Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Dil Bilgisi
     sıfat-fiil
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
birgen23
Gönderilme Zamanı: 2013/10/1 13:06
Gönderen:
Gönderiler: 95
sıfat-fiil
Arkadaşlar,aşağıdaki cümlede geçen "geldiğini" kelimesi sıfat-fiil mi, adlaşmış sıfat mı yoksa adını koyamadığım başka bir şey mi?
" Babamın geldiğini duymadım."
engin_
Gönderilme Zamanı: 2013/10/1 13:44
Gönderen: izmir
Gönderiler: 19
Re: sıfat-fiil
Adlaşmış sıfat olması sıfatfiil olmasına engel değil. "Gelenleri tanıyor musun?" cümlesindeki "gelenler" hem adlaşmış sıfattır hem sıfatfiildir. Buradaki geldiğini ifadesinin sıfatfiil olduğu açık, ancak buna adlaşmış sıfat da diyebilir miyiz, emin değilim.
redondo
Gönderilme Zamanı: 2013/10/1 18:24
Gönderen:
Gönderiler: 2
hem adlaşmış sıfat hem de sıfat fiildir.
kzeynep
Gönderilme Zamanı: 2013/10/1 18:32
Gönderen:
Gönderiler: 1
Arkadaşlar '' gelecek bir gün gelecek'' cümlesindeki ilk gelecek kelimesi adlaşmış sıfarmıdır yani fiilimsi olabilir mi? yoksa kalıplaşmış isim midir?
yimo
Gönderilme Zamanı: 2013/10/1 19:36
Gönderen: KIRŞEHİR
Gönderiler: 371
İlk "gelecek" sözcüğü kalıcı isim olmuş ve eylem anlamını kaybetmiş.
aytoldı
Gönderilme Zamanı: 2016/10/2 15:41
Gönderen: Mamak
Gönderiler: 2225
Alıntı:

birgen23 yazmış:
Arkadaşlar,aşağıdaki cümlede geçen "geldiğini" kelimesi sıfat-fiil mi, adlaşmış sıfat mı yoksa adını koyamadığım başka bir şey mi?
" Babamın geldiğini duymadım."

Boyutlandırılmış Resim

Boyutlandırılmış Resim

----------------
DİL BİLGİSİ UZERİNE ACIKLAMALAR (Oğretmenler icin dil bilgisi kitabı, incelemek için tıklayınız)

birgen23
Gönderilme Zamanı: 2016/10/2 18:33
Gönderen:
Gönderiler: 95
Aytoldı hocam kitabınızı sipariş ettim.Anlatımınız oldukça sade ve anlaşılır.Kafama takılan "bu konu" sayenizde tamamen netleşti.Çok teşekkür ederim......
aytoldı
Gönderilme Zamanı: 2016/10/3 11:44
Alıntı:

birgen23 yazmış:
Aytoldı hocam kitabınızı sipariş ettim.Anlatımınız oldukça sade ve anlaşılır.Kafama takılan "bu konu" sayenizde tamamen netleşti.Çok teşekkür ederim......

Dilerim işinize yarar hocam. İyi çalışmalar.

----------------
DİL BİLGİSİ UZERİNE ACIKLAMALAR (Oğretmenler icin dil bilgisi kitabı, incelemek için tıklayınız)

damla1
Gönderilme Zamanı: 2016/10/3 18:57
Gönderen:
Gönderiler: 80
Peki bu sifat fiil alan bu kelimeletin gorevi isim ama bunu adlasmis sifat olarak veriyoruz.Bu dogru mu?
aytoldı
Gönderilme Zamanı: 2016/10/3 19:15
Alıntı:

damla1 yazmış:
Peki bu sifat fiil alan bu kelimeletin gorevi isim ama bunu adlasmis sifat olarak veriyoruz.Bu dogru mu?

Hoca'm bu söylediğiniz çok da yanlış olmaz ama aslında bir detay var. "adlaşmış sıfat-fiil" denince akla hemen "önündeki ismin düşmesi" akla geliyor ("çalışan insanlar / çalışanlar" gibi) ama -dık/-acak sıfat-fiillerinin bazı kullanımlarında önüne isim eklemek mümkün olmadığı için "düşen" bir isim de yok. Mesela "Bana seslendiğini duymadım, özür dilerim." dilerim cümlesinde "seslendiği" kelimesi sıfat-fiildir. şimdi buna "adlaşmış sıfat-fiil" dersek zihnimiz ister istemez "önünden düşen isim nerede?" diyor oysa bunun önüne isim eklemek zorlama olur.

Daha açıkçası burada "adlaşmış sıfat-fiil" teriminden ne kastettiğimiz de önemli. Eğer bu terim ile "bir sıfat-fiilin önündeki ismin düşmesini" kastediyorsak önüne isim ekleyemediğimiz -dık/-acak'lı kullanımlar doğal olarak bu terimin dışında kalır. Eğer "adlaşmış sıfat-fiil" terimi ile "bir sıfat-fiilin cümle içinde önünde isim olmadan kullanılmasını" kastediyorsak verdiğimiz örneklerin tamamı "adlaşmış sıfat-fiil" olur. Dil bilgisi öğretimimize, testlere genelde "birinci" seçenek yerleşmiş durumda. Bence en ideali ve en doğrusu "adlaşmış sıfat-fiil" terimi yerine "bir sıfat-fiilin isim olarak kullanılması" ifadesinin yerleşmesidir.

----------------

(1) 2 »
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç