Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Planlama
     TEOG konu / kazanım dağılımındaki eksikler
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
Ozan_35
Gönderilme Zamanı: 2016/10/5 20:10
Gönderen: İzmir
Gönderiler: 2435
TEOG konu / kazanım dağılımındaki eksikler
TEOG konu ve kazanım dağılımlarıyla ilgili çizelgede ciddi eksikler var. Kaç yıldır da değişmedi. I. dönemki merkezi sınava kadar sadece iki konu görünüyor: fiilimsiler ve cümlenin ögeleri. Bu konular da sınav sorularının ancak yüzde 20’sini oluşturuyor. Ya geri kalan yüzde 80? Anlam ve anlatım bilgisi, yazım ve noktalama, tür bilgisi? Çizelgede yer almıyor.

II. döneme baktığımızda ise cümle türleri ve cümle anlamı var. Diğer anlam bilgisi konuları yine görünmüyor, ama sınavlarda çıkıyor.

Çizelgedeki bu eksiklik kurs planlamasını da etkiliyor. İlk sınava kadar sadece fiilimsiye ve cümlenin ögelerine yer veren planlar gördüm. Kursta iki ay boyunca sınavın sadece yüzde 20’lik dilimine denk gelen konular mı işlenecek yani?

Bu çizelge çok kötü hazırlanmış. Ayrıntılı bir çizelge gerekiyor.

Siz ne yapıyorsunuz bu konuda? Kurs planında hangi konulara yer veriyorsunuz?
Teşekkürler.

----------------
http://hayalgezen.blogspot.com

TANER82
Gönderilme Zamanı: 2016/10/6 20:33
Gönderen:
Gönderiler: 39
Re: TEOG konu / kazanım dağılımındaki eksikler
Hocam, konu ve kazanım dağılım listesi dediğiniz gibi yetersiz. Keşke öyle olsa. Her şey rahat rahat yetişir.

Ancak Ölçme ve Değerlendirme Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yayımladığı kurs planında bütün konular var.

1. Teog Sınavına kadar sırasıyla sözcükte anlam, fiilimsiler, cümlede anlam, parçada anlam,cümlenin ögeleri,yazım kuralları ve noktalama işaretleri belirtilmiş. Ben kurs planını takip ediyorum.
Gataman
Gönderilme Zamanı: 2016/10/6 21:36
Gönderen:
Gönderiler: 80
Çizelgede en altta bu konu ile ilgili açıklama yer alıyor. Açıklamaya göre:

- Türkçe dersi öğretim programı "Okuma, Dinleme/izleme, Konuşma, Yazma ve Dil Bilgisi"ne yönelik kazanımlardan oluşmaktadır. Ancak çoktan seçmeli sorularda sadece "Okuma, Yazma (yazım ve noktalama) ve Dil Bilgisi" kazanımlarına yönelik sorular sorulabilmektedir deniyor.

- "Okuma" öğrenme alanındaki kazanımlar 6,7 ve 8. sınıflarda aynı olduğu ve metinlere göre yıllık plan hazırlandığı için bütün kazanımlardan öğrenci sorumludur deniyor.

- Yazım ve noktalamada da benzer bir durum söz konusudur. 8. sınıf 6 ve 7. sınıf konularının pekiştirildiği sınıf seviyesi olduğundan bütün yazım ve noktalama kurallarından sorumludur deniyor.

Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere dil bilgisinden iki konudan diğer konuların tamamından sorumludur öğrenci diyor. 3 yıldır 8. sınıflara giriyorum ve ortalama sorular aşağıdaki konulardan çıkıyor:

(3-4 soru)- Sözcükte Anlam [Gerçek(temel-yan), mecaz, terim, deyim, soyut-somut, genel-özel, nitel-nicel, yansıma, ikileme, pekiştirme, eş-anlam, zıt anlam, eş sesli, yakın anlam...]

(3-4 soru)- Cümlede anlam (Amaç-sonuç, sebep-sonuç, öznel-nesnel, doğrudan-dolaylı anlatımlı cümleler, cümle oluşturma, cümle tamamlama, atasözleri, içerik ve üslup cümleleri...)

(8-10 soru)- Parçada Anlam (Ana fikir, konu, başlık, yardımcı düşünceler, anlatım biçimleri, düşünceyi geliştirme yolları, anlatıcı türleri, anlatım özellikleri ...)

(1 soru)- Söz sanatları (Benzetme, kişileştirme, abartma, konuşturma...)

(1 soru)- Edebi türler (Roman, masal, hikaye, deneme, makale, biyografi, eleştiri, vb.)

(1-2 soru)- Yazım ve Noktalama

(2-3 soru)- Fiilimsiler

(1-2 soru)- Cümlenin temel ve yan ögeleri

Şu ana kadar çıkan sorular bu konu başlıkları altında çıktı. Yukarıdaki yazdığım konuları işlerseniz geriye pek bir şey kalmıyor zaten. İkinci teogda birinciden farklı olarak paragrafın daha çok yapı yönünde ve dil bilgisi konularındaki değişikliklerden başka bir değişiklik olmuyor
AysunK
Gönderilme Zamanı: 2016/10/7 19:21
Gönderen:
Gönderiler: 2317
teogda çıkan konular-sorular doğrultusunda işliyorum,kafama göre.kurs planına bakmıyorum bile.derslerde de aynı;soru bankaları,ek konular ve kitaptaki güzel etkinlikler,metinler.
Kazanım çizelgesi yıllardır aynı bu arada,en kısa zamanda değişmeli.biz bakmasak da öğrenci bakıyor.
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç