Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Sitedekiler

34 kullanıcı çevrimiçi (20 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 6
Ziyaretçiler: 28

medid, nihavendka, oysho, hanak, qkendir, tubaaa3, Devamını Oku...

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Dil Bilgisi
     yazım yanlışısorusu
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
alkan5
Gönderilme Zamanı: 2016/11/7 12:17
Gönderen:
Gönderiler: 164
yazım yanlışısorusu
Hangisinde yazım yanlışı yoktur?

A)Bu program TRT'de yayınlanalı çok oldu.
B)Belliki böyle zamanlarda kendini rahatsız ediyordu.

Belliki "ki" ayrı olacak ama yayınlamak diye bir fiili TDK kabul etmiyor bu durumda soru yanlış olmuyor mu? Cevap anahtarı gelmediği için yayın evi ne demiş bilmiyorum.
aytoldı
Gönderilme Zamanı: 2016/11/7 12:39
Gönderen: Mamak
Gönderiler: 2221
Re: yazım yanlışısorusu
Alıntı:

alkan5 yazmış:
Hangisinde yazım yanlışı yoktur?

A)Bu program TRT'de yayınlanalı çok oldu.
B)Belliki böyle zamanlarda kendini rahatsız ediyordu.

Belliki "ki" ayrı olacak ama yayınlamak diye bir fiili TDK kabul etmiyor bu durumda soru yanlış olmuyor mu? Cevap anahtarı gelmediği için yayın evi ne demiş bilmiyorum.

"yayınlamak" da yanlış "belliki" de yanlış bence.

----------------
DİL BİLGİSİ UZERİNE ACIKLAMALAR (Oğretmenler icin dil bilgisi kitabı, incelemek için tıklayınız)

barat
Gönderilme Zamanı: 2016/11/7 18:44
Gönderen:
Gönderiler: 25
"Resim ve ses imlerini televizyon almaçlarının izleyebileceği biçimde, elektromıknatıs ışımayla yaymak. 2. Bir izlenceyi televizyonla yaymak."

TDK yukarıdaki açıklamayı getiriyor yayınlamak fiiline. Bu durumda ilk seçenek doğru. Cevap A şıkkı.
barat
Gönderilme Zamanı: 2016/11/7 18:46
Gönderen:
Gönderiler: 25
Basılı iletişim olanakları için yayımlamak fiili kullanılıyor diye biliyorum.
aliyesu
Gönderilme Zamanı: 2016/11/7 19:01
Gönderen: istanbul
Gönderiler: 5
Basılı,görsel ya da işitsel yapımların, insanlara sunulmasına yayımlamak denir. Bunun yanı sıra, yazılı eserlerin basılıp dağıtılması da, yayımlanmaya girer. Yayınlanmak ise bu iletilerin teknolojik olarak televizyon, radyo ve benzer araçlarla insanlara ulaştırılmasıdır.Dolayısıyla yayınlamak doğru bir kullanış olmuş: Cevap a
alkan5
Gönderilme Zamanı: 2016/11/7 19:19
Gönderen:
Arkadaşlar ben niye ulaşamıyorum "yayınlamak" kelimesine? TDK de arattığımda yayınlamak kırmızı renkli ve yanında çarpıyla çıkıyor doğrusu yayımlamak diyor.

yayınlamak x yayımlamak
(nsz) 1. Kitap, gazete, dergi vb. şeyleri basmak ve dağıtmak, neşretmek: Türk Dil Kurumunun yeni yayımladığı kitapları gördüm. 2. (-i) Dinlenilecek, görülecek şeyleri radyo ve televizyonla sunmak, bildirmek, duyurmak. 3. Resmen bildirmek, açıklamak, ilan etmek: Kararname yayımlamak.
aytoldı
Gönderilme Zamanı: 2016/11/7 19:28
Alıntı:

alkan5 yazmış:
Arkadaşlar ben niye ulaşamıyorum "yayınlamak" kelimesine? TDK de arattığımda yayınlamak kırmızı renkli ve yanında çarpıyla çıkıyor doğrusu yayımlamak diyor.

yayınlamak x yayımlamak
(nsz) 1. Kitap, gazete, dergi vb. şeyleri basmak ve dağıtmak, neşretmek: Türk Dil Kurumunun yeni yayımladığı kitapları gördüm. 2. (-i) Dinlenilecek, görülecek şeyleri radyo ve televizyonla sunmak, bildirmek, duyurmak. 3. Resmen bildirmek, açıklamak, ilan etmek: Kararname yayımlamak.

Bizim için esas olan Güncel Türkçe Sözlük ve Yazım Kılavuzu'dur.

Her iki eserde de "yayınlamak" geçmez.Hatta sizin de belirttiğiniz gibi TDK, "sık yapılan yanlışlar" içinde "yayınlamak" kelimesini de sayar yanlış kelime olarak.

"yayınlamak" kelimesi, TDK sitesindeki Büyük Türkçe Sözlük'te geçer. Sebebini de aşağıda açıkladım:

[img align=left]Boyutlandırılmış Resim[/img]

----------------
DİL BİLGİSİ UZERİNE ACIKLAMALAR (Oğretmenler icin dil bilgisi kitabı, incelemek için tıklayınız)

alkan5
Gönderilme Zamanı: 2016/11/7 19:34
Gönderen:
Hocam teşekkürler inşallah bu bilgi herkese ulaşır çünkü tahminimce çoğu kişi benim gibi TDK sitesinde anlamına ulaştığı her sözcüğün yazımını da o şekilde olmalı diye düşünüyor. Böyle bir ayrıntıyı açıkladığınız için çok teşekkürler.
aytoldı
Gönderilme Zamanı: 2016/11/7 19:36
Alıntı:

alkan5 yazmış:
Hocam teşekkürler inşallah bu bilgi herkese ulaşır çünkü tahminimce çoğu kişi benim gibi TDK sitesinde anlamına ulaştığı her sözcüğün yazımını da o şekilde olmalı diye düşünüyor. Böyle bir ayrıntıyı açıkladığınız için çok teşekkürler.

Hoca'm,
Facebook sayfanızda, gruplarda paylaşabilirsiniz.

----------------

alkan5
Gönderilme Zamanı: 2016/11/7 19:41
Gönderen:
Ben paylaşırım da hocam siz de aynı açıklamayı önemli uyarı şeklinde bu sitenin sayfasında paylaşsanız iyi olur. Sizin açtığınız konuyu siteye giren herkes mutlaka okur. Zaten buraya soru yazan çoğu kişi aslında sizden açıklama bekliyor, mesela ben :)
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç