Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Dil Bilgisi
     öge sorusu
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
mbozkus
Gönderilme Zamanı: 2016/11/15 21:44
Gönderen:
Gönderiler: 4008
Re: öge sorusu
Alıntı:

AysunK yazmış:
bu cok sözcüğünden çok çektim yıllardır:) ve hala bir karar veremedik...
şimdi hocam,"çok güzel" ile "çok güzel kız" kelime guruplarındaki çok sözcüğünün işlevi aynı mı?
miktar zarflarını anlatırken tamlamaların önüne gelip anlamı kuvvetlendirir diyorsak ve onu da zarf kabul ediyorsak "çok güzel kız" daki çok sözü neden zarf tümleci olmuyor?

Evet, "çok" sözcüğünün işlevi ikisinde de aynı. İkisinde de "güzel"in miktarını gösterir. İkinci sorunuzun cevabı da bizim en büyük sıkıntımız, bilgi eksikliğimizde gizli:tür ile görev kavramlarını birbirine karıştırmak. Yıllardır anlatamıyoruz, hadi beni boşverin de zat-ı şahane Sedat Hocamız şurada resmen hepimizin ikinci hocası oldu. Dil bilgisini resmen yeniden öğretti bize. Allah ondan razı olsun. Ama o da anlatamadı kimseye. Ezberlerimiz, ön kabullerimiz var çünkü. Sözcüğün türü zarfsa illaki onun zarf tümleci görevinde, sözcüğün türü sıfat fiilse illaki onun sıfat görevinde kullanılmasını bekledik. "Kırmızı"nın bir renk adı olduğunu inkar ettik de her türlü iklim koşulunda garibimi sıfat olarak gördük. Daha sonra da tek başına ya da çekim eki aldığında yapıştırıverdik hemen "adlaşmış sıfat" yaftasını. (Ha bir de adlaşmış sıfat fiil kavramı var değil mi... Iğğyyhh!) Başka bir ezberimizle, ön kabulümüzle "Öznesiz cümle olmaz." deyiverdik. Sonra başladık "sözde özne"ler aramaya cümlelerde. Asimile ettik, özneleştirdik nesneyi ya da -bana göre- zaten özne olan ögeye "çakması bu yaaa... Sözde bu sözde." deyiverdik...

Hasılıkelam hepinizi çok özledim.

----------------
Boyutlandırılmış Resim

« 1 (2)
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç