Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Sitedekiler

34 kullanıcı çevrimiçi (20 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 6
Ziyaretçiler: 28

medid, nihavendka, oysho, hanak, qkendir, tubaaa3, Devamını Oku...

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Dil Bilgisi
     öge sorusu
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
alkan5
Gönderilme Zamanı: 2016/11/15 16:44
Gönderen:
Gönderiler: 164
öge sorusu
"Gösteri çok ilginçti./ Çok ilginç bir gösteriydi." cümlelerinde "çok" sözcüğü yükleme mi dahil yoksa zarf olarak mı alınacak?
erdinc1978
Gönderilme Zamanı: 2016/11/15 17:08
Gönderen: konya
Gönderiler: 23
Re: öge sorusu
Hocam her iki cümlede de çok sözcüğünü yüklemden ayırmak bana mantıklı gelmiyor. Sözcüğün türü bizi yanıltabilir. Cümlenin akışına göre çok sözcüğü yükleme dahil edilmelidir.
alkan5
Gönderilme Zamanı: 2016/11/15 17:17
Gönderen:
Hocam "çok" kelimesi kelime türü olarak zarf ama sıfat tamlamasına dahil olduğu için yüklemi "çok ilginçti" şeklinde almak mantıklı geliyor ama bugün bir test kitabında çok kelimesini dahil etmemiş kafam karıştı.
AysunK
Gönderilme Zamanı: 2016/11/15 17:25
Gönderen: Kocaeli
Gönderiler: 2306
çok kelimesi her zaman zarf olmuyor hocam.ilk cümlede (ek fiil almış yüklem olmuş) bir ismi nitelediği için sıfat,ikinci cümlede bir sıfat tamlamasının önüne gelip derecesini artırdığı için zarf olmuştur.
Bu durumda öğe bulurken ilk cümlede yükleme dahil edip ,ikincide zarf tüm. diyebiliriz.
alkan5
Gönderilme Zamanı: 2016/11/15 17:53
Gönderen:
Çok ilginç bir gösteri izledik. dediğimizde nesneye dahil ediyoruz ama "çok ilginç bir gösteriydi." dediğimizde niye yükleme dahil etmeyelim ki hocam sonuçta aynı tamlama.
AysunK
Gönderilme Zamanı: 2016/11/15 18:09
ilginç bir gösteri,sıfat tamlamasıdır.çok sözü orda zarf olursa onu nesneye dahil edemezsiniz ki zaten.
kısaca şunu demek istiyorum.."çok" sözü fiili niteleyen bir sözcükse zarf tümleci,tamlamaların önüne gelirse de zarf tümleci. ama direkt bir ismin önüne gelirse sıfat olduğundan ancak o zaman öğeye dahil edebiliriz.
alkan5
Gönderilme Zamanı: 2016/11/15 18:19
Gönderen:
Hocam peki "çok ilginç bir gösteri izledik." cümlesinde çok kelimesi ilginç sıfatını derecelendiren bir zarf olduğuna göre, nesneye dahil etmeyince "çok" kelimesi yükleme sorulan hangi soruya cevap verecek ve hangi öge olacak?
aytoldı
Gönderilme Zamanı: 2016/11/15 19:41
Gönderen: Mamak
Gönderiler: 2221
AysunK
Gönderilme Zamanı: 2016/11/15 20:46
bu cok sözcüğünden çok çektim yıllardır:) ve hala bir karar veremedik...
şimdi hocam,"çok güzel" ile "çok güzel kız" kelime guruplarındaki çok sözcüğünün işlevi aynı mı?
miktar zarflarını anlatırken tamlamaların önüne gelip anlamı kuvvetlendirir diyorsak ve onu da zarf kabul ediyorsak "çok güzel kız" daki çok sözü neden zarf tümleci olmuyor?
erdinc1978
Gönderilme Zamanı: 2016/11/15 21:13
Gönderen: konya
Gönderiler: 23
O, çok güzel bir insandır.
O, çok güzel bir kızdır.
Bu cümlelerde ''o'' kişisini açıkladığı için ''...çok güzel bir insandır.'' ve ''...çok güzel bir kızdır.'' ifadeleri grup olarak yüklemdir. Ancak sözcük türü olarak ''çok'' sözcüğünün bir ölçü, bir derecelendirme zarfı olduğu da muhakkaktır.

Başka örneklere bakalım:
En güzel şiirleri okudum.
Bunlar en güzel şiirlerdir.
Burada ise en sözcükleri yine zarftır. Ancak konuya öge olarak bakarsak birinci cümlede ''en güzel şiirleri'' kelime grubu nesne olur. İkinci cümlede ise ''...en güzel şiirlerdir.'' ifadesi ise yüklem olur. Bu cümlelerde zarf vardır; ancak zarf tümlecinden söz edemeyiz.
Yanılıyor muyum?

(1) 2 »
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç