Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

17 kullanıcı çevrimiçi (13 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 1
Ziyaretçiler: 16

calimo, devamı...

Reklam

100 Temel Eser Soru Bankası Çıktı

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Eğitim-öğretim
     5.sınıf yazarlık ve yazma becerileri
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
musti62
Gönderilme Zamanı: 30.09.2012 22:24
Gönderen:
Gönderiler: 1
5.sınıf yazarlık ve yazma becerileri
5.sınıf yazarlık ve yazma becerileri dersinde neler yapıyorsunuz yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler
sistem
Gönderilme Zamanı: 30.09.2012 22:33
Gönderen:
Gönderiler: 7
Re: 5.sınıf yazarlık ve yazma becerileri
ben de bu sene ilk kez vereceğim bu dersi.plan dahilinde küçük hedeflerle başlamayı düşünüyorum. önce cümle, ardından paragraf ve metin oluşturma gibi... her hafta birer konu belirleyip bir sonraki hafta o konu hakkında yazılanlar üzerinde eleştirel bir yöntem izlemeyi düşünüyorum. tabiki eleştirilerin yapıcı olmasına dikkat etmek lazım :) şimdilik böyle geldi aklıma, paylaşımlara göre ortak bir yol izlenir sanırım...
AysunK
Gönderilme Zamanı: 23.10.2012 22:31
Gönderen:
Gönderiler: 1924
Geçen yıl bir arkadaş yartıcı yazarlık başlığı altında bazı çalışmalarını paylaşmıştı.Onların içinden seçtim bu konuları ve bir aydır yazıyoruz.Güzel yazılar çıkıyor ortaya,her sınıfta üç beş yetenekli öğrenci var.
Bu çalışmayı paylaşan arkadaşa tekrar teşekkürler...
*İleriki dönemlerde ne yapmalı ben de bilmiyorum.Fikirlerinizi paylaşırsanız güzel olur zannımca.
................

*“Dünyada bazı şeyler ters giderken, Dünya’nın çok da uzağında olmayan bir yıldız insan şeklini alarak Dünya’ya gelir. Bu sorunu çözmek için iyi bir düşüncesi vardır.”

Yukarıdaki durumu hayal gücünüzü kullanarak devam ettirmeye çalışınız. Acaba bundan sonra neler olmuş olabilir?

*"İçinde ihtiyar bir adam, simit, şişe ve yapraklar" olan bir öykü oluşturur musunuz?

*"İklim ve çevrenin değişmesi sonucu yaşamı tehlike altında olan yabani bir hayvan olduğunu düşünüp ve yaşamını sürdürebilmen için dünyadaki insanlara, sana nasıl yardım edeceklerini açıklayan bir mektup yazmanı istiyorum."

*"Okuldan geç dönmüştü çocuk. “Müzedeydik” dedi. “Son kitabı gördük.” Gözlerim kendiliğinden salonun büyük duvarına kaydı. Bir zamanlar sıra sıra raflarda kitapların örttüğü, şimdiyse bomboş ve yeni plastik televizyon daha iyi görülebilsin diye beyaza boyanmış duvara. “Eee” dedim heyecanla, “nasıl bir kitaptı?” “Basbayağı kitap işte” dedi çocuk. “Kapağı, sırtı ve çevrilecek sayfaları olan bir kitap.” “ İçinde ne yazıyordu” diye sordum. “Onu bilmiyorum” dedi çocuk. “Kitaba dokunamıyorduk. Camekanın içindeydi.” “Yazık” dedim. Ama çocuk televizyonun düğmeleriyle oynamak için çoktan gitmişti yanımdan. Büyük beyaz duvar canlanmaya başladı, ırmaktan geçen bir fil sürüsünü gösteriyordu. Toprak rengi nehir akıp gidiyordu sesler çıkararak, bölgenin yerli çobanları bağırıyorlardı. Çocuk halının üzerine oturmuş dev hayvanları hayranlıkla izliyordu. “Öyle bir kitabın içinde ne olur ki” diye mırıldandı.*
(Marie Luise Kaschnitz)
Kitabın hiç olmadığı bir dünyada yaşayan bu çocuğun yaşamından bir günü anlatabilir miydin?

*Aşağıdaki hikâyeyi ( öykü ) hayal gücünüzü kullanarak tamamlamaya çalışınız. Acaba bundan sonra ekmek oluncaya kadar buğday tanelerinin başına neler gelmiş olabilir?

"Ben küçük bir buğday tanesiyim. Daha önce altın sarısı başaklarda sıcak rüzgârlarla salınıp dururdum. Tane haline getirildikten sonra birileri bizi çuvallara koyarak karanlık odalara koydu. Gözlerimi açtığımda benim gibi milyonlarca tane bir aradaydık. Birbirimize ısındık, hemen arkadaş olduk. Günlerce sohbet ettim arkadaşlarımla, çok iyi günlerimiz oldu ta ki o sabaha kadar. Karanlık odanın kapısı yavaşça aralandı. Güneşin kızgın ışıkları gözlerimizi kamaştırmıştı. Bize doğru birinin yaklaştığını ayak seslerinden anlamıştık. Bize doğru elini uzattı. Benim de içinde bulunduğum çuvalla birlikte birkaç çuvalı da traktörlere yüklediler. Belli ki yolculuğa çıkacaktık. Birbirimize bakarak nereye acaba sorusunu soruyorduk; ama kimseden ses çıkmıyordu."

*“Zamanı geri getirebilsek ya da zamanda yolculuk yapmak mümkün olsa insan hayatında ne gibi değişiklikler olur?” Bu durumun ortaya çıkarabileceği olumlu ve olumsuz yönleri anlatan bir yazı oluşturmanızı istiyorum."
AysunK
Gönderilme Zamanı: 30.10.2012 18:10
Gönderen:
Arkadaşlar bu dersten sınav yapacak mısınız?
M.yardımcısına sordum.Sen yine sınav yap hocam,ne olur ne olmaz,dedi:) Sanırım o da bilmiyor...
kenan52
Gönderilme Zamanı: 31.10.2012 09:11
SiteYöneticisi
Gönderen: Ordu
Gönderiler: 1149
İKY Madde 36 gayet açık aslında ayrıca yeni seçmeli dersler için değişikliğe gerek yok diye düşünüyorum.Çünkü seçmeli ders ibaresi geneli ifade eder.

Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi, teknoloji ve tasarım derslerinde öğrencilerin başarıları, öğretim programında yer alan ölçme ve değerlendirme etkinlikleri esas alınarak belirlenir. (Değişik ikinci cümle:RG-24/12/2008-27090) Seçmeli dersler ile rehberlik/sosyal etkinlikler (Değişik ibare:RG-24/12/2008-27090) puanla değerlendirilmez. Ancak, öğrencilerin hangi seçmeli dersi aldıkları karne ve diğer kayıtlarda belirtilir.

AysunK
Gönderilme Zamanı: 31.10.2012 22:45
Gönderen:
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim hocam..
O halde,şu ölçme değerlendirme etkinliklerini bulmak lazım.
hazan23
Gönderilme Zamanı: 05.11.2012 23:00
Gönderen:
Gönderiler: 63
Bazı arkadaşlardan sınavdan bahsetmiş.Seçmeli derslerin sınavı olmaz.
AysunK
Gönderilme Zamanı: 20.11.2012 16:37
Gönderen:
Arkadaşlar,bu derse ait dökümanlarınızı paylaşır mısınız lütfen...
Konu sıkıntısı yaşamaya başladım.
Teorik olarak ders işliyor musunuz?
Farklı türlerde yazdırmaya başladınız mı?
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya