Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Eğitim-öğretim
     TÜRKÇE ÖĞRETİMİ PROGRAMI
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
ecolak
Gönderilme Zamanı: 2012/5/7 7:39
Gönderen:
Gönderiler: 52
Re: TÜRKÇE ÖĞRETİMİ PROGRAMI
Öğrenciler sanki ilk kademeden yazım-noktalama cümle kurma bilgilerini tam olarak kazanmış gibi kabul ediliyor ve dil bilgisine başlanıyor.Altıncı sınıfta yazım-noktalama,cümle kurma,yaratıcı yazma,konuşma,dile hakim olma becerileri kazandırmaya ağırlık verilmeli.Kelimeleri ekine köküne ayırmak lise dönemi beyin gelişimi içerisinde ancak kavranır.
ben_28
Gönderilme Zamanı: 2012/5/7 15:32
Gönderen:
Gönderiler: 7
Türkçe öğretim programı kurumların verdiği hizmet puanlarına göre ayrı ayrı düzenlenebilir. Sonuçta bu puanlar kurumların bulunduğu yerin imkanlarıyla ve ailelerin sosyal ve ekonomik imkanlarıyla orantılı. En basitinden bazı yerlerde bir öğrenciye sadece kitap okutabilmek için tüm dönem uğraşılabiliyorken bazı yerlerde düzenli okuma alışkanlığı ilköğretim birinci kademede çoktan kazandırılmış olabiliyor.
canErik
Gönderilme Zamanı: 2012/5/7 18:30
Gönderen:
Gönderiler: 122
Öncelikle MEB'in fırsat eşitliğini doğru anlaması gerekiyor. Yurdun dört bir yanına aynı programı dayatması değil aynı hizmetleri sağlaması gerekiyor mesela. Yok ille de öğretimi standartlaştıracağım, benim iznim olmadan borunuz ötemez diyorsa, yani biz o kitapları kullanmak zorundaysak -ki öyleyiz- alternatif kitaplar da hazırlasın. Okuduğunu anlamayan öğrencilerle metin merkezli Türkçe dersi işliyoruz, yani işleyemiyoruz.

Dilbilgisi eğitimi ancak Türkçenin yapısını, gramerini sezdirme amaçlı olmalı. Fiiller ve kipler verilebilir, ek ve kök bilgisi verilebilir ama kelime türlerini vermeyi anlamlı bulmuyorum. Dilbilgisi konuları hazırbulunuşluk gerektirdiği için zaten sınıfın az bir kısmıyla işlediğim konular. Öteki öğrencilerimi dersten soğutuyor. Yani toptan kaldırılsa bir şey kaybetmez ilköğretim öğrencileri. Dileyen seçmeli gramer dersi alır. Ya da lisede öğrenir adamakıllı.
Metinler çok uzun olabiliyor. Cümleler keza. Kelime çalışmaları yaparken kelimenin içinde geçtiği cümleyi sınıfın bulmasını, altını çizmesini sağlamanın bir yolunu bulamadım henüz. (3. paragrafın 8. cümlesi gibi yönlendirmeleri yoldan saymıyorum.)Akıllı tahta kullanılmayan ve seviyesi düşük sınıflarda o metinleri işlemek tam bir işkence.
Öğretim programı çok öğreteyim istiyor, her şeyi öğreteyim istiyor. Öğrenciler çevre kirliliği konusunda bilinçlensin, Kırşehirli halk sanatçımızın hayatını okusun, Konya hakkında bir gezi yazısı okusun, el sanatlarımızı tanısın, Eski Ankara Evleri nasıl olur bilsin ama biraz sıkılsın, çok sıkılsın. Mesele yok. Araya birkaç didaktik hikaye de sıkıştırırız. Nefes alırlar. O nefes onları bir yıl götürmez ama olsun.

Fakültede ne öğrendik? Eğitim ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenmeli. Öğrenci ihtiyaç duyduğu için motive olur çünkü, dikkatini öyle çekeriz. Öğretmek değil öğrenmeye ikna etmektir esas iş. Sonra öğretmen oluyoruz ve 350 m. rakımda şehir insanının yalnızlığı, komşusuzluk, geleceğin teknolojileri (bugününkülerle hemhal ya)temalı metinler işliyoruz. Çünkü zorunlu.

Ufacık bir değişime ufacık bir katkım dahi olsa sevinirim. Ondan üşenmedim yazdım.
dell
Gönderilme Zamanı: 2012/5/8 8:36
Gönderen:
Gönderiler: 26
(Bütün içtenliğimle) Çok teşekkür ederim sayın hocam.
peymane
Gönderilme Zamanı: 2012/5/8 18:22
Gönderen:
Gönderiler: 209
6.sınıfların bazı konularını 7'ye kaydırmalılar.
6'larda cümle kurma problemimiz var,hala fiilimsiyle cümle bitiriyorlar.Bazen de özne yok,yüklem yok...
Ozan_35
Gönderilme Zamanı: 2012/5/9 14:25
Gönderen: İzmir
Gönderiler: 2433
Yönetici Notu: Başlık sabitlenmiştir.

Türkçe Programı'nın uygulanmasıyla ilgili sorunların belirlenmesi ve sorunlara çözüm önerilerinin sunulması; eleştiri ve değerlendirmelerin paylaşılması herkes için çok yararlı olmaktadır. Herkes görüş ve düşüncelerini paylaşırsa ciddi bir bilgi birikimi sağlanır. Teşekkürler.

----------------
http://hayalgezen.blogspot.com

lesyaay
Gönderilme Zamanı: 2012/5/11 18:42
Gönderen:
Gönderiler: 4
haklısınız hocam.aynı zamanda etkinlikler 6larda çok zaman alıyor, yetişmiyor.
facile
Gönderilme Zamanı: 2013/7/23 11:42
Gönderen:
Daha iyisi;
Cümleler yazın kısa olsun. Önlerine noktalama işaretleri koyun, okutun. Ör: Bosna! Bosna? Bosna...
facile
Gönderilme Zamanı: 2013/7/23 11:42
Gönderen:
Daha iyisi;
Cümleler yazın kısa olsun. Önlerine noktalama işaretleri koyun, okutun. Ör: Bosna! Bosna? Bosna...
facile
Gönderilme Zamanı: 2013/7/23 11:44
Gönderen:
Ben yerinizde olsam, etkinlikleri de bir araca dönüştürürüm.
« 1 2 (3) 4 »
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç