" />

Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

74 kullanıcı çevrimiçi (27 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 22
Ziyaretçiler: 52

pizza, racer55, tugbis, sebo455, kutlube, kocaturk, cilekdi, KRDELEN, anamur22, habiple, kenan52, smry, fevzihac, mhmts, gulum, smhgekn, melev, emel55, gedeli, efe2, cccanan, Batur3, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Dil Bilgisi
     cümle tahlili
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
Konuk
Gönderilme Zamanı: 17.05.2006 19:20
cümle tahlili
sayın arkadaşlar:''Seni benden beni senden ayıran deniz.''Cümlesini nasıl öğelerine ayırabiliriz yardımlarınızı bekliyorum.......
nur
Gönderilme Zamanı: 17.05.2006 20:27
Gönderen:
Gönderiler: 57
Re: cümle tahlili
ben cümleyi şu şekilde algıladım:
seni benden beni senden ayıran(şey) denizdir.
buna göre; denizdir-yüklem
seni benden beni senden ayıran-özne
gumrah
Gönderilme Zamanı: 17.05.2006 23:01
Gönderen:
Gönderiler: 97
bu cümlede nur hocamın dediği gibi "ayıran" sözcüğünden sonra bir virgül olduğunu varsaymak durumundayız. aksi takdirde cümle başlı başına yüklem olur ki bu da cümlenin anlamına ters düşer. "seni benden beni senden ayıran" söz öbeği "deniz"in tamlayanı değildir.dolayısıyla nur hocamın tahliline katılıyorum.
agunes
Gönderilme Zamanı: 18.05.2006 09:36
Gönderen: Yalova
Gönderiler: 303
Arkadaşların dediği gibi burada virgülün varlığı önemli.Çünkü virgül yokmuş gibi farzedilirse yüklemsiz bir cümle olur ve öğe aranamaz.Yoksa "ayıran" kelimesi sıfat fiil olduğu ve diğer kelimelerle beraber sıfat grubu olacağı için "deniz" kelimesini niteler ve yüklem bulunamaz.
fsmyss
Gönderilme Zamanı: 18.05.2006 17:01
Gönderen: AFYONKARAHİSAR
Gönderiler: 69
Bu cümle eğer bu şekilde ele alınacaksa bence cümle değil.Çünkü yüklem yok burada.Bana da bu ,sanki bir şiirin bir mısrası gibi geldi.Arkadaşlarında dediği gibi ayıran sıfat fiildir ve bunların hepsi bir kelime grubudur.Dolayısıyla biz kelime gruplarını ayıramayız.
gumrah
Gönderilme Zamanı: 18.05.2006 20:12
Gönderen:
Gönderiler: 97
bir parantez açmak istedim hemen.. arkadaşlar "yüklem yoktur" demişler; ki eğer bunu bir cümle değil de bir sıfat grubu olarak kabul edersek evet, yüklem yoktur, olamaz. ancak nur hocamın tahlilindeki gibi "deniz" sözcüğünü ekfiilin geniş zamanında çekimlenmiş ve "-dir" eki düşmüş kabul edersek bu bir cümledir ve ifadenin tamamı yüklemdir.
daha önce başka bir vesileyle bahsi geçmişti, şiirlerden alınmış dizelerin bu şekilde tahlilini yapmak çok sağlıklı olmuyor.bazen diğer dizelerin varlığına da ihtiyaç duyulabiliyor doğru çözümleme için..
kenan52
Gönderilme Zamanı: 19.05.2006 08:25
SiteYöneticisi
Gönderen: Ordu
Gönderiler: 1220
Özne, cümlede işi yapan olduğuna göre sizce düşmüş olan geniş zamanın ek fiili(dır) denize mi gelecek,yoksa ayırana mı gelecek.Bence burada ayırma işini yapan denizdir.Dolayısıyla düşmüş olan ek fiilin ayıran kelimesine gelmesi gerekir diye düşünüyorum.Yani cümle:
Seni benden beni senden ayırandır deniz diye düşünmekteyim.Şu cümleye bakacak olursak;
Seni ve onu döven Ali. Burada işi ayapan Ali olduğu için;
Seni ve onu dövendir Ali ya da Ali seni ve onu dövendir şeklinde olmalıdır.
nurum
Gönderilme Zamanı: 19.05.2006 09:05
Gönderen:
Gönderiler: 66
nur hocamızın cümle tahlili doğrudur bence.
seni benden ayıran: özne
deniz:yüklem
yüklemdeki -dir ekfiil eki düşmüştür.
saygılar
Konuk
Gönderilme Zamanı: 20.05.2006 11:42
nur ve nurum hocalara katılıyorum
Ozan_35
Gönderilme Zamanı: 25.05.2006 15:15
Gönderen: İzmir
Gönderiler: 2146
Bu söz sıfat fiil öbeği olduğundan cümle değildir. Bu yüzden de yüklemi yoktur. Bu söz bir şiirden alınmış olsa gerek. Cümle çözümlemesi için diğer dizelere ihtiyaç var.

"ayıran" sözcüğünden sonra virgül konması gerektiğine katılmıyorum. Çünkü "........ ayıran" sözü "deniz" sözcüğünün sıfatıdır.

Eğer "-dır" eki getirilip de çözümleme yapılacaksa bu konuda Kenan hocama katılıyorum. "-dır" eki "deniz"e değil "ayıran"a getirilmedir.

----------------
http://hayalgezen.blogspot.com

(1) 2 »
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya