Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Eğitim-öğretim
     TEOG 1: sınav
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

| Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
bargest
Gönderilme Zamanı: 2016/11/25 15:42
Gönderen:
Gönderiler: 27
Re: TEOG 1: sınav
Soruların kesinlikle özenli hazırlandığını düşünmüyorum.Sorular anlaşılmaz derecede tuhaf ve karışık.Örneğin tan atmak ifadesi nedir ,günlük hayatta kullanan var mı ki çocuk bilsin bu ifadeyi.Bugün sonuçlara baktık insanların başarısız olduğumu düşündüklerine eminim.Halbuki öğrencilerim paragraf ve cümlede anlam hariç öğrettiğim her şeyi yapmışlar.Moralim çok bozuldu.Böyle sınav soruları olamaz ya gerçekten aklım almıyor.
Amediko
Gönderilme Zamanı: 2016/11/25 16:51
Gönderen:
Gönderiler: 354
Alıntı:

beyazar yazmış:
Sinav gayet kolaydi diyen Amediko nun acaba sinif ortalasi kac?19 falan herhalde. Bence son derece zor bir sinav olmus.

Zırtapozluk yapma ortalama 9 ama soruların tamamını da yapan var.Gerisi çokta önemli değil işimi yapmışım kompleksli davranmanıza gerek yok okulda fen bile geçmiş Türkçeyi bana ne?Ayrıca soruların zorluk derecesi yayınlandığında ve Türkiye ortalamaları açıklandığında Boşuna ezik gibi davranmışız dersin olur biter.
dlny
Gönderilme Zamanı: 2016/11/25 17:30
Gönderen:
Gönderiler: 102
Aynı fikirdeyim hocam. D de A da çıkarılabilir sorudan. Nasıl itiraz edebiliriz acaba?
dlny
Gönderilme Zamanı: 2016/11/25 17:31
Gönderen:
Gönderiler: 102
Aynı fikirdeyim hocam. D de A da çıkarılabilir sorudan. Nasıl itiraz edebiliriz acaba?
Alıntı:

alkan5 yazmış:
3. Bir şeyi yapamaz duruma gelmek
"Onu da bilirdim eskiden memleketteyken amma sonradan unuttum." - O. C. Kaygılı

Arkadaşlar doğru cevap D olmalı. Bisiklet sürmeyi unutmak, araba kullanmayı unutmak yada eskiden yapabildiğimiz, yeteneğimiz olan bir faaliyeti eylemi artık gerçekleştiremiyor olmak gibi bir şey olsa (mesela o soruda sözü söyleyen okuma becerisini kaybetmiş olsa) "bir şeyi yapamaz duruma gelmiş" diyebiliriz. Ama soruda çok yoğun olduğu için kitap okuması gerektiğini unutuyor, aklına gelmiyor yoğunluktan hatırlamıyor kitap okuması gerektiğini. Günlük hayatta biz de çoğu zaman unutmaz mıyız? Faturayı yanımıza alırız okulda çok yoğun bir gün geçirince unutur akşam eve geldiğimizde cüzdanımızda faturayı görünce "Faturayı yatırmayı unuttum" deriz.
alkan5
Gönderilme Zamanı: 2016/11/25 18:40
Gönderen:
Gönderiler: 169
Alıntı:

dlny yazmış:

hocam bir öğrenciniz başvurur açıklamayı siz yazarsınız
seyidi
Gönderilme Zamanı: 2016/11/26 4:31
Gönderen:
Gönderiler: 4
dlny hocam, itirazlar bu adreste anlatıldığı gibi 5 gün içerisinde veli tarafından yapılması gerekiyor. Bir de 20 tl yatırılması gerekiyormuş

http://teogsonuclari.com/node/426
beria06
Gönderilme Zamanı: 2016/11/26 7:13
Gönderen:
Gönderiler: 1
Manavgat-Özel Akdeniz Başarı Ortaokulu, Türkçe zümresi, 23 Kasım 2016-Salı günü uygulanan Ortak Sınav Türkçe oturumundaki bir soruya itiraz etti.

"Soruda semantik (anlambilimsel) bir hata yapılmış olması" ve dolayısıyla çocukların düşünüş biçimlerine etkiyebilecek önemde bir yaklaşım kusuru içerdiği iddia edildi.

"Antalya Manavgat Başarı Koleji Türkçe zümresi öğretmenleri olarak TEOG-1 Türkçe sınavında

A kitapçığında 1. soru

B kitapçığında 4. soru

C kitapçığında 6. soru

D kitapçığında 2. soru

İle ilgili hata olduğunu düşünüyoruz. İncelediğimiz soruda “D” seçeneğindeki “Bir şeyi yapamaz duruma gelmek” o eylemi hiç yapamamak anlamı taşımaktadır. Oysa yukarıdaki II. cümlede “o şeyi yapmamak” anlamı vardır. “Yoğunluktan dolayı kitap okumayı da unuttuk.” cümlesinden “Yoğun olunmadığı zaman biz hala kitap okuyabiliriz.” anlamı çıkıyor. Yani kitabı sonra okuma yetisine sahibiz.

Verilen söz grubu açıklaması ile II. cümle birbiriyle örtüşmemektedir. Aynı anlamı karşılamamaktadır.
alkan5
Gönderilme Zamanı: 2016/11/26 11:52
Gönderen:
Gönderiler: 169
Alıntı:

beria06 yazmış:
Manavgat-Özel Akdeniz Başarı Ortaokulu, Türkçe zümresi, 23 Kasım 2016-Salı günü uygulanan Ortak Sınav Türkçe oturumundaki bir soruya itiraz etti.

"Soruda semantik (anlambilimsel) bir hata yapılmış olması" ve dolayısıyla çocukların düşünüş biçimlerine etkiyebilecek önemde bir yaklaşım kusuru içerdiği iddia edildi.

"Antalya Manavgat Başarı Koleji Türkçe zümresi öğretmenleri olarak TEOG-1 Türkçe sınavında

A kitapçığında 1. soru

B kitapçığında 4. soru

C kitapçığında 6. soru

D kitapçığında 2. soru

İle ilgili hata olduğunu düşünüyoruz. İncelediğimiz soruda “D” seçeneğindeki “Bir şeyi yapamaz duruma gelmek” o eylemi hiç yapamamak anlamı taşımaktadır. Oysa yukarıdaki II. cümlede “o şeyi yapmamak” anlamı vardır. “Yoğunluktan dolayı kitap okumayı da unuttuk.” cümlesinden “Yoğun olunmadığı zaman biz hala kitap okuyabiliriz.” anlamı çıkıyor. Yani kitabı sonra okuma yetisine sahibiz.

Verilen söz grubu açıklaması ile II. cümle birbiriyle örtüşmemektedir. Aynı anlamı karşılamamaktadır.

Hocam itirazı nasıl yaptınız? Öğrenci T.C. no ile bilinen şekilde öğrenciniz mi itiraz etti yoksa öğretmenler olarak başvurabileceğimiz bir yer var mı? Aynı soruya benim de itirazım var. TDK'nin unutmak kelimesine zaman bulamadığı için gerçekleştirememek gibi bir anlam eklemesi gerekir.Çıkmak kelimesinin elli küsür anlamı varken "unutmak" kelimesinin de yedi anlamı olsun. Hatta soruda "bir şeyi yapamaz hale gelmek" yerine "üstünde durmamak" anlamı yazılsaydı aynı cümleyi bu anlamıyla eşleştirecektik. Bir cümle iki farklı anlamı örnekleyecek nitelikteyse TEOG sorusunda yeri olmamalı.
AysunK
Gönderilme Zamanı: 2016/11/27 9:17
Gönderen: Kocaeli
Gönderiler: 2310
İtiraz için para talep etmek..Akla ziyan,çirkin fikirler...
« 1 ... 4 5 6 (7)
| Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç