" />

Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

67 kullanıcı çevrimiçi (34 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 17
Ziyaretçiler: 50

ozturku, egri42, ognn, serazat, nev, milis33, hozturk, tbe, hakikihoca, mhmt_55, fbli_as, dilek26, alisali, keresus, mahmutc, nurr, gnl, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Genel Konular
     Özel isme gelen çekim ekleri yazımı
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
meral84
Gönderilme Zamanı: 03.01.2008 21:14
Gönderen:
Gönderiler: 378
Özel isme gelen çekim ekleri yazımı ile ilgili fikrinizi alabilir miyim?
Arkadaşlar özel isme gelen çekim ekleri normalde kesme işaret ile ayrılır ama çoğul eki hariç diye yazıyor bir kaynak.
Bir kaynak da :Bu ülke nice Fatih'ler Mimar Sinan'lar yetiştirecek. cümlesinde kesme işaretini kullanmış.
Sizce hangisi doğru?
Diğer bir sorum da Türkçemiz ve Türkiyemiz kelimeleri nasıl yazılır.Yani -miz eki çekim ekidir diye bana göre kesme işareti kullanmalı.Size göre ne olmalı?
Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.SAygılar
aytoldı
Gönderilme Zamanı: 03.01.2008 21:52
Gönderen: Mamak
Gönderiler: 1992
Re: Özel isme gelen çekim ekleri yazımı ile ilgili fikrinizi alabilir miyim?
Alıntı:

meral84 yazmış:
Arkadaşlar özel isme gelen çekim ekleri normalde kesme işaret ile ayrılır ama çoğul eki hariç diye yazıyor bir kaynak.<br />Bir kaynak da :Bu ülke nice Fatih'ler Mimar Sinan'lar yetiştirecek. cümlesinde kesme işaretini kullanmış.<br /> Sizce hangisi doğru?<br /> Diğer bir sorum da Türkçemiz ve Türkiyemiz kelimeleri nasıl yazılır.Yani -miz eki çekim ekidir diye bana göre kesme işareti kullanmalı.Size göre ne olmalı?<br /> Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.SAygılar

Değerli hocam, imla konusunda özellikle de ilköğretim için TDK ne diyorsa onu kabul etmeliyiz. Bu konuda "başka kaynakların" ne dediği çok önemli olmamalı.

TDK'ye göze özel isimlere gelen iyelik ekleri, hal ekleri ve bildirme ekleri kesme işareti ile ayrılır. Gördüğünüz gibi bu ekler için çokluk eki (ne bildirirse bildirsin) sıralanmamış.

Yazım konusunda temennilerimiz olabilir, bir şeylerin bir şekilde yazılmasının daha doğru olduğunu düşünebiliriz; ama "ben böyle düşünüyorum, bazı kaynaklar şöyle düşünüyor" diye TDK'nin söylediklerini dışına çıkmamalıyız.

İçimize tam olarak sinmeyen, sorunlu olan konularda TDK'ye görüş bildirebiliriz; ama değişinceye kadar TDK ne derse odur, zira MEB, TDK kılavuzunu esas alıyor.

----------------
Bu Ay Toldı aydı: Söz asgı ulug
Yirinçe tüşürse bedütür kulug

mmglsm
Gönderilme Zamanı: 03.01.2008 22:35
Gönderen:
Gönderiler: 60
sayın hocam,
bir özel isme gelen yapım eki ayrılmaz.örnek:Türkçe
ve bu yapım eki almış özel ismin üstüne gelen çekim ekleri de ayrılmaz.örnek:Türkçemiz,Türkçenin,Ankaralılar vb.
ama Türkiye'miz şeklinde ayrılmalı.
cero
Gönderilme Zamanı: 03.01.2008 23:31
Gönderen:
Gönderiler: 1
-ler eki gibi anlamı kattığı zaman ya da aile ismi yaptığında kesme işareti ile ayrılmaz.özel isimlere getirilen eklerde ise şu yol izleniyor, özel isim yapım eki almış ise sonra getirdiğiniz çekim ekini ayırmıyorsunuz "Türkçemiz" gibi. Yapım eki almamışsa kesme işareti ile ayrılıyor. (TDK'nın sitesini ziyaret edin değişiklikler var)yardımcı olabildiysem ne mutlu.
hani
Gönderilme Zamanı: 04.01.2008 23:01
Gönderen:
Gönderiler: 1254
hocam bununla ilgili kitaplarda iki örnek var.
"Mustafa Kemal'ler ölmez."
"Akşam Ebrulara gideceğiz."bu iki örnekte birinde kesme işareti kullanılmış benzerleri anlamını taşıdığı için,diğerinde ise Ebrunun ailesini kast ettiği için ayrılmamış.Özellikle sorularda çok veriliyor bu durum.
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya