------
_ Antolojim _

prnss
Gönderilme Zamanı: 14.03.2009 18:19
Gönderen: Malatya
Gönderiler: 625
6. sınıf müfredatı 4-5. sınıflarda yüzeysel olarak işleniyor. Okuma, anlama temeli üzerine dilbilgisi konuları üzerinde yoğunlaşsınlar.
mbozkus
Gönderilme Zamanı: 14.03.2009 18:29
Gönderen:
Gönderiler: 3882
Her şeyden evvel okuma yazma öğretmeden göndermesinler çocukları. En çok üzerinde durulması gereken konu anlama/anlatım. Yine belli başlı yazım kurallarını öğretsinler. Cümlenin sonuna nokta konulması ve cümlenin büyük harfle başlaması gerektiği gibi... Bence dil bilgisiyle uğraşmasınlar, onu biz hallederiz.:):)Kolay gelsin.

----------------

deste
Gönderilme Zamanı: 14.03.2009 18:32
Gönderen:
Gönderiler: 818
Türkçe dersi her şeyden önce kültürümüzün somut soyut değerlerinin ,hayata dair değerlerin ilmek ilmek işlendiği ,konuşmanın ,yazmanın rahatlıkla yapılmaya çalışıldığı sosyal ce canlı bir zemin üzerinde olmalıdır. Dersimiz öğrencinin yaşam alanı olmalıdır ,ders süresince formal ve informal boyutlar harmanlanmalı ,yaratıcı drama etkinliklerine yer verilmeli;öğrencilerimiz sözcüklerin dansına ,kalemin dilinin ve bedenin dilinin raksına şahit olmalıdırlar.Dersimizde öğrencilerimiz ana dilin sıcaklığını ana kucağının sıcaklığıyla bağdaştırmalı ve dilin inceliklerine tanık olarak ana dil bilincine erişmelidir her şeyden önce.

----------------
Suyun elem hali...

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya