" />

Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

115 kullanıcı çevrimiçi (40 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 38
Ziyaretçiler: 77

semiha2, iskender, nuran87, raskal, sdtzl, defter, kim268, fatay, simavi0, CANOZ, ayseda, haefe, ensar04, fero, or132, ebn, yoldas0303, harb21, memdt, chomsky, hakan7, karael, diren, saprofi, mrtds10, kleopat, Aylin_1, ALP55, bilgeca, asercan, flower3, ceyda66, keles01, maslan, fercan, nill, kenan40, nimet, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Sözcükte Anlam
     Sesteşlik ve özel isimler (Gül-Pap
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
mrsln
Gönderilme Zamanı: 11.10.2007 19:52
Gönderen:
Gönderiler: 38
Sesteşlik ve özel isimler (Gül-Papatya)
Yazılışı aynı anlamı farklı kelimelere sesteş diyoruz.Ama bir türlü cevap bulamadığım bir soru var.'Gül'kelimesi sesteş bir kelimedir.Çünkü iki anlamı vardır.Fakat bir kaynakta diyor ki:'gül'kelimesi sesteş bir kelimedir.Çünkü üç anlamı vardır.Bunlar:
1.Gülmek eylemi
2.Çiçek ismi
3.Özel isim
Papatya,Çiğdem kelimeleri de aynı şekildedir.Yani sesteştir diyor.Çünkü bu kelimeler hem tür isim hem de özel isimdir diye bir açıklama var.
Bu açıklamaya ne diyorsunuz?
aytoldı
Gönderilme Zamanı: 11.10.2007 20:17
Gönderen: Mamak
Gönderiler: 2012
Re: Sesteşlik (Gül-Papatya)
Alıntı:

mrsln yazmış:
Yazılışı aynı anlamı farklı kelimelere sesteş diyoruz.Ama bir türlü cevap bulamadığım bir soru var.'Gül'kelimesi sesteş bir kelimedir.Çünkü iki anlamı vardır.Fakat bir kaynakta diyor ki:'gül'kelimesi sesteş bir kelimedir.Çünkü üç anlamı vardır.Bunlar:
1.Gülmek eylemi
2.Çiçek ismi
3.Özel isim
Papatya,Çiğdem kelimeleri de aynı şekildedir.Yani sesteştir diyor.Çünkü bu kelimeler hem tür isim hem de özel isimdir diye bir açıklama var.
Bu açıklamaya ne diyorsunuz?

Ben buna katılmıyorum, kızlara "Papatya, Çiğdem" gibi isim verilmesi, "papatya, çiğdem" bitkilerinden dolayıdır.
sesteş olması için aralarında bir ilişkinin bulunmaması gerekiyor.

----------------
Bu Ay Toldı aydı: Söz asgı ulug
Yirinçe tüşürse bedütür kulug

ruzname
Gönderilme Zamanı: 11.10.2007 21:35
Gönderen:
Gönderiler: 11
Ben özel isimlerde sesteşlik arayamayacağımızı düşünüyorum.Özel isimlerde ünlü uyumlarını da arayamıyoruz.Onlar özel isim oldukları için bence kural dışıdır.Hem ben diğer arkadaşlarıma katılıyorum;çünkü sesteş olmaları için aralarında hiçbir şekilde anlam ilişkisi olmamalı.Papatya ve Çiğdem gibi doğadan insana aktarılan isimlerde nasıl anlam ilişkisi olmaz.
ayfo
Gönderilme Zamanı: 12.10.2007 23:04
Gönderen:
Gönderiler: 15
Re: Sesteşlik ve özel isimler (Gül-Papatya)
Arkadaşlar, sadece sesteş sözcükler değil hiçbir dilbilgisi konusunda özel isimlerin örnek verilmesini doğru bulmuyorum. Ayrıca metin ve şiirlerle ilgili cümleler kurdururken de özel isimlerin kullanılmaması gereklidir. Saygılar.
Gazi200
Gönderilme Zamanı: 13.10.2007 12:12
Gönderen:
Gönderiler: 17
Özel isimler sesteşlik ilişkisi taşımaz. Doğru düşünüyorsunuz.
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya