Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni HatırlaŞifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Genel Konular
     EGZERSİZLER KALDIRILMIŞ!
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
harunhoca
Gönderilme Zamanı: 2013/9/25 10:03
Kayıt: 2007/10/11
Gönderen: düzce
Gönderiler: 173
EGZERSİZLER KALDIRILMIŞ!
Arkadaşlar, egzersizlerin kaldırıldığını duydum.Bu konuda bilgisi olan var mı?
tevriye
Gönderilme Zamanı: 2013/9/25 11:47
Kayıt: 2007/1/14
Gönderen:
Gönderiler: 27
Re: EGZERSİZLER KALDIRILMIŞ!
bende bugün egzersiz için müdürümle görüştüm o da aynısını söyledi ama kafam karıştı çünkü çok değişik uygulamalar var
zafako
Gönderilme Zamanı: 2013/9/25 11:50
Kayıt: 2012/10/2
Gönderen:
Gönderiler: 97
Re: EGZERSİZLER KALDIRILMIŞ!
Bizim müdür yardımcısı da planı hazırla dedi kesin bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.
dada
Gönderilme Zamanı: 2013/9/25 12:38
Kayıt: 2006/9/11
Gönderen: Arz-ı Alem
Gönderiler: 379
Re: EGZERSİZLER KALDIRILMIŞ!
İlçe Milli Eğitim nasıl hazırlanması gerektiği hakkında yazı göndermişti pazartesi.Bugün egzersiz isteyen arkadaşlar yapıp gönderdi.
Ekim7
Gönderilme Zamanı: 2013/9/25 12:59
Kayıt: 2007/5/3
Gönderen: Erzincan
Gönderiler: 1305
Re: EGZERSİZLER KALDIRILMIŞ!
Dersler de kaldırılmış...
Allah Allah ya


----------------
https://www.antoloji.com/ahmet-burak-buyruk/

AKSAKAL
Gönderilme Zamanı: 2013/9/25 13:16
Kayıt: 2005/10/5
Gönderen:
Gönderiler: 49
Re: EGZERSİZLER KALDIRILMIŞ!
Valla kaldırılıp kaldırılmadığını bilmiyorum ama zaten yeni sistemle artan haftalık ders saati sayısıyla birkaç yıl içinde hafta içinde egzersiz yapmak hepimiz için imkansız olacak tabi eğer bir değişiklik olmazsa. Bizden istenen şu, tiyatro mu çıkaracaksın seçmeli drama dersinde çıkar. Bildiğiniz gibi en son değişiklikle hafta sonları da egzersiz yapılmasına izin verilmişti ancak bunun yalnızca "bakın yapmayın demiyoruz isterseniz illa, hafta sonu yapabilirsiniz" demek için yapılmış bir düzenleme olduğunu düşünüyorum. Amaç bu opsiyonu elimizden almaktır. İşin içinde olanlar bilir zaten aldığınız; harcadığınız emeğin dahi karşılığı olmaz çoğu zaman (öğrencilerinizi bir topluluk önünde oyun sergilerken izlemek ve onların kendilerine olan güvenlerini kazanabilmeleri konusunda ne kadar önemli bir şey yaptığınızı bilmek dışında...)
elif1
Gönderilme Zamanı: 2013/9/25 13:33
Kayıt: 2010/8/6
Gönderen: ....
Gönderiler: 649
Re: EGZERSİZLER KALDIRILMIŞ!
Egzersizler genellikle verilmek istenmeyen bir aktivite. Öğretmenlerin yan gelip yatarak aldıklarını düşünmelerinden kaynaklanıyor.oysaki sürekli "öğrencilerinize güven aşılayın,sosyalleştirin ..." diyenler de kendileri..Şu seçmeli muhabbeti yüzünden egzersiz yapmaya zaten zaman yok.


----------------
Ýlâhi bir ýþk vir bana, kandaluðým bilmeyeyin
Yavý kýlayýn ben beni isteyüben bulmayayýn

kelime
Gönderilme Zamanı: 2013/9/25 14:11
Kayıt: 2010/2/10
Gönderen:
Gönderiler: 53
Re: EGZERSİZLER KALDIRILMIŞ!
Bugün bizim müdürümüz de şiir dinletisinin ve kütüphane çalışmasının egzersiz olarak kabul edilmediğini söyledi.


----------------
Hayat biz gelecek için planlar yaparken baþýmýzdan geçenlerdir!

kelime
Gönderilme Zamanı: 2013/9/25 14:19
Kayıt: 2010/2/10
Gönderen:
Gönderiler: 53
Re: EGZERSİZLER KALDIRILMIŞ!
DERS DIŞI EGZERSİZ ÇALIŞMALARI AÇIKLAMASI

(DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR)

Okullarımızdaki İzcilik, Beden Eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları, güzel sanatlar ve bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları ile ilgili dallarda fiilen çalışma yapan öğretmenlere haftada 6 (altı) saat ek ders ödeneceği, bu etkinliklerde görev alacak öğretmenlerde aranacak nitelikler, her bir etkinlik için aranacak öğrenci sayısı ve diğer hususlar 19.08.2010 tarih ve 53578 sayılı 2010/49 Nolu genelge ile belirlenmiştir.

Genelgeden hareketle aşağıdaki açıklamalara ihtiyaç duyulmuştur.

1- Ders dışı eğitim çalışması yapacak öğretmenlere ödenecek ek ders saati sayısı, okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %6'sını geçemez. Eğer Ders Dışı Eğitim Faaliyeti yapmak isteyen öğretmen ve ders sayısı branşlara göre %6'lık dilimi geçiyor ise eğitim öğretim yılı başında yapılacak ilk öğretmenler kurulu toplantısında hangi branşlarda ve etkinliğin hangi öğretmen tarafından yapılacağı, okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %6'sını geçmeyecek şekilde belirlenecek ve kurulda karar altına alınacaktır.

2- Aynı grup için yürütülen etkinliklerde birden fazla öğretmene ders dışı eğitim çalışması için ek ders görevi verilmeyecektir.

3- Çalışmalar ders dışında yapılacak, kesinlikle ders saatinde ve boş derslerde olmayacaktır. Aylık programlarda çalışma saati ve yeri belirtilecek, öğle saatinde çalışma yapılmayacaktır.

4- Öğretmenler çalışmalarını sabahçıysalar öğleden sonra veya hafta sonu; öğlenciyseler sabah veya hafta sonu yapacaklardır. (İlçemizde bütün İlköğretimlerde tekli öğretim yapılmaktadır.) Tam gün eğitim yapan okullardaki çalışmalar, okul çıkışında veya hafta sonu yapılmalıdır. Çalışmaya katılacak öğrenci velilerinden mutlaka öğrencinin çalışmaya katılabilmesi için izin belgesi alınacaktır.

5- Yıllık programda belirtilen zaman içerisinde yapılamayan çalışmalar, okul idaresine yazılı bilgi vermek kaydıyla çalışmalarını uygun olan gün ve saatte yapacaklar, buna rağmen çalışmasını yapmayan öğretmenlerin egzersiz ücretleri kesilecektir.

6- Çalışmanın yerinde ve zamanında yapılan değişiklikler önceden okul idaresine yazılı olarak bildirilmeli ve gerekli onay alınmalıdır.(İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden)

7- Çeşitli nedenlerle zamanında yapılamayan çalışmalar için onay alınmak suretiyle telafi programı uygulanabilir.

8- Yıllık ve aylık programlarda yapılacak, çalışmalar açıklamalı olacaktır. Her günün çalışması ayrı ayrı belirlenecektir.

9- Yıllık çalışma programı tamamlandığında, yapılan ders dışı çalışmaları hakkında bitiş raporu hazırlanarak okul idaresine verilecektir.


10- Ders dışı egzersiz çalışmaları günlük egzersiz ders defterine işlenerek imzalanacaktır. Her egzersiz yapan için ayrı bir defter tutulacaktır.

11- Yapılan egzersiz çalışmaları sonucunda okullarda mutlaka bir faaliyet yapılacaktır. Güzel sanatlar, Halk oyunları v.b. alanlarda çalışma yapan okullar yıl içerisinde ya da yılsonunda çalışmalarla ilgili etkinlik yapacaklar. Satranç turnuvalarına öğrencilerin katılımı sağlanacaktır. (Beden Eğitiminde takımların alt yapı hazırlığı ve okul içi turnuvaları bu faaliyetlerdendir.)

12- Ders dışı egzersiz planı bir kişiye ait olacak bir başkasının planından fotokopi yapılmayacak, ortak imzalanmayacak, öğretmenin tamamen kendi çalışması olup ders dışı egzersizleri çalışma planı formatına uygun bir şekilde bilgisayarda yazılacaktır. (Planlar 2+2+2 veya 3+3 şeklinde yapılabilir.)

13- Ders dışı egzersiz çalışmaları 2010/49 nolu genelgede belirtilen etkinlik alanlarında yapılacak bunların dışında herhangi bir etkinlik alanı kabul edilmeyecektir. ( Şiir dinletisi, güzel konuşma ve yazma, dergicilik, gazetecilik, maket uçak ve bayram ve törenlere hazırlık çalışmaları gibi etkinlik alanları yazılmayacaktır. Bunların bir kısmı edebiyatın konularıdır, ayrı bir etkinlik alanı değildir. Bayram ve törenlere hazırlık bütün eğitim çalışanlarının asli görevidir. )

14- Egzersiz planları üçer nüsha olarak hazırlanacak, alt yazı ve onay planla aynı sayfa üzerinde bulunacak, öğretmenin ve okul müdürünün imzası olmadan planlar onaya gönderilmeyecektir. Çalışmaya katılacak öğrenci listesi planlara eklenerek onaya gönderilecek. Alanının dışında belge ile çalışan öğretmenlerin belgeleri genelgeye uygun olacak, belgelerin fotokopileri okul idaresince onaylanarak planlara eklenecektir. Planların tarihleri okul yönetimleri tarafından kontrol edilerek resmi tatil ve bayram günlerine çalışma konmayacaktır.

15- Vekâleten atananlar dâhil yöneticilere, ücretli öğretmenlere 2010/49 nolu genelge gereği bu madde kapsamında ek ders görevi verilmeyecektir.

16- Birden fazla okulda görev alan öğretmenler kadrosunun bulunduğu okulda ders dışı egzersiz çalışmaları yapar ancak o okulda ders dışı egzersiz çalışması yok ise kadrosunun bulunduğu okul müdürünün izni ile görev yaptığı diğer okulda ders dışı egzersiz çalışmaları yapabilir. İki ayrı okulda veya birden fazla branşta ders dışı egzersiz çalışması yapanlar sadece birinden ücret alırlar.

17- Ders dışı egzersiz çalışmalarında konular eğitime yönelik olmalıdır. (Kütüphanenin temizliği ders dışı egzersiz sayılmaz.)

18- Küçük izciler, izciler ve ergin izciler kendi sınıf çalışmalarını yıllık planın etkinlik, beceri ve davranışlar bölümünde yazacaklardır. Ortak etkinlikler plan üzerinde ortak etkinlik şeklinde yazılacak ve konusu belirtilecektir.(İzcilik çalışmaları için onaylar İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alınacak ve İlçe Milli Eğitime bir dosyası teslim edilecektir.)

19- İlgili genelgenin ?'?Yapılacak kontrol ve denetimle bu etkinliklerin olması gerektiği gibi yürütülmesini sağlamaktan birinci derecede sorumlu olan eğitim kurumu müdürü ?'' hükmü gereği çalışmaların kontrol ve denetiminden 1. (birinci) derece sorumlu okul müdürleridir. Yapılan ders dışı egzersiz çalışmaları okul müdürü veya görevlendireceği müdür yardımcısının gözetiminde ve sorumluluğunda olacaktır.

20- İlgili genelgenin ?'..çalışma programları, İlçe/İl milli eğitim müdürlüklerince onaylanmadan yürürlüğe konulmaz ?''hükmü gereği çalışma programı onaydan sonra yürürlüğe girer ve yürürlüğe girdikten sonra gündüz ücreti üzerinden ücret tahakkuk ettirilir. Onay makamı İl / İlçe Milli Eğitim Müdürlükleridir.

21- Ders dışı çalışma planları 3 nüsha halinde çıkarılarak İl / İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne onay için üst yazı ile gönderilmelidir.

Ders dışı eğitim çalışmaları nelerdir?

Öğrencilerin boş zamanlarının değerlendirilmesinde ders dışında yapılacak eğitim çalışmaları şunlardır:

İzcilik

Beden eğitimi ve spor çalışmaları

Halk oyunları

Güzel sanatlar

Etkinliklerde görev alacak öğretmenlerde aranacak nitelikler nelerdir?

İzcilik: Millî Eğitim Bakanlığınca verilmiş "İzci Liderliği Sertifikası" bulunan öğretmenler tarafından yürütülür.

Beden eğitimi ve spor çalışmaları: Beden eğitimi öğretmenleri tarafından yürütülür. Beden eğitimi öğretmeni bulunmaması veya yetersiz olması hâlinde, yan alanı beden eğitimi olan veya yürütülecek etkinlikle ilgili olarak; kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslara katılarak belge alan ya da ulusal veya uluslar arası düzeydeki yarışmalara sporcu, antrenör, hakem olarak katıldıklarını belgelendiren diğer alan öğretmenleri tarafından da yürütülebilir.

Halk oyunları: Türk halk oyunları öğretmenleri tarafından yürütür. Türk halk oyunları öğretmeni bulunmaması veya yetersiz olması halinde, yan alam halk oyunları olan veya bu alanda beceri, deneyim ve çalışmaları bulunan ve bu durumunu belgelendiren diğer alan öğretmenleri tarafından da yürütülebilir.

Güzel sanatlar: Alanın öğretmenleri tarafından yürütülür. Alanın öğretmeni bulunmaması veya yetersiz olması halinde, yan alanı yürütülecek etkinliğe uygun olan ya da ilgili alanda beceri, deneyim ve çalışmaları bulunan ve bu durumunu belgelendiren diğer alan öğretmenleri tarafından da yürütülebilir.

Ders dışı eğitim çalışmalarını yürüten öğretmenlere ne kadar ek ders ücreti ödenir?

Ödenecek ek ders ücreti, haftada 6 saattir. Ödemelerde gündüz öğretimi için öngörülen ücret esas alınacaktır. fiilen çalışma yapılmayan dönemler için öğretmenlere bu kapsamda ek ders ücreti ödenmeyecektir.

Çalışma programları, ilçe/il millî eğitim müdürlüklerince onaylanmadan yürürlüğe konulmayacak ve Hiçbir şekilde çalışma programının yürürlüğe konulmasından önce ve programda gösterilen toplam çalışma saatinin üstünde ödeme yapılmayacaktır.

Aşağıdaki hallerde etkinlikler durdurulur. Durdurulduğu tarihten itibaren o etkinlik kapsamında ek ders ücreti ödenmez.

1.Öğrenci sayısının grup oluşturmak için öngörülen asgari sayının altına düşmesi.

2.Etkinliklerin amacı dışına çıkması.

3.Etkinlikten beklenen amaçlara ulaşılmasının mümkün olamayacağının saptanması.

1 etkinlik grubu için kaç öğretmen görevlendirilebilir?

Aynı grup için yürütülen etkinlikte birden fazla öğretmene ek ders görevi verilmez.

Örnek:12 kişiden oluşan bir izci etkinlik grubu için sadece bir öğretmen görevlendirilir.

Aynı etkinlik için kaç öğretmen görevlendirilebilir?

Okulda bir ders yılında okutulacak toplam ders saati sayısının %5'ini geçmemesi şartıyla oluşturulan her gruba bir öğretmen görevlendirilebilir.

Örnek: Oluşturulan her 12 kişilik 3 izci grubuna 3öğrtmen görevlendirilir.

Etkinlikler de kimler görev alamaz?

Kurum müdürü.

Müdür başyardımcısı.

Müdür yardımcıları.

Vekâleten atansalar dahi hiçbir şekilde ek ders görevi verilmez.

Etkinlikler belirlendikten sonra bu etkinliklerde görev almak isteyen öğretmen sayısı fazla olursa ne yapılır?

Ders dışı eğitim çalışmaları kapsamındaki herhangi bir etkinlik alanında en az öğrenci sayısı dikkate alınarak oluşturulabilen grup sayısına göre etkinliği yürütecek nitelikteki öğretmen sayısının daha fazla olması hâlinde, bu etkinliğin hangi öğretmen veya öğretmenler tarafından yürütüleceği ilgili okulun öğretmenler kurulunca belirlenir.

Etkinliğe katılacak en az öğrenci sayıları ne kadardır?ETKİNLİK ALANI

EN AZ ÖĞRENCİ SAYISIİZCİLİK

12BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÇALIŞMALARI

a)Futbol

18b)Hentbol

14c)Basketbol

12ç) Voleybol

12d) Atletizm

12e) Güreş

10f)Badminton

8g) Kros

8ğ) Judo

7h) Karate

7ı) Tekvando

7i) Masa Tenisi

6j) Jimnastik

6k) Yüzme

6İ) Satranç

6m) Boks

6n) Eskrim

6o) Kayak

6HALK OYUNLARI

12GÜZEL SANATLAR

8a) Plastik Sanatlar

81) Resim

82) Heykel

83) Mimari

8b) Fonetik Sanatlar*

En az öğrenci sayısı, oluşturulacak grup veya çalışma konusuna göre okul müdürlüklerince belirlenir.1) Müzik2) Edebiyatc) Dramatik Sanatlar*1) Tiyatro2) Opera3) Bale4) Drama5) Sinema


----------------
Hayat biz gelecek için planlar yaparken baþýmýzdan geçenlerdir!

yescan
Gönderilme Zamanı: 2013/9/25 14:27
Kayıt: 2006/9/18
Gönderen:
Gönderiler: 7
Re: EGZERSİZLER KALDIRILMIŞ!
Ya... arkadaşlar bizim okulda 17-18 saat derse giriyorsun başka çaren yok bunca zaman sınıf öğretmenlerinin derslerine branş lar girdi her ikisine de ödeme yapılı. Bunu kim gördü acaba ?
(1) 2 3 »
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun
 

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder


YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç