Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

84 kullanıcı çevrimiçi (45 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 17
Ziyaretçiler: 67

bsb, seven40, mavizar, sogi, KADERS, keles16, aylinsa, hatkay, GAMZE81, or132, deryace, uslum, 44burak, ucevler, beloren, elem23, mini, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Dil Bilgisi
     Bakkal Salih Amca mı, Bakkal Salih
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
dilsat
Gönderilme Zamanı: 18.04.2006 18:46
Gönderen:
Gönderiler: 28
Bakkal Salih Amca mı, Bakkal Salih amca mı?
Arkadaşlar, öncelikle hoşgörünüze sığınarak bir sitemimi dile getirmek istiyorum: Güzel yazı ve konuşma dersi yazılı soruları ile ilgili olarak açtığım konu hiç rağbet görmedi.Bu beni üzdü.Neyse şimdi size büyük harflerin yazılışı ile ilgili bir konuda danışacağım.Şöyle ki 2000 yılının imla kılavuzunda, "Akrabalık anlamı taşıyan ünvanlar,amca-teyze gibi, küçük harfle yazılır ve kesme işaretiyle ayrılmaz." diyor.Peki "Çocukluğumda cinliğiyle ün salmış Bakkal Salih amca vardı." cümlesinde özde, bir akrabalık bağı yok, amca yaş gereği söylenmiş.Yine de küçük harfle mi yazacağız?Yoksa bunu lakap kabul edip büyük harfle mi yazarız?İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.
dilsat
Gönderilme Zamanı: 18.04.2006 19:02
Gönderen:
Re: Bakkal Salih Amca mı, Bakkal Salih amca mı?
Yanıt yok mu arkadaşlar?
kenan52
Gönderilme Zamanı: 18.04.2006 19:05
SiteYöneticisi
Gönderen: Ordu
Gönderiler: 1251
Bir kaynakta Ayşe Teyze diye yazıldığını görmüştüm.Zaten buradaki ünvan sıfatıdır.Ünvan sıfatları başa da gelse sona da gelse büyük harf ile başlar.Verdiğim örneğe göre de 'amca' sözcüğü burada ünvan sıfatı olarak kullanılmıştır.Büyük harf ile yazılmalıdır diye düşünüyorum.
dilsat
Gönderilme Zamanı: 18.04.2006 19:12
Gönderen:
Ben de öyle düşünmüştüm.Doğal olarak gelen eki de kesme işaretiyle ayıracağız?Yanıtın için sağol.
SiirseL
Gönderilme Zamanı: 19.04.2006 09:18
Gönderen: Sinop
Gönderiler: 728
Akrabalık bildiren teyze, dayı vb kelimeleri kullanırken illa bir kan bağı gözetmek gerekir diye bir kural yok. Bu sadece bir saygı ifadesidir kültürümüz gereği.

"Bakkal Salih amca" da böyle bir ifadedir. Mahalledeki herkes onu Salih Amca olarak çağırırsa elbette ünvan sıfatı olur ve büyük yazılır ama o ifade sadece çocuklara ait ve ünvanı değildir. Bu yüzden de küçük yazılması doğrudur kanaatindeyim.

saygılar

----------------
Bir şiirdir yaşam, her yürekte ayrı ayrı atan...

Manas
Gönderilme Zamanı: 19.04.2006 09:26
Gönderen:
Gönderiler: 92
Akrabalık bağı olmadığı belli, o zaman sözcüğü ünvan olarak (lakap) olarak almamız gerektiğini düşünüyorum. Bu durumda da büyük yazılması kanaatindeyim.
melmur
Gönderilme Zamanı: 19.04.2006 09:57
Gönderen:
Gönderiler: 45
Ünvan sıfatı olmadığı düşüncesindeyimBence küçük harfle yazılmalıdır.Ve aldığı ek kesme işaretiyle ayrılmamalıdır.
agunes
Gönderilme Zamanı: 21.04.2006 13:05
Gönderen: Yalova
Gönderiler: 303
Ben de küçük harfle başlaması gerektiğine inanıyorum.Aslında akrabalık belirten kelimeler TDK'ye göre küçük harfle başlar.Bir özel isimden önce geldiği zaman büyük harfle yazılmasının tek sebebi artık lakap haline gelmesindendir.
İmla klavuzlarına göre özel isimden sonra gelirse küçük, önce gelirse büyük harfle başlamalıdır.
Ayrıca arkadaşların da dediği gibi "akrabalık belirten isimler" deniyor,"akrabalarımızın bize yakınlıklarına göre onlara verdiğimiz isim" denmiyor.
derhan
Gönderilme Zamanı: 21.04.2006 21:29
Gönderen:
Gönderiler: 4
Bakkal Salih Amca olur çünkü imla kılavuzunun başında bu kural yer almaktadır. Burada amca ünvan olarak kullanıldığından büyük harfle başlamalıdır.
Konuk
Gönderilme Zamanı: 24.04.2006 19:03
Bakkal Salih Amca mı, Bakkal Salih Amca OLACAK
(1) 2 »
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

100 Temel Eser

Eklenen Son 50 Dosya