" />

Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

87 kullanıcı çevrimiçi (27 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 37
Ziyaretçiler: 50

agysy, ozanlar, serhan2, hamsin, metekli, sel_em, his, dahi81, trgylmz, zerenci, yaren42, fero, hdurnal, emr84, rosaxx, duru90, Abdi_68, malper, mirade, nurtenn, 33ayse, mutlu, dilci, ziyaretci, zehra23, nznde, lamacar, alann, sevdaca, poligon, tunc320, emi_mur, hande81, ekrem73, habibe, dnzbyr, mahom, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Sözcükte Yapı
     -sız eki ile -me- ma olumsuzluk ekl
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
Konuk
Gönderilme Zamanı: 18.11.2007 00:01
-sız eki ile -me- ma olumsuzluk eklerinin karşılaştırması
...
osi50
Gönderilme Zamanı: 18.11.2007 00:16
Gönderen:
Gönderiler: 29
Re: -sız eki ile -me- ma olumsuzluk eklerinin karşılaştırması
her iki ekte cümleye anlam bakımından olumsuzluk anlamı katar.-sız eki isimlere gelerek onlara yokluk anlamı katar bu yönünden dolayı yokluk eki de diyebilirsiniz.ama -me, -ma olumsuzluk eki fiile gelerek hareketin yapılmayacağını ifade eder.
glcnbzkya
Gönderilme Zamanı: 18.11.2007 00:29
Gönderen: Araf
Gönderiler: 276
-sız eki isimden isim yapım eki iken -ma olumsuzluk eki ise
fiilden fiil yapım ekidir.Biri yokluk bildirir,bir nesnede bir şeyin bulunmadığını belirtir.Biri ise olmamayı ,yapmamayı ifade eder.
heratro
Gönderilme Zamanı: 18.11.2007 18:41
Gönderen:
Gönderiler: 114
ikisi de olumsuzluk bildirir. -siz isimlere gelerek olumsuz yapar, -ma olumsuzluk eki de fiillere. anlam bakımından olumsuz yapan diğer etkenler de "değil" ve "yok" sözcükleridir. bu 4 noktaya dikkat edilerek olumsuz cümle ve olumlu cümle tespiti yapılır.
Konuk
Gönderilme Zamanı: 18.11.2007 22:33
peki ddeğerli öğretmenlerim....belir- siz?
deminki verilen cevaplara ters düşmekte değil mi?
Konuk
Gönderilme Zamanı: 18.11.2007 23:05
aytoldı hocam diğer tarafta -me için çekim eki mantığını ön plana çıkarmış...karışık bir konu -siz yapım eki diye geçmekte fakat....
gerçekten de karışık...
aytoldı
Gönderilme Zamanı: 18.11.2007 23:08
Gönderen: Mamak
Gönderiler: 2012
Alıntı:

mmmgok yazmış:
aytoldı hocam diğer tarafta -me için çekim eki mantığını ön plana çıkarmış...karışık bir konu -siz yapım eki diye geçmekte fakat....
gerçekten de karışık...

Hangi taraf hocam, hangi başlıktaysa alıntı yapıp hangi sözlerimle çekim dediğimi yazar mısınız?

Diğer taraf dediğiniz yer http://www.turkcedersi.gen.tr/modules/newbbex/viewtopic.php?topic_id=639&forum=9 ise ben orada ha bire bunun yapım eki olduğunu söyelip durdum.

İşte mesajlarımdan birisi:
"Ben biraz "ezber"den çıkmak gerektiğini düşünüyorum, daha önce de bu başlığa belirttiğim görüşümü biraz daha açarsam:

Biz yapım eki ile çekim ekini anlatırken genelde şöyle deriz:"Yapım eki ile çekim eki farklıdır, yapım eki sözcüğün anlamını değiştirendir, çekim eki değiştirmeyendir."

Dikkat ederseniz "yapım eki ile çekim eki" arasındaki farklılığı, aynı olmayışı "değiştiren, değiştirmeyen" kelimeleri ile yani olumsuzluk eki ile anlatıyoruz.

Eğer, olumsuzluk eki bir yapım eki değilse, yeni sözcük türetmiyorsa "değiştirendir, değiştirmeyendir" kelimeleri arasında da bir fark olmamalı. Olumsuzluk ekine "yapım eki değildir" diyorsak, yapım eki ve çekim eki arasındaki farkı anlatırken kurduğumuz "yapım eki sözcüğün anlamını değiştirendir, çekim eki değiştirmeyendir." cümleleri aynı anlama gelir, zira aralarında tek fark, birinde olumsuzluk eki var. E, olumsuzluk eki, sözcüğün anlamını değiştirmez diyorsak bu iki cümle aynı olur! Daha açıkçası biz bu durumda yapım eki ile çekim eki arasındaki farkı söylediğimizi zannederken aslında aynı cümleyi kurmuş olmuyor muyuz?

Kısacası biz bu iki ek arasındaki "farklılığı" anlatmak için olumsuzluk ekini kullanıyorsak, olumsuzluk eki "yapım ekinin" "çekim ekinden" farklı olduğunu anlatmaya yarıyorsa, demek ki sözcüğün anlamını da değiştiriyor. Yani bence yapım ekidir. Kaldı ki gramercilerimizin çoğu bu eki yapım ekleri içinde sayar.

Tekrar etmekte yarar görüyorum,
"Yapım eki sözcüğün anlamını değiştirendir"
"Çekim eki sözcüğün anlamını değiştirmeyendir." cümleleri analmca bir birinden farklıysa bu farklılığı sağlayan tek şey ikinci cümledeki olumsuzluk ekidir. "yapım eki" ile "çekim eki"ni birbirinden ayırmak için kullandığımız kurduğumuz cümlelerde zorunlu olarak bulunması gereken olumsuzluk ekine "çekim eki" demek bana doğru gelmiyor
Saygılar"

Bu arada başlığın konusu "-ma/-me" yapım eki mi çekim eki mi olmadığı için bu mesajı kısa süre sonra sileceğim

----------------
Bu Ay Toldı aydı: Söz asgı ulug
Yirinçe tüşürse bedütür kulug

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya