Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

18 kullanıcı çevrimiçi (10 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 3
Ziyaretçiler: 15

aytoldı, nunu309, aborjin, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Cümlede Anlam
     nesnel-öznel anlatım
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
Fatma05
Gönderilme Zamanı: 24.10.2008 19:11
Gönderen:
Gönderiler: 83
nesnel-öznel anlatım
İyi akşamlar.İçinde "bence,bana göre" ifadesi taşıyan her cümleye tereddütsüz "öznel bir cümle" mi diyeceğiz.Ben bu hususta dershane öğretmenleri ile karşı karşıya kalıyorum hep.Sizin fikirlerinizi almak isterim tekrar.
hasandemir
Gönderilme Zamanı: 24.10.2008 19:14
Gönderen: Adıyaman
Gönderiler: 272
Re: nesnel-öznel anlatım
Hocam etkinliklerden birinde cümle "bence" kelimesiyle başlıyordu ama nesnel bir yargı dedim. İçinde "bence, bana göre" kelimes grupları da olsa nesnel olabilir diye düşünüyorum. Yarın etkinlik kitabından cümleyi bulur buraya yazarım.
CananE
Gönderilme Zamanı: 24.10.2008 19:18
Gönderen: Çanakkale :)
Gönderiler: 1135
Bahsettiğiniz cğmle bu olabilir mi?

"Bence bütün Türk evlerinde olduğu gibi Ankara evlerinin de bariz özelliği sofaya açlan odalardır."

Şimdi, bu cümle nesnel midir, öznel mi?

----------------
En uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir; birbirini anlamayan...

atila
Gönderilme Zamanı: 24.10.2008 19:21
Gönderen: Hayattan
Gönderiler: 333
Şimdi şöyle desek:"Bence, İstanbul'un nüfusu 20 milyondur."
Bu cümle bence var diye öznel mi olur yani.Bu konu çok tartışıldı.Önemli olan kanıtlanabilirlik..Kanıtlanabiliyorsa nesnel,kanıtlanamıyorsa öznel.
hasandemir
Gönderilme Zamanı: 24.10.2008 19:22
Gönderen: Adıyaman
Gönderiler: 272
Arkadaş cümleyi yazmış Kendisine teşekkür ediyorum. Benim bahsettigim cümle de buydu. Cümlede bence kelimesi bulunmasına ragmen nesneldir
Fatma05
Gönderilme Zamanı: 24.10.2008 19:30
Gönderen:
Bu ve bunun gibi bence sözcüğünü içeren birçok cümle.Daha önce de yazmıştım,kanıtlanabilirlik ise bir tarihçinin kanıtlayabileceği bir nesnellik var o cümlede.Doğru olsa da olmasa da.Kişisel bir tutum,beğeni,görüş yok.Ancak dershane öğretmenleri içinde "bence" olan her cümle özneldir demiş çocuklara.Daha birçok cümle sayabiliriz böyle kişisel duygu barındırmayıp henüz doğruluğu ya da yanlışlığı kanıtlanmamış olan.Hala çözümleyemediğim için tekrar açmak ve fikir paylaşımında bulunmak istedim.Şimdiden sağolun.
guner
Gönderilme Zamanı: 24.10.2008 19:58
Gönderen:
Gönderiler: 377
Dershanelerin çoğu bizim müfredatımızdan bihaber.Hala eski kaynakları kullananlar bile var.

----------------

Fatma05
Gönderilme Zamanı: 24.10.2008 20:20
Gönderen:
Yani arkadaşlar bu gibi soruların cevabını hepimiz farklı farklı mı vereceğiz?Bu böyledir şeklinde kesin bir yargımız -hepimizin ortak bir kabulü- olmayacak mı?Ben gerçekten bu konuda yeterliyim diyen arkadaşlardan hala cevap bekliyorum.
ege22
Gönderilme Zamanı: 24.10.2008 23:54
Gönderen: Bursa
Gönderiler: 23
Bu cümlede dikkat edilmesi gereken kelime bariz kelimesidir..
agunes
Gönderilme Zamanı: 24.10.2008 23:55
Gönderen: Yalova
Gönderiler: 303
Hocam kanıtlanabilirlik bakımından değil de kişisellik bakımından bakarsak daha doğru bir yol izlemiş oluruz kanımca.Bir cümleye görelik anlamı taşıyan bir kelime eklenmesi ölçü olmamalıdır öznel olrak değerlendirmek için.Yoksa her cümleye bu kelimeyi ekleyerek öznel hale getirebiliriz.\"Bence Türkiyenin başkenti Ankara\'dır.\" örneğinde görüleceği gibi.
Öznel cümle kişisel duygu ve görüş belirten bir kelime barındıran cümledir.Yani bir cümleyi öznel kılan,içerisine katılmış bu tür kelimelerdir.Salt bu kelimeye(bence kelimesi) değil cümlenin devamına da bakmak gerekiyor.Aynı şekilde kişisellik denince akla \"bence\" kelimesi gelmemeli,kişisellik kavramı bu sözcükle sınırlandırılmamalıdır.Evet.Bu kelime öznellik yaratır ancak cümlenin devamında da aynı yargı sürmüyorsa öznel denemez.
Nesnel cümleyi ne kanıtlanabilir bir yargı ifade eden cümle ne de herkesin kabul edebileceği bir görüşü ifade eden cümle olarak düşünmemek gerekir.
Nesnel cümleyi,sözü söyleyen kişinin gördüğü,duyduğu,okuduğu bir şeyi ifade ettiği cümle olarak yorumlamak daha doğru olur kanısındayım.
Aşağıdaki cümleyi inceleyelim istiyorsanız.
\"Türkiye,değişik iklimlerin yaşandığı bir ülkedir.\"Sözü söyleyen kişi yalnızca sahip olduğu bir bilgiyi söz ile dile getirmiştir.
Aynı cümleyi\"Türkiye,değişik iklimlerin en güzel halleriyle yaşandığı bir ülkedir.\" diye aldığımızda aynı kişi sahip olduğu bilgiye kişisel bir şey katmış(en güzel halleriyle),cümleyi öznelleştirmiştir.
Sözün kısası mühim olan kişiselliktir.İstiyorsa bu \"bence\" kelimesiyle,istiyorsa başka bir kelimeyle sağlanmış olsun.
Saygılar.
(1) 2 »
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

100 Temel Eser

Eklenen Son 50 Dosya