Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Sözcükte Anlam
     istiklal marşı-ulusun kelimesi
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

| Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
ahmetc2
Gönderilme Zamanı: 2007/10/1 16:03
Gönderen:
Gönderiler: 25
Re: istiklal marşı-ulusun kelimesi
Dördüncü dörtlükte Türk milleti ile düşmanlar karşılaştırılmaktadır. Garb (Batı) maddî silahların üstünlüğüne güvenerek, yurdumuza saldırmıştır. Düşmanların bu maddî üstünlüğüne karşı, Türkler’in hiçbir şey ile sarsılmayan imanları vardır. “Ulusun” kelimesiyle; “Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar, bırak varsın ulusun, onda artık korkulacak bir taraf kalmamıştır.” demek istemiştir.

(Prof. Dr. Mehmet Kaplan, Yeni Türk Ed. Araştırmaları, Dergâh Yay.)

Bu kıt'anın son iki mısrasının açıklanışında yer yer ihtilâflar meydana gelmektedir. Üçüncü mısraın başındaki "Ulusun!" kelimesi, mısraların sonraki kısımlarından kopuk olarak düşünülmekte ve yanlış yorumlara varılmaktadır. Bu bakımdan son iki mısraın nesre çevrilmiş şeklini vermekte fayda görüyoruz. "Ulusun! Korkma! Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar böyle bir imânı nasıl boğar?"

Mısralardaki mana gayet açıktır: Medeniyet canavara benzetilmiştir ve onun her çeşit silahıyla çıkardığı sesler, bir canavarın ulumasını hatırlatır. Yani kelimenin kökü "ulu" ismi değil, "ulumak" fiilidir. Kaldı ki İstiklâl Marşı'nın birçok yerinde rastladığımız tenasüp sanatı bu mısralarda da mevcuttur. "Ulumak, korkmak, boğmak ve canavar" kelimeleri arasında tenasüp (uygunluk) vardır.(İSA KOCAKAPLAN)
skrctnr
Gönderilme Zamanı: 2007/10/1 20:09
Gönderen: KAYSERİİ
Gönderiler: 677
Kültür Bakanlığı Yayınlarından çıkan "Vatan Türküsü" adlı kitapta da köpeklerin uluması anlamında kullanıldığı yazıyor. Bence de bu anlamda düşünüldüğünde daha mantıklı...

----------------

atakan15
Gönderilme Zamanı: 2007/10/2 4:32
Gönderen:
Gönderiler: 389
teşekkür ederim sayın hocalarım ihtilaflı bir konu olduğu için bu konuyu açtım. genel olarak canavarın uluması anlamı olduğu söylenilmiş bence de o şekilde. paylaşımınız için teşekkür ederim
hektor
Gönderilme Zamanı: 2007/10/6 21:10
Gönderen:
Gönderiler: 12
eyvallah monarosa. katılıyorum sana
Konuk
Gönderilme Zamanı: 2007/10/10 6:41
Bence de "ulusun" kelimesinde tevriyeli bir anlatım söz konusu. Ancak "canavar" kelimesi ile tenasüp sanatının uygulandığını düşünerek ulu- köpeklerin ulumasıdır diye düşünüyorum.
İstiklal Marşı ile ilgili elimde yazılmış çok sayıda makale var. Mehmet Kaplan'ın makalesinde de köpeklerin uluması bağırması anlamında tahlil yapılmıştır.
Saygılar...
Konuk
Gönderilme Zamanı: 2007/10/10 7:11
bu kadar net bir konu için iki sayfa yorum. va hayf.
memati02
Gönderilme Zamanı: 2007/10/10 11:40
Gönderen: Adıyaman
Gönderiler: 58
Tevriye var. Her iki anlam da anlaşılabilir.
sevde
Gönderilme Zamanı: 2007/10/10 15:06
Gönderen:
Gönderiler: 223
Tevriye var dersek,bunu okurken de (şiir olarak)her iki anlamı ayrı vermek için okuyuşu (vurgu)değiştirmemiz gerekecek o zaman sayın hocalarım.Öyle değil mi?
aytoldı
Gönderilme Zamanı: 2007/10/10 15:38
Gönderen: Mamak
Gönderiler: 2221
"tek diş, canavar, ulu-" aynı kavram alanından kelimelerdir. Bu nedenle "Garbın afakını saran zırhlı duvarın ardında bulunan tek dişli bir canavarın uluması ve Türk milletinin bundan boşuna korkmaması" daha mantıklı.

Zira "tek dişi kalmış bir canavarı yenmek için" ulu (büyük, yüce) olmaya gerek yok.

Bence "tevriye" sanatına girmeye gerek yok, önemli olan M.akif'in ne demek istediğidir. Tevriye ie "büyüksün" anlamı çıkabilir; ama asıl anlatılmak istenilen "canavın uluması"dır bence.

----------------
DİL BİLGİSİ UZERİNE ACIKLAMALAR (Oğretmenler icin dil bilgisi kitabı, incelemek için tıklayınız)

Konuk
Gönderilme Zamanı: 2007/11/7 23:53
Öğretmenim ben sizin söylediğiniz şeye katılmıyorum çünki cümleye farklı bir anlam katıyor ama güzel birşey bende öğretmenime sorarım çok teşekkürler

Saygılarımla
« 1 (2) 3 4 5 6 »
| Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç