Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Eğitim-öğretim
     TEOG 1: sınav
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

| Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
alkan5
Gönderilme Zamanı: 2016/11/23 12:00
Gönderen:
Gönderiler: 169
Re: TEOG 1: sınav
3. Bir şeyi yapamaz duruma gelmek
"Onu da bilirdim eskiden memleketteyken amma sonradan unuttum." - O. C. Kaygılı

Arkadaşlar doğru cevap D olmalı. Bisiklet sürmeyi unutmak, araba kullanmayı unutmak yada eskiden yapabildiğimiz, yeteneğimiz olan bir faaliyeti eylemi artık gerçekleştiremiyor olmak gibi bir şey olsa (mesela o soruda sözü söyleyen okuma becerisini kaybetmiş olsa) "bir şeyi yapamaz duruma gelmiş" diyebiliriz. Ama soruda çok yoğun olduğu için kitap okuması gerektiğini unutuyor, aklına gelmiyor yoğunluktan hatırlamıyor kitap okuması gerektiğini. Günlük hayatta biz de çoğu zaman unutmaz mıyız? Faturayı yanımıza alırız okulda çok yoğun bir gün geçirince unutur akşam eve geldiğimizde cüzdanımızda faturayı görünce "Faturayı yatırmayı unuttum" deriz.
tr_ce
Gönderilme Zamanı: 2016/11/23 12:04
Gönderen:
Gönderiler: 52
Alıntı:

msn yazmış:
Öncelikle soruların gayet kolay olduğunu söyleyen arkadaşıma katılmadığımı söylemek istiyorum. Sorularla ilgili bilgi aldıkça zorluğunu görüyorum. Her soruyla ilgili bir şeyler yazmak istemiyorum ama Ara Güler sorusunun cevabının biyografi olduğunu düşünüyorum. Çünkü anı yazarı kendi yaşadığı veya gördüğü bir olayı anlatır. Ben anlatıcı kullanır. Ama o soruda bir başkası Ara Güler'in hayatını anlatıyor. Ama çocuklarımızdan bu kadar ayrıntılı düşünmelerini beklemek bence haksızlık. Hele ki ilk testin Türkçe olduğu ve stres ve heyecanın en yüksek olduğu bir ortamda.
Hatırlamak sorusu gibi sorular soracaklarsa bence sınava Türkçe Sözlükle girmeyi serbest bırakmaları lazım. Çünkü bu soruları hazırlayanlar öğrencilerin o anki düşünceleriyle soruları çözmesi gibi hazırlamıyorlar bu soruları. TDK sözlüğüne bakarak hazırlıyorlar.
Sonra da uğraşsın yavrular sorularla, haksızlık.

Size kesinlikle katılıyorum hocam.
bargest
Gönderilme Zamanı: 2016/11/23 12:06
Gönderen:
Gönderiler: 27
Türkçe dersinin adını Felsefe dersi olarak değiştirsinler bence.Bu kadar ayrıntılı düşünmeye dayalı bir sınav olmamalı ögrencilerim paragraf çözün dediğimde dünyanın en zor işini yapıyormuş gibi davranıyor-haklılar tabi ki-Sorular her geçen gün mantıksızlaşıyor ve soyutlaşıyor,bu dersi sevdirmekte zorlaşıyor.
alkan5
Gönderilme Zamanı: 2016/11/23 12:12
Gönderen:
Gönderiler: 169
Bir resim için gören ne anlıyorsa onu anlatıyor diyorlar ama iş hikaye, şiire gelince "herkes yazarın vermek istediği duyguyu ana fikri bulsun" oluyor. Çocuklarla defalarca tartıştık kendi buldukları ana fikirde ısrar ediyorlar. Aslında doğru olan bu, biz çocuğa "hayır sen bu parçadan onu değil benim dediğim dersi çıkaracaksın, cevap anahtarının verdiği mesajı alacaksın" diyoruz.
dolerel
Gönderilme Zamanı: 2016/11/23 12:28
Gönderen:
Gönderiler: 17
Metin türü soruyorsun o bile ayrıntılı .Başka metin yok muydu ya da şıkları neden böyle yapıyorsun? Biz çocuklara kendi yorumunu katma metne bak diyoruz. Her sene daha çok yorum gerektiren soru oluyor. Yok orada kişileştirme varmış yok karşılaştırma varmış. İlk defa bu sene çocuklardan,"En korktuğum ders Türkçe." cümlesini duydum. Matematik devri bitti.
maho18
Gönderilme Zamanı: 2016/11/23 12:30
Gönderen:
Gönderiler: 212
Benim bu sene 8. sınıflara dersim yoktu. TEOG sınavlarında hep ilk gün ilk sınav Türkçe oluyor. Çocuklar daha stresli, deneyimsiz oluyorlar. Ortalamanın düşük çıkması için bir nedendir. ilk sınav başka bir dersten olsun. mesela 2 . dönem ilk gün İngilizce, tarih, fen`; 2. gün ise Din, matematik, Türkçe olsun. Bir de böyle alalım. Bizden teklif etmesi.
KAYIHAN
Gönderilme Zamanı: 2016/11/23 12:46
Gönderen:
Gönderiler: 120
MEB,Türkçe sorularında iyice saçmalamaya başladı.Tüm hazırlığımızı geçen yılki sınava göre yapıyoruz bambaşka soru tipleri çıkıyor karşımıza.Türkçe soruları ales mantığına göre hazırlanıyor.Kelime oyunları,öğrenciyi yanıltmaya yönelik amaçsız sorular(biyografi sorusu gibi,unutma sorusu gibi)Cümlenin ögeleri sorusunun birinde yer tamlayıcısı gibi görünen nesne var.Öğrencilerin bu seviyeyi kavraması zor.Ciddi şekilde Türkçe'ye karşı özgüven sorunu oluşmaya başladı her geçen yıl öğrencilerde.Türkçe sevgisi falan kalmadı artık hem bir öğretmen olarak bende hem de öğrencilerde.
mars2005
Gönderilme Zamanı: 2016/11/23 13:00
Gönderen:
Gönderiler: 50
Keşke çocukları sınava hiç çalıştırmasaydık. Sınava çalışmadan sallayarak da bu kadar doğru yapabilirdiler. Bu emek hırsızlığından başka bir şey değil.o kadar emek ve stresin karşılığı bu muydu? Biz öğretmenler bile bazı soruların cevabı konusunda hemfikir değilsek ya da zorlanarak bir fikir varabiliyorsak bunu 13 yaşındaki bir çocuğa nasıl reva görürsünüz? Hakkımız haram olsun. Bundan sonra Türkçe dersinde felsefe anlatacağım.
esranur
Gönderilme Zamanı: 2016/11/23 13:09
Gönderen:
Gönderiler: 166
TDK sitesinde "unutmak" kelimesinin anlamı ile ilgili aşağıdaki açıklamayı yapmış. Bir şeyi yapamaz duruma gelmek, eskiden bilip yapıp sonradan yapamamak anlamı olarak açıklanmış. Dolayısıyla bu soruda cevap şıkkı:A
unutmak
-i

1. -i Aklında kalmamak, hatırlamamak
"Biz şimdi Evliya'nın hayalhanesinden aktardığı tatları unutmadan gerçeklere dönelim." - A. Boysan

2. Bir şeyi dalgınlıkla bir yerde bırakmak

3. Bir şeyi yapamaz duruma gelmek
"Onu da bilirdim eskiden memleketteyken amma sonradan unuttum." - O. C. Kaygılı

4. Bağışlamak
"Onun yersiz davranışlarını çoktan unuttum."
5. Gereken önemi vermemek, üstünde durmamak
"İçinde kabaran sevinçten vücudunun berelerini unutarak uyudu." - H. E. Adıvar

6. Hatırdan, gönülden çıkarmak
"İyiliğini de ölünceye kadar unutmam." - M. Ş. Esendal
esranur
Gönderilme Zamanı: 2016/11/23 13:12
Gönderen:
Gönderiler: 166
Unutmasının sebebini "yoğunluğa" bağlıyor ve okuma eylemini yapamaz duruma gelmesini bu sebeple açıklıyor. Ben cevabın A olduğunu düşünüyorum.
« 1 2 (3) 4 5 6 7 »
| Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç