Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Eğitim-öğretim
     2015 Türkçe Öğretim Programı Değerlendirmesi
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
SiteYönetimi
Gönderilme Zamanı: 2016/9/3 12:20
SiteYöneticisi
Gönderen:
Gönderiler: 402
2015 Türkçe Öğretim Programı Değerlendirmesi
Değerli Arkadaşlar,
Türkçe Öğretim Programımız geçen yıl değişmişti ancak bu yıl uygulamaya konulacaktı. Bu yıl sadece 1. sınıf ve 5. sınıflar için materyal hazırlandı ve basıldı. Yani geçen yıl değişen program ilk defa bu yıl 1. ve 5. sınıflarda uygulanacak, diğer sınıflarda 2005 programı uygulanmaya devam edilecektir.
2015 yılında değişen program bu yıl tekrar güncellemeye alındı ve tamamlandı ancak henüz talim terbiye onayından geçmedi.2015 programını BURADAN indirip inceleyebilirsiniz.

2015 yılı Türkçe öğretim programında başlıca şu değişiklikler yapılmıştır:
1- Tema sayısı altıdan sekize çıkarılmıştır. (1. sınıflarda 7 tema)
2- Toplam metin sayısı 24'ten 52'ye çıkarılmıştır. Bu metinlerin 36'sı okuma metni, 18 adedi dinleme/izleme metnidir. Dağılım ise bir hafta okuma metni işlenip ikinci haftanın 2 saati dinleme metnine ayrılmıştır. Yani ikinci haftada hem bir adet okuma metni hem de bir adet dinleme metni bulunacaktır. Böylece 180 iş gününde 36 haftada 36 okuma metni, 18 adet de dinleme metni yer alacaktır. Bu yılki 5. sınıf kitaplarımız da bu şekilde hazırlanmıştır.
(Metin sayısının çok olmasının ana nedeni öğrencinin daha çok metin görmesi olarak düşünülmüştür. )
3- Kazanım sayıları oldukça azaltılmıştır.
4- Birinci kademede bitişik eğik yazıda bazı harflerde değişikliğe gidilmiştir.
5- Öğrenme alanları sözlü iletişim, okuma ve yazma olarak ayrılmış, dil bilgisi konuları, sözlü iletişim ve yazma alanlarının içine yedirilmiştir.
6- Metin türleri hikaye edici metinler, bilgilendirici metinler ve şiir olarak adlandırılmıştır.
7- Program okur yazarlığının artırılması için program kitapçığı 40 küsur sayfaya indirilmiş, gereksiz bölümlere yer verilmemiştir.
8- Kitap yayıncıları için özel bir alan oluşturulmuş ve kitaplarda bulunması gereken özellikler açıkça belirtilmiştir.
9- 6. sınıf konularından isimler, sıfatlar ve ses olayları 5. sınıfa da alınmıştır.
10- 8. sınıflardaki fiil çatısı ve cümle çeşitleri konuları kaldırılmış, şiir türleri konusu eklenmiştir.
11-7. sınıflara anlama dayalı anlatım bozuklukları konusu konulmuştur.
12- Dil bilgisi konularında genel olarak kuralların anlama etkisi üzerinde durulmuştur. Saf bilgi verilmesinden kaçınılmıştır.

2015 programıyla ilgili genel olarak aklımda kalan konuları aktarmış oldum. Sorularınız olursa forumda cevaplayabilirim.
Tüm arkadaşlarımıza verimli bir eğitim-öğretim yılı diliyorum.
OYKU
Gönderilme Zamanı: 2016/9/3 14:08
Gönderen:
Gönderiler: 205
Re: 2015 Türkçe Öğretim Programı Değerlendirmesi
Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler hocam.Yeni program kademe kademe mi uygulanacak acaba? Yani bir dahaki sene 6.siniflar degisen programa gore, 7 ve 8.siniflar eskiye gore mi?
nulufer
Gönderilme Zamanı: 2016/9/3 15:17
Gönderen:
Gönderiler: 8
Çok teşekkür ederim hocam.
SiteYönetimi
Gönderilme Zamanı: 2016/9/3 17:09
SiteYöneticisi
Gönderen:
Hocam kademe kademe uygulanmayacak. Bu yıl sadece 5.sinif kitapları hazırlanmış. Seneye tüm sınıfların kitapları 2016 programına göre tümden yeniden yazılıp yeni programa geçmiş olacağız.
TANER82
Gönderilme Zamanı: 2016/9/3 23:20
Gönderen:
Gönderiler: 39
Hocam çok teşekkür ederiz. Tam da aradığımız şeyi yazmışsınız. Ekleyeceğiniz başka fark var mı?
sibel45
Gönderilme Zamanı: 2016/9/4 14:52
Gönderen:
Gönderiler: 421
Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim öğretmenim . Yeni eğitim - öğretim yılının hayırlı olmasını dilerim .

----------------

SiteYönetimi
Gönderilme Zamanı: 2016/9/4 16:02
SiteYöneticisi
Gönderen:
Alıntı:

TANER82 yazmış:
Hocam çok teşekkür ederiz. Tam da aradığımız şeyi yazmışsınız. Ekleyeceğiniz başka fark var mı?

Ufak tefek değişiklikler var ama ana hatlarıyla bunlar var. 2016 programı onaylanıp yayınlandığında yine yazacağımız şeyler olacaktır.
yimo
Gönderilme Zamanı: 2016/9/5 11:25
Gönderen: KIRŞEHİR
Gönderiler: 371
Faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkür ederim.
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç