Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni HatırlaŞifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Dil Bilgisi
     topluluk ismi ve okul kelimesinin k
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
neda
Gönderilme Zamanı: 2006/2/28 9:45
Kayıt: 2005/12/27
Gönderen:
Gönderiler: 55
topluluk ismi ve okul kelimesinin kökü
topluluk isimine halk kelimesi dahil ediliyor ohalde vatan millet şehir hafta ay yıl gibi kelimelerde dahil edilebilir mi? okul kelimesinin kökü oku dan mı geliyor?
Konuk
Gönderilme Zamanı: 2006/2/28 15:46
Re: topluluk ismi ve okul kelimesinin kökü
hocam! nacizane yazdığınız kelimelerden zaten millet topluluk adıdır.Vatan kelimesini asla topluluk adı olarak düşünemeyiz.Çünkü vatan zaten bir bütünüün adıdır.Birden fazla şeyin ortak adı değildir.Ay ve yıl kelimelerinede düşüncem bu şekildedir.
Okul sözcüğü oku- fiil kökünden -l yapım ekiyle yapılmış bir türemiş kelimedir.KOlay gelsin çalışmalarınızda.okan7905@hotmail.com
Ozan_35
Gönderilme Zamanı: 2006/2/28 15:57
Kayıt: 2005/12/31
Gönderen: İzmir
Gönderiler: 2435
Re: topluluk ismi ve okul kelimesinin kökü
Sayın neda. Bir sözcüğün topluluk adı sayılabilmesi için belirli bir öbeğe / gruba, topluluğa ad olması gerekir. Tahir Nejat Gencan’ın deyimiyle, birçok teklerin birleşmesinden oluşan varlıkları tanıtması gerekir.

Sözgelimi, “sürü”, hayvanların; “orman”, ağaçların ; “ordu”, askerlerin oluşturduğu topluluktur. Bu tür adlar biçimce tekil, anlamca çoğul bir özellik taşır. Burada dikkat edilmesi gereken şey şudur: Yapısında birbirinden farklı birtakım “tek”ler olan her varlık topluluk adı değildir. Sözgelimi, “Kitap sözcüğü sayfaların toplamı olduğundan topluluk adıdır.” diyemeyiz. Bu mantıkla düşünürsek hemen hemen her şey topluluk adı olurdu. Bu tür bir bakış açısı da yanlıştır. “’İnsan’, organların toplamı; ‘çanta’, kişisel eşyaların toplamıdır.” diyemeyiz. Topluluk adlarında, ortak özellikleri olan ayrı ayrı “tek”ler bir bütün oluşturur: ekip, takım, birlik, alay, düzine, deste, demet… gibi.

Bu bağlamda sizin sorduğunuz örneklere bakalım: “Ay”, 30 günün toplamıdır; “hafta”, 7 günün toplamıdır.” diyemeyiz. Bir ay, bir hafta ve bir vatan vardır. Tıpkı bir insan, bir çanta, bir kitap olduğu gibi. Buna karşın “millet” ve “halk” sözcükleri insanların oluşturduğu bir bütünü karşıladığı için topluluk adıdır. Kimi sözcükler ise kullanıldığı cümleye göre tekil ya da topluluk adı olabilir. “Sınıf, okul, meclis, koğuş…” bu tür adlardandır. Sizin söylediğiniz “şehir” sözcüğü genelde tekildir; ancak cümleye göre topluluk adı olarak da kullanabilirsiniz. Örneklere bakalım:

* 7 / A sınıfı süpürülüp havalandırıldı. ( sınıf: ders yapılan yer. – tekil ad)
* 7 / A sınıfı geziye gidecek. ( sınıf: öğrencilerin oluşturduğu öbek. – topluluk adı)

* Meclis, bu hafta sonu boyanacak. (meclis: yasama ve yürütme işlerinin görüldüğü yer, bina. – tekil ad)
* Meclis, yeni bir yasa çıkardı. ( milletvekillerinin oluşturduğu öbek. – topluluk adı)

* Bursa şehri dün çok soğuktu. ( şehir: yerleşim alanı, kent. – tekil ad)
* Depremde Bursa şehri büyük bir korku yaşadı. (Bursa’da yaşayan insanlar. – topluluk adı)


“Okul” sözcüğünün kökeni ise çok tartışmalı bir konudur. “Okul”un Fransızca “école”den bozma bir sözcük olduğunu ileri sürenler vardır. Hatta bu sözcüğün önceleri Fransızca sesletime uydurularak “okula” biçiminde kullanıldığı belirtilmiştir. Kimileri ise “oku-“ eylem köküne “–l” yapım ekinin getirilmesiyle oluşturulmuş Türkçe bir sözcük olduğu kanısındadır. Diğerleri, “–l” ekinin bu tür bir sözcük türetme işlevinin olmadığını ileri sürerek bu sava karşı çıkmışlardır. Aslında “–l” ekinin kimi eski eylem köklerine gelerek sözcük türettiği görülmektedir: çakıl, çökül (akarsuların ovalara bıraktığı yığın), çapul, ışıl… gibi. Bu bağlamda, “okul” sözcüğünün bunlara benzetilerek türetilmiş olması yüksek bir olasılıktır.


----------------
http://hayalgezen.blogspot.com

SiirseL
Gönderilme Zamanı: 2006/3/1 17:58
Kayıt: 2005/9/23
Gönderen: Sinop
Gönderiler: 729
Re: topluluk ismi ve okul kelimesinin kökü
ozan_35 hocam durumu gayet net bir şekilde izah etmiş.

katılıyorum ben de kendisine.
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun
 

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder


YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç