Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

17 kullanıcı çevrimiçi (9 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 2
Ziyaretçiler: 15

geron, Amediko, devamı...

Reklam

100 Temel Eser Soru Bankası Çıktı

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Edebiyat
     Fatih Harbiye
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
vakıa
Gönderilme Zamanı: 01.03.2009 11:52
Gönderen: Bursa
Gönderiler: 812
Fatih Harbiye
Peyami Safa'nın Doğu/Batı uyuşmazlığı problemini İstanbul'un iki semtinden, onların bakış açısından, yaşam tarzından yola çıkarak anlattığı romanı. Romanda müzik anlayışı ve enstrümanlar da taraf konumundalar.

----------------
Senden evvel nevalar, güft-gûlar var idi.

masiva
Gönderilme Zamanı: 01.03.2009 12:20
Gönderen:
Gönderiler: 150
Re: Fatih Harbiye
Bu romanın bir parçası lise ders kitabında vardı, işlemiştim. özellikle genç kızın tramvaya binip ordaki gaziden bihaber oluşu ve ingiliz subayına karşı olan ilgisi beni çok şaşırtmıştı.kurtuluş dönemi kayıtsızlığı ve işgal altındayken bile batı hayranlığı bu romanda güzel işlenmiş ve eleştirilmiş. en büyük silah kılıçtan öte kalemdir ve aydınların insanları bilinçlendirmesidir vesselam...

----------------

Ekim7
Gönderilme Zamanı: 01.03.2009 13:19
Gönderen: Erzincan
Gönderiler: 1205
Peyami Bey'i severim. Lise yıllarında- üniversitede içine kapanık ama içinde fırtınalar esen şekilde görünmeyi ondan öğrendim. Koğuştan,,,

----------------
_ Antolojim _

muhtarca
Gönderilme Zamanı: 01.03.2009 13:55
Gönderen:
Gönderiler: 71
DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU İÇİN PSİKOLOJİK ROMAN TANIMI YAPILIR, EĞER FATİH- HARBİYE İÇİN DE TANIM YAPILACAKSA BENCE SOSYOLOJİK ROMAN EN UYGUNUDUR. ZİRA TANZİMAT SONRASI TÜRK TOPLUMUNUN BÜTÜN YANSIMASI(MÜZİK, KÜLTÜR, İNANÇ VB.)BU ROMANDA FAZLASIYLA GÖRÜLÜR.
julide-
Gönderilme Zamanı: 01.03.2009 20:13
Gönderen:
Gönderiler: 464
Ben de muhtarca hocaya katılıyorum.Fatih-Harbiye 1931 yılında basılmış sosyal bir romandır.Aşağı yukarı Tanzimat 'tan beri sosyal hayatımızda tartışılan batılılaşma diğer adıyla alafrangalaşma meselesini ele alır.Yazar ,aslında bu romanda Fatih ile Harbiye semtlerini karşı karşıya getirir.Bu semtleri Neriman 'ın gözüyle değerlendirir.

----------------
İnsan ya bana hayran olur ya düşman...

aykiz
Gönderilme Zamanı: 01.03.2009 20:24
Gönderen:
Gönderiler: 385
Yüksek lisans tez konumdu,belki yüz kez okudum bu vesile ile.Kitapta Neriman aslında yazarın ta kendisi çünkü Peyami Safa da hayatı boyunca ikilemlerde kalmış biri.Sonunda Doğu'nun zaferi ile kitabı neticelendiriyor.Ona göre her daim Güneş doğudan doğar.
capanoglu
Gönderilme Zamanı: 01.03.2009 22:00
Gönderen: Bolu (Mudurnu YİBO)
Gönderiler: 119
Neriman'ın hayata bakışı aslında Safa'nın kendisidir. Safa kendi içindeki soruları değerlendirmelri ve bocalamaları Nerimanla yaşatır bizlere. Fatih Harbiye adı üstünde. Safa'nın kalfalık eseri:)

----------------
Hayır, hayal ile yoktur benim işim..!
İnan ki ne dediysem görüp de söylemişim

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya