Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Dil Bilgisi
     sıfat-fiil
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
damla1
Gönderilme Zamanı: 2016/10/4 17:45
Gönderen:
Gönderiler: 79
Re: sıfat-fiil
Tesekkur ederim hocam, hem verdiginiz bilgi icin hem de aninda geri döndüğünüz için.Hızır gibisiniz😃Bu fiilimsiler benim canımı cok sıkan bir konu.Sanirim yine sorularimiz olacaktir bu konuda.
aytoldı
Gönderilme Zamanı: 2016/10/4 19:10
Gönderen: Mamak
Gönderiler: 2221
Alıntı:

damla1 yazmış:
Tesekkur ederim hocam, hem verdiginiz bilgi icin hem de aninda geri döndüğünüz için.Hızır gibisiniz😃Bu fiilimsiler benim canımı cok sıkan bir konu.Sanirim yine sorularimiz olacaktir bu konuda.

Ben teşekkür ederim.
Çok şükür ki TEOG'da çok detaylı soru çıkmıyor, temel bilgileri vermeniz yeterli olur bence. Buna ek olarak daha detaylı konulara kafanız takılırsa elbette yardımcı olmaya çalışırım.

----------------
DİL BİLGİSİ UZERİNE ACIKLAMALAR (Oğretmenler icin dil bilgisi kitabı, incelemek için tıklayınız)

AltinOz
Gönderilme Zamanı: 2016/11/8 8:12
Gönderen:
Gönderiler: 7
Benim de konuyla ilgili bir sorum olacak, izninizle.

Eğer "Gittiğini gördüm." gibi bir cümlede sıfat ya da adlaşmış sıfat yoksa -ki bu fikre katıliyorum- neden -DIk yapısını "sıfat fiil eki" olarak adlandirmakta ısrar ediyoruz?

Ben söz konusu ekin ornekteki
kullaniminda, -mAk mastar ekinden yalnizca zaman bildirimi acisindan farklilastigi gorusundeyim. Şöyle ki;
Araba kullanmayı biliyorum. (İşin zamandan bagimsiz bicimde; kendisini, yapılma yöntemini bilmek)

Araba kullandığınızı biliyorum. (Şu anda, geçmişte ya da her zaman bu işin yapilir oldugunu bilmek)

Örnek cumlelerde belirtilen ad durum eki de sözcüğün "kullandiginiz" kismina gelerek "ada eklenme" işlevini yerine getirmiş oluyor.

Bir de şu örneklere bakalim:

Beni ziyaret etmenize sevindim.
Beni ziyaret ettiğinize sevindim.

Ikinci cumledeki -DIk ekinin mastarların yüklendiği "adlastirma" islevini tasidigi görülebilir. Zaten iki cumlenin de kullanimi yaygındır.

Kısacası, -DIk ve burada deginmedigim -AcAk eki gerçekten sıfat-fiil mi? Değilse neden başka bir adlandirma ile işlevlerinin vurgulanması yoluna gidilmiyor?

« 1 (2)
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç