" />

Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

75 kullanıcı çevrimiçi (31 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 24
Ziyaretçiler: 51

hatice07, fitruka, baylan, hyrttn, alii123, burne, bukle, ackr, delice, tugba10, linemm, rojtav, beyazar, cemk, a-tekin, ayalp, dostum, Berence, ercis, kenan52, elif02, mhtp, beyko, melmur, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Dil Bilgisi
     Özel-cins isim
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
hibobo
Gönderilme Zamanı: 26.12.2008 19:04
Gönderen:
Gönderiler: 186
Özel-cins isim
Ankaralı, Galatasaraylı cins isim midir, özel isim midir?
Çünkü özel isimden türemiş ve büyük harfle yazıyoruz ama Ankaralı dediğimizde de sadece bir kişiyi işaret etmiyor. Özel ismin mantığında bir kişiyi işaret etmesi esas değil midir? Şimdiden çok teşekkkür ediyorum. İyi akşamlar.
tunc320
Gönderilme Zamanı: 26.12.2008 21:08
Gönderen:
Gönderiler: 159
Re: Özel-cins isim
Özel ismin yapım eki almış olması onu cins isim yapmaz kanaatimce.O mantıkla baktığımızda bir sürü Ali,Veli,Hasan vs. var.Ankaralı sözcüğü Ankara`da doğan kişi olarak tek tek yine bireyleri ifade etmektedir.Yani yine geneli değil özel olanı ifade eder.
Saygılar...
nurayfatih
Gönderilme Zamanı: 27.12.2008 00:47
Gönderen:
Gönderiler: 60
"O mantıkla baktığımızda bir sürü Ali,Veli,Hasan vs. var." denilmiş; ama hangimiz hangi cümlede Ali ismini, Veli ismini tanımadığımız, bilmediğimiz bir kişi için kullanıyoruz. Hepimiz tanıdığımız, bildiğimiz bir kişi için o kişinin ismini kullanıyoruz ve o isim o kişiye özel oluyor, bu nedenle Ali ismi, Veli ismi özel isim sayılıyor. Ankaralı sözcüğü bana göre tür ismidir. Özel isim olabilmesi için ismin bir tek varlığa ait olması gerekir. Dünyada sadece ben Ankaralı isem, dediğiniz olabilir. Yine aynı mantıkla hareket edersek köylü, şehirli, Atatürkçü, Uzaylı,İslamcı, Türkçü, Siyonist isimlerinin de özel isim olması gerekir. Ankara'da yaşayan sadece ben değilim. Dolayısıyla Ankaralı ismi özel isim olmaz kanaatimce. Türkçülüğü savunan sadece ben değilim ki Türkçü ismi özel isim olsun. Antalya'da doğan herkes Antalyalıdır ve bu da bu ismin özel isim olmadığını gösterir. Şöyle ki:
Sınıfa girdiniz, sınıfınızda hemen hemen her şehirden öğrenci var. Dediniz ki "Antalyalılar parmağını kaldırsın." Olacak ya, sınıfta Antalyalı olan iki öğrenciniz var ve bunların ikisi de parmağını kaldırdı. O halde Antalyalı ismi sadece bir varlığa ait özel bir isim değil.
Özel isme eklenen yapım eki sözcüğünün türünü, yapısını değiştiriyorsa; isimken sıfat, basitken türemiş, soyutken somut yapıyorsa özelken de tür ismi yapabilir.
hibobo
Gönderilme Zamanı: 28.12.2008 00:34
Gönderen:
Gönderiler: 186
Arkadaşlar bu konuda kesin bir bilgisi olan yok mu?
cananasya
Gönderilme Zamanı: 28.12.2008 00:54
Gönderen:
Gönderiler: 14
bu konuya şöyle de bakabiliriz:Netice de Ankaralı dediğimizde Türkiye'de yaşayan diğer şehirlilerden bir ayrım sağlıyor.Netice de Ahmet isminden de bir sürü insan var ve bir sınıfta iki Ahmet de olup ve ikisi de aynı anda parmak da kaldırabilir.Bence özel isim.
nurayfatih
Gönderilme Zamanı: 28.12.2008 01:06
Gönderen:
Ayrım sağladığı zaman özel isim mi oluyor? Dalmaçyalı dediğimizde de köpekler arasında bir ayrım yapıyoruz ama "Dalmaçyalı" özel isim değil.
Kişi isimleri hangi kişiden söz edildiği belli olduğu zaman özel isimdir. Kişiye özeldir, o kişiye özeldir. Ama Antalyalı sözcüğü bir kişiye özel olamaz. Bence tür ismi.
cananasya
Gönderilme Zamanı: 28.12.2008 01:28
Gönderen:
Gönderiler: 14
benim de kafam karıştı.Bütün kitapları inceledim fakat bu kelimeye denk gelmedim.Haklı olabilirsiniz.
sema_dk
Gönderilme Zamanı: 28.12.2008 01:47
Gönderen:
Gönderiler: 391
hiçbir tür ismi büyük harfle yazılamaz.bence özel isimdir..örneğin Ali Veli dediğimizde bu isimleri paylaşan birçok insan var tıpkı Ankaralıda olduğu gibi...özel isimdir..
musedip45
Gönderilme Zamanı: 28.12.2008 03:35
Gönderen:
Gönderiler: 970
Özel isimdir hocam. Ankaralı deyince Ankara'dan demek istiyoruz. Ankara'dan sözcüğü de özel isimdir bu da.
nurayfatih
Gönderilme Zamanı: 28.12.2008 16:30
Gönderen:
Ben işin büyük harfle yazılıp yazılmaması noktasında değilim. Bu problemi çözerken mantık şu olmamalı: Yazarken sözcüğün ilk harfini büyük harfle yazıyoruz, o halde özel isimdir. Bu mantık, bu problemi çözerken kullanılamaz. Çünkü büyük harfle yazdığımız için özel isim değil bu sözcük. Özel isim olduğu için büyük harfle yazılıyor. O zaman neye bakılmalı? Özel isim mi tür ismi mi? Bu belirlendikten sonra büyük mü yazıyoruz, küçük mü yazıyoruz, o belli olur zaten.
Soru nedir? Antalyalı özel isim mi? Tür ismi mi? Antalyalı sözcüğü bir varlığa ait ÖZEL bir isim değildir. Dolayısıyla tür ismidir.
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya