Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

62 kullanıcı çevrimiçi (33 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 12
Ziyaretçiler: 50

czp, hoztop, pamukklale, cananasya, qw3, alibeler45, kotos, remay, medis, geron, kulubey, pekmez, devamı...

Reklam

100 Temel Eser Soru Bankası Çıktı

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Cümlenin Ögeleri Ve Türleri
     Cümleyi Ögelerine Ayırma
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
Gky39
Gönderilme Zamanı: 05.03.2012 22:49
Gönderen: Lüleburgaz
Gönderiler: 34
Cümleyi Ögelerine Ayırma
"Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir." cümlesini

Özne: Birinci vazifen
Yüklem: Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

biçiminde ayırmama rağmen Facebook'ta bu cevaptan tatmin olmayan arkadaşlar oldu. O arkadaşları ikna etmem konusunda bana fikir verebilecek, yardımcı olabilecek bir arkadaş var mı? Şimdiden teşekkürler.
hrn01
Gönderilme Zamanı: 05.03.2012 23:09
Gönderen:
Gönderiler: 47
Re: Cümleyi Ögelerine Ayırma
hocam bana da ayırma şekliniz yanlış gibi geldi.Bana göre;

Yüklem: Muhafaza ve müdafaa etmektir.
Özne:Birinci vazifen
Belirtili Nesne: Türk İstiklalini,Türk Cumhuriyetini(Neyi muhafaza ve müdafaa etmektir?)
Zarf T: ilelelebet (Ne zamana kadar müdafaa etmektir)

Ben böyle olduğu kanısındayım hocam.Saygılar.
onur1355
Gönderilme Zamanı: 05.03.2012 23:10
Gönderen:
Gönderiler: 606
İsim cümleleri nesne almaz o yüzden son kısmın tamamını yüklem olarak kabul etmek zorunda kaldım diyebilirsiniz...

----------------

Gky39
Gönderilme Zamanı: 05.03.2012 23:15
Öncelikle teşekkürler hocam. Ben şu şekilde bir ek açıklama yaptım. "Bu cümle bir isim cümlesidir. Ek fiil almıştır -dir bildirme eki 'Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek' ismine(isim-fiiline) gelmiştir ve onu yüklem yapmıştır."
hblkbs
Gönderilme Zamanı: 05.03.2012 23:37
Gönderen:
Gönderiler: 51
Yüklem: Muhafaza ve müdafaa etmektir.
Özne:Birinci vazifen.(muhafaza ve müdafaa etmek nedir?)
Belirtili Nesne: Türk İstiklalini,Türk Cumhuriyetini(birinci vazifen neyi muhafaza ve müdafaa etmektir?)
Zarf T: ilelelebet (birinci vazifen Türk istiklbalini, Türk cumhuriyetini ne zamana kadar müdafaa etmektir?)

ben de bu ayırma biçiminin doğru olduğunu düşünüyorum. çünkü yükleme sorduğumuz bu sorulara tam cevaplar alabiliyoruz. aksi halde cevaplarımızı alamazdık zaten
onur1355
Gönderilme Zamanı: 05.03.2012 23:45
Gönderen:
Gönderiler: 606
Alıntı:

Gky39 yazmış:
Öncelikle teşekkürler hocam. Ben şu şekilde bir ek açıklama yaptım. "Bu cümle bir isim cümlesidir. Ek fiil almıştır -dir bildirme eki 'Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek' ismine(isim-fiiline) gelmiştir ve onu yüklem yapmıştır."

Hocam -dır ekfiili 'ilelebet muhafaza ve müdafa etmek' fiilimsi grubuna gelmiştir, esasen. Ancak isim cümleleri -ki ekfiil aracılığıyla yüklem olmuş kelimelerde ye isimdir ya da isim soyludur zaten- nesne alabilme yetisine sahip değillerdir. Buradaki problem bu. Yoksa tüm gerekli sorulara cevap veriyor, mecburiyetten, kurallara uykarı davranmamaktan kaynaklı bu şekilde tamamına yüklem diyebilirsiniz. FAkat şahsi fikrimi soracak olursanız, bir tane bile istisnası varsa onu kural olarak koymamaktan yanayımdır -ki isim cümleleri nesne almaz kuralın çokça istisnası çıkıyor- bu kuralı yok saymak ve sadece ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir kısmına yüklem demek doğrusudur.

----------------

Gky39
Gönderilme Zamanı: 06.03.2012 16:07
Hocam değişik fikirlerin olması duruma farklı açılardan bakmamızı sağlıyor. Ancak benim görüşüm "Birinci vazifen" nedir, sorusunun sorusu tek olduğu gibi cevabı da tektir. Ayırmaya çalıştığımızda karışık bir durum ortaya çıkıyor. Ben vazifenin "Türk İstiklalini,Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek" olduğunu anlıyorum.
"Birinci görev, arabayı dikkatli kullanmaktır." cümlesi de öge bakımınan benzer yapıda. "Birinci görev" ne, "kullanmak" mı? Böldüğümüzde arkadan soru(lar) gelmekte. Görev açık ve net "arabayı dikkatli kullanmak". Bilgilerimizi taze tutmak, güncellemek adına hoş bir alıştırma oldu sanırım. Katılımınız için tekrar teşekkür ederim.
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya