Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Sözcükte Anlam
     istiklal marşı-ulusun kelimesi
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

| Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
Konuk
Gönderilme Zamanı: 2007/11/8 16:03
Re: istiklal marşı-ulusun kelimesi

NEDEN KİMSE ŞUNU HATIRLAMIYOR/HATIRLATMIYOR?

Mehmet Akif, bu marşı Latin değil Arap kökenli Türk alfabesiyle yazmıştır, şiir bu alfabeyle yıllarca kurumların duvarlarında durmuştur.

Osmanlı imlasında ulusun (yücesin) ve ulusun (haykırsın) sözcükleri farklı yazılırdı. (Bir bilene sorun isterseniz!)
Akif, kesinlikle yücesin anlamında kullanmamıştır.
Tevriye aramak da boşunadır.

Ayrıca Anadolu'da kurda canavar da denir ve onlar ulur...
barbun
Gönderilme Zamanı: 2007/11/8 16:07
Gönderen:
Gönderiler: 48
Arkadaşım burdaki 'ulusun'kelimesi.Canavarın haykırması ,uluması anlamındadır.Bunu üniversitede de hocamız açıklamıştı.Bu böyledir<br />
hasancihat
Gönderilme Zamanı: 2007/11/8 16:11
Gönderen:
Gönderiler: 17
Mesele neticelenmiştir.Ben çocukların yanlış olarak ''ulusun''kelimesini''ulusum''biçiminde telaffuz ettiklerine şahit oluyorum.Buna da dikkat etmeliyiz.
naslan
Gönderilme Zamanı: 2007/11/8 17:38
Gönderen: karabük
Gönderiler: 198
burası öğrenci forumu gibi olmuş sayın hocalarım neyi tartışıyorsunuz Allah aşkına. insanın adı kadar aşikar bir şeyi. ilginç doğrusu...

----------------
"ideolojiler kurþun geçirmezdir"

carrieRBoy
Gönderilme Zamanı: 2007/11/8 18:12
Gönderen:
Gönderiler: 1
Ya arkadaşlar ne köpeği ne uluması.Mehmat Akif gibi büyük bir islam adamının Ulu sözcüğünü köpeklerin canavarların uluması anlamında kullanabileceğini nasıl düşünürüz.Tabiki de Türk milletine atfen Yücesin,büyüksün anlamında kullanarak o batılılar senin büyüklüğünü,yüceliğini iman gücünü asla yenemezler demek istemiştir.Bilmem katılır mısınız?
elem84
Gönderilme Zamanı: 2007/11/8 19:36
Gönderen: Meram/Konya
Gönderiler: 575
Kelime nun harfi ile yazılmış. Bu nedenle "ulusun" kelimesi haykırsın anlamındadır.

----------------
Umarýn haþrda cân oynaduðumdan duyalar
Mah-rûlar diyeler bir birine odur bu

(Necati Bey)

efeakha
Gönderilme Zamanı: 2007/11/8 21:03
Gönderen:
Gönderiler: 7
Sevgili arkadaşlar, oradaki ulu kelimesi yüce anlamındadır. Kesinlikle ulumak anlamında değildir. İstiklâl Marşı'nı açıklayan bir yazıda böyle okumuştum. Skender PALA'dan da böyle dinledim. Bence de yüce anlamındadır. (Gerçi genel kanı ulumak anlamında ama...)
kulu22
Gönderilme Zamanı: 2007/11/9 6:29
Gönderen:
Gönderiler: 95
biz de tam tersi öğrendik. ulumak anlamında. medeniyeti canavara benzetiyor. Türk millitine de o canavar ulusun senin iman dolu ğögsün var diyor. biz böyle öğrendik. böyle de okuduk makalelerde.
mave78
Gönderilme Zamanı: 2007/11/9 13:14
Gönderen:
Gönderiler: 166
"Ulusun! Korkma nasıl böyle bir imanı boğar?
Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar." arkadaşlar neyi tartışıyorsunuz? Bu dizeler gayet açık.Tamam doğru M.Akif burda Türk milletine sesleniyor;ama "ulusun" büyüksün anlamında değil.Alt dizeyle bağlantılı düşünürseniz: " Düşman köpekler gibi ulusun, sen( millet)korkma.Onların bu haykırışları senin imanın yanıda bir hiçtir. Zaten onlar(medeni ülkeler dedikleri-alay ediyor-)dövüşe dövüşe tek dişi kaldı yani zayıfladı canavar.Ulumak-canavar kelieleri arasında tenasüp sanatı var zaten.burdan da anlam açık ve net ortaya çıkıyor.
MEHMET KAPLAN- ŞİİR TAHLİLLERİ, MUHARREM ERGİN- T.DİLİ (EDEBİ SANATLAR)kitaplarına da bakabilisiniz. tartışmaya gerek bile yok bence!
kulu22
Gönderilme Zamanı: 2007/11/12 11:18
Gönderen:
Gönderiler: 95
bence de hocam. bu kadar tartışmaya gerek yok. her şey ortada zaten.
« 1 2 (3) 4 5 6 »
| Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç