Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Eğitim-öğretim
     Türkçe Sınıfı
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
atila
Gönderilme Zamanı: 2006/8/21 19:31
Gönderen: Hayattan
Gönderiler: 334
Türkçe Sınıfı
ARKADAŞLAR,
OKULUMDA BİR TÜRKÇE SINIFI OLUŞTURMAYI DÜŞÜNÜYORUM.TÜRKÇE SINIFINDA NELER OLMASI GEREKTİĞİ HUSUSUNDA FİKİRLERİNİZİ BEKLİYORUM.

----------------
Öðretmen olmasam susar ve hiç konuþmazdým...

aliosma
Gönderilme Zamanı: 2006/8/21 20:43
Gönderen: tirebolu
Gönderiler: 203
Re: Türkçe Sınıfıı
atila'ya,
1.bilgisayar
2.internet
3.projeksiyon

bunlar yeterli sanıyorum hocam.Bu fikir bende de var fakat
okul yönetimini nasıl ikna edeceğim bilmiyorum.
Sanırım siz hiç sınıf değiştirmeden bütün dersleri aynı (türkçe sınıfı)SINIFTA İŞLEMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ.derslik problemi yoksa neden olmasın.

kolaygelsin hocam....

----------------
Zannederdim aþkýmý bir þûha baðlarsam geçer
Yâr eliyle yâremi bir kerre daðlarsam geçer
Bitmiyor â

SiirseL
Gönderilme Zamanı: 2006/8/21 22:00
Gönderen: Sinop
Gönderiler: 729
Sınıf sistemi dersin işlenişi sırasında öğretmene ve öğrenciye kolaylık sağlamasından tutun da ders içinde alınabilecek verimin yüksekliğine kadar pek çok konuda faydalı bir uygulama. Eski okulumda bu sistemde çalıştık ve cidden inanılmaz kolaylığını yaşadım. Bu durum her branş için geçerliydi. Her öğretmen kendi materyallerini sınıfında bulunduruyor ve dersin işlenişi sırasında bunun kolaylığını öğrencileriyle birlikte yaşıyordu.

Türkçe sınıfları okulun aynı zamanda kütüphanesiydi ve bu sayede ders içinde herhangi bir konuyu öğrenciden bulmasını isteyebiliyorsunuz. Bu da öğrencinin araştırma yapabilme özelliğini doğrudan geliştiriyor. Aynı şekilde ben de pek çok kaynağımı, asetat setlerimi sınıfımda bulunduruyor onlardan istifade ederek dersimi işliyordum. Uygulama panolarıma yazı kompozisyon çalışmalarımı asıyor ve ayrıca güzel yazı örneklerini sınıfın çeşitli yerlerinde bulunduruyordum. Bir şark köşem bile mevcuttu.

Önemli olan öğrencinin dersle ilgili kullanabileceği kaynaklara ulaşması ve sınıfın atmosferinden hoşnut olması. Mekanların bu tip çalışmalardaki olumlu etkisi çok fazla. Tabii isteğe göre çok daha farklı sınıf oluşturulabilir. Aliosma hocamın belirttiklerini yinelemek istemediğim için ben bu ayrıntıları dile getirdim. Onlar son derece önemli araç gereçler ancak tabii doğrudan okulun imkanıyla alakalı.

Gönlünüze göre bir sınıf teşekkül ettirmeniz dileğiyle...

saygılar

----------------

kenan52
Gönderilme Zamanı: 2006/8/22 5:14
SiteYöneticisi
Gönderen: Ordu
Gönderiler: 1339
Bu Meb'in tüm Türkiye'de uygulamaya sokmaya çalıştığı bir uygulama.Gaziantep'te asker öğretmen olarak görev yaptığım okulda bu tür uygulamalar vardı.Gerçi yukarıda da değinildği üzere ekipmanların temini okulun imkanları ile doğru orantılığı olduğu için ülkemizin bir birçok yerinde bu uygulamanın hayata geçirilmesi çok zor gibi görünüyor.Görev yaptığım okulda ikili eğitim olduğu için öğrenciler sözünü ettiğimiz bu sınıfları ne yazık ki benimsemiyorlardı.Ders bittiğinde sınıfların temizlğine ve düzenine dikkat etmedikleri için öğretmenler arasında hoşnutsuzluk meydana geliyordu.Zaten sınıflar ekipman olarak da tam teşekküllü olacağını sanmıyorum.Bu nedenle ben sınıf dersliği olması taraftarıyım.Öğrenci bu sınıfları kendi sınıfı olarak gördüğü için daha itina ile korumakta ve gözetmekte.Her şey bir sınıfa ait olduğu için bu durum sınıflar arasında yarışma havası doğuruyor.Zaten projeksiyon vb.cihazların da taşıması gayet basit olduğundan bu tür sıkıntıların fazla çekilmeyeceği düşüncesindeyim.
Konuk
Gönderilme Zamanı: 2006/8/24 16:17
hocam fikirler güzel de önemli olan gerceklestirebilmek ülkemizde değişiklikler çabuk oturmuyo simdiden kolay gelsin size
dileksa
Gönderilme Zamanı: 2006/8/24 17:00
Gönderen:
Gönderiler: 3
mrb ben samsun'da türkçe öğretmeniyim. Çalıştığım okulda sınıflar türkçe,matematik,ingilizce diye oluşturulmuş şekilde. Her sınıfta sınıfta işlenen konuların ve yapılan etkinliklerin asılması için panolar var türkçe sınıfında da aynı; dolap var dolapta öğrencilerin okuması için kitaplar falan bilgisayar projeksiyon imkanınız varsa tabi daha güzel olur.
et_ergun
Gönderilme Zamanı: 2006/8/27 7:15
Gönderen: BLK
Gönderiler: 810
Okulda Türkçe sınıfı oluşturulması çok güzel bir uygulama.Hem öğretmen hem de öğrenci için hedefe ulaşmada başarılı bir yöntem.Ancak, çalıştığınız okul ikili öğretim yapanbir okul ise, bu uygulama öğrenciler tarafından benimsenmiyor.Çünkü, kısa teneffüslerde çantalarıyla, kışlık giysileriyle bir sınıftan diğerine taşınmak sınıf önünde, koridorlarda itiş kakış olmak, onlara hem zaman kaybı hem de eziyet olmaktadır.Bence haklılar da.İkili öğretim yapılan okullarda çalışan arkadaşlarım Türkçe sınıfı uygulayacaklarsa, yukarıda belittiğim olumsuzlukları da dikkate almalılar.Ben şimdilik tekli öğretim yapan bir okulda çalışıyorum.Okulumuzda derslik sıkıntısı olmadığı için Türkçe sınıfı uygulaması yapıyorum.Sınıfımda iki adet yazı tahtası var. Yazı tahtalarından birisi yazı dersleri için .Tüm araç ve gereçlerim dolapta.Panoları ders etkinlikleri için kullanıyorum.Tv. ve vcd'den yararlanıyorum.Sadece sınıfımda bilgisayar ve projeksiyon yok.Onlarıda bu yıl idareden sağlamalarını isteyeceğim.Kendi sınıfınızı, araç gereçlerinizi daha iyi ve daha temiz kullanabiliyorsunuz. Hem bu yıl uygulanacak olan Yeni Türkçe Programı da Türkçe sınıfında mükemmel uygulanabilir.
Saygılarımla.

Türkçe'm, ana dilim, ata sesim, ses bayrağım,
Bu koskoca dünyada beni sen Türk edensin.
betulc
Gönderilme Zamanı: 2006/8/27 17:57
Gönderen:
Gönderiler: 14
Eski görev yerimde Türkçe sınıfım vardı.Çok zevkliydi.Ders ile ile ilgili bütün kaynaklarım vardı.Bütün öğrencilerin faydalandığı bir kitaplık,birçok panolar...Ben normal sınıf uygulaması ile de çalıştığım için farkı biliyorum .Öğrencilere uygulamayı ilk anlattığımızda biraz yadırgadılar.Ama iki haftada alıştılar.Tek kötü yanı öğrenciler sınıfları kendi lerinin olarak benimsemiyorlar.
alp23
Gönderilme Zamanı: 2006/8/28 15:57
Gönderen:
Gönderiler: 6
sayın arkadaşım atila,
bu güzel düşüncenden dolayı seni tebrik ediyorum. ben 3 yıl bu sistemle ders verdim. ama önce şunu bilmelisin ki okulun fiziksel şartlarının buna uygun olması gerek. yani diğer branş sınıflarını da açabilecek misiniz?
ideal bir türkçe sınıfında, bilgisayar, projeksiyon cihazı mutlaka olmalı. sınıfın duvarlarını yazar ve şairlerin resim ve eserleriyle donatmalısın. yine duvarlarda dil bilgisi kurallarıyla ilgili belgeler yer alabilir.
bunların sınıfında yer alış biçimi ve nitelikleri sana kalmış. öğrenci türkçe sınıfına girdiğinde, kendini bir dil dünyasında bulmalılar.
şimdiden kolay gelsin arkadaşım.
saygı ve selamlarımla..
atila
Gönderilme Zamanı: 2006/8/31 20:49
Gönderen: Hayattan
Gönderiler: 334
Türkçe sınıfı hakkında görüşlerini belirten arkadaşlara teşekkür ediyorum.
(1) 2 3 4 5 »
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç