Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

14 kullanıcı çevrimiçi (12 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 0
Ziyaretçiler: 14

devamı...

Reklam

100 Temel Eser Soru Bankası Çıktı

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Sözcük Türleri
     ZARF FİİL Mİ, SIFAT FİİL Mİ?
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
Ozan_35
Gönderilme Zamanı: 15.11.2011 18:16
Gönderen: İzmir
Gönderiler: 2088
Re: ZARF FİİL Mİ, SIFAT FİİL Mİ?
Peki cümle "Eve geldiğim zaman herkes uyumuştu." biçiminde olsaydı o zaman da zarf fiil denecek miydi?

"geldiğim zaman" biçimindeyken sıfat fiil sayılan sözcük, önündeki ad düştüğünde ve sözcük ek aldığında nasıl oluyor da zarf fiile dönüşüyor?

Buradaki değişim, fiilimsinin türünde değil, cümle içindeki görevindedir. "Geldiğimde" sözcüğü adlaşmış bir sıfat fiildir, cümlede ise zarf (zarf fiil değil) görevindedir.

Peki, "Yapma çiçekleri tercih etmem." cümlesindeki "yapma" sözcüğüne sıfat fiil mi diyeceğiz? Çiçek sözcüğünü niteliyor. Aynı mantıkla buna da sıfat fiil dememiz gerekir o zaman. "Yapma" sözcüğü isim fiildir, cümledeki görevi ise sıfattır (sıfat fiil değil).

----------------
http://hayalgezen.blogspot.com

AYNar
Gönderilme Zamanı: 15.11.2011 19:31
Gönderen:
Gönderiler: 14
Hocam yapma çiçekteki yapma isimleşmiştir artık isim fiil özelliğini yitirmiştir.Ekmek, çakmak, danışma ,sarma,dolma gibi.Biz bunlara isim fiil demiyoruz yani ben öğrencilerime böyle anlatıyorum.yanlış biliyorsam çocuklara böyle anlatmayayım."Akşam için eve ekmek aldım." cümlesinde fiilimsi yoktur diyorum ama "Bahçeye tohum ekmek için geldik ." cümlesinde fiilimsi vardır diyorum.Yararlandığım bütün kaynaklarda bunu böyle gördüm.
hakhan
Gönderilme Zamanı: 15.11.2011 20:25
Gönderen:
Gönderiler: 145
Adlaşmış sıfat, yani sıfat fiil. Ozan Bey gayet güzel açıklamış.
mbozkus
Gönderilme Zamanı: 15.11.2011 21:36
Gönderen:
Gönderiler: 3882
Alıntı:

AYNar yazmış:
Hocam yapma çiçekteki yapma isimleşmiştir artık isim fiil özelliğini yitirmiştir.Ekmek, çakmak, danışma ,sarma,dolma gibi.Biz bunlara isim fiil demiyoruz yani ben öğrencilerime böyle anlatıyorum.yanlış biliyorsam çocuklara böyle anlatmayayım."Akşam için eve ekmek aldım." cümlesinde fiilimsi yoktur diyorum ama "Bahçeye tohum ekmek için geldik ." cümlesinde fiilimsi vardır diyorum.Yararlandığım bütün kaynaklarda bunu böyle gördüm.

Ekmek:Undan yapılan besin maddesi.
Çakmak:Ateş yakmaya yarayan alet.
Danışma: Danışılan yer, müracaat, enformasyon
Sarma:Lahana, pazı ve üzüm yaprağının hazırlanan içle sarılmasıyla yapılan etli veya zeytinyağlı yemek.
Dolma:Tavuk, kuzu gibi hayvanların veya biber, domates vb. sebzelerin içine pirinç ve başka şeyler doldurularak pişirilen yemek

Verdiğiniz örneklerin hepsi bir varlığın, nesnenin, aletin vb adı durumunda. Peki "yapma" sözcüğü hangi varlığı, nesneyi, duyguyu, düşünceyi vs. karşılamaktadır?

----------------

mbozkus
Gönderilme Zamanı: 15.11.2011 21:41
Gönderen:
Gönderiler: 3882
Alıntı:

Ozan_35 yazmış:
...
Buradaki değişim, fiilimsinin türünde değil, cümle içindeki görevindedir. "Geldiğimde" sözcüğü adlaşmış bir sıfat fiildir, cümlede ise zarf (zarf fiil değil) görevindedir.

Zaten bütün mesele "tür" ile "görev"i birbirinden ayırt edememekten, ikisini aynı şey sanmaktan kaynaklanıyor.

----------------

canErik
Gönderilme Zamanı: 16.11.2011 12:18
Gönderen:
Gönderiler: 122
Fiilimsinin tanımı nedir? Filden türeyen ama fiil gibi çekimlenemeyen ve cümlede ismin "görev"lerinde kullanılan kelime türü değil mi? Tanımda tür ve görev kaynaşmışken neden sadece ekleri baz alalım? Fiilimsiler diğer kelime türlerinin aksine cümleden bağımsız da olamıyorlar üstelik. (Burası elbette tartışmalı)
İsim-fiil isim görevinde kullanılan fiildir, keza diğerleri de
Yani geldiğimde sıfat fiil eki alıp adlaşmış olabilir ama bu onun zarf fiil olduğu gerçeğini değiştirmez. (Elbette burası da tartışmalı :)
yimo
Gönderilme Zamanı: 16.11.2011 12:54
Gönderen: KIRŞEHİR
Gönderiler: 336
Alıntı:

canErik yazmış:
Fiilimsinin tanımı nedir? Filden türeyen ama fiil gibi çekimlenemeyen ve cümlede ismin "görev"lerinde kullanılan kelime türü değil mi? Tanımda tür ve görev kaynaşmışken neden sadece ekleri baz alalım? Fiilimsiler diğer kelime türlerinin aksine cümleden bağımsız da olamıyorlar üstelik. (Burası elbette tartışmalı)
İsim-fiil isim görevinde kullanılan fiildir, keza diğerleri de
Yani geldiğimde sıfat fiil eki alıp adlaşmış olabilir ama bu onun zarf fiil olduğu gerçeğini değiştirmez. (Elbette burası da tartışmalı :)

Ben sıfat - fiil olduğunu iddia ediyorum; çünkü burada fiilimsinin türünü sormakta bir anlamda sözcük türünü sormaktadır. Dolayısıyla sıfat - fiildir. Bu sıfat fiil cümlede zarf tümleci görevinde kullanılmış. Niye olmaz mı, adlaşmış bir sıfat zarf görevinde kullanılamaz mı?
yimo
Gönderilme Zamanı: 16.11.2011 12:55
Gönderen: KIRŞEHİR
Gönderiler: 336
Alıntı:

mbozkus yazmış:
Alıntı:

Ozan_35 yazmış:
...

Zaten bütün mesele "tür" ile "görev"i birbirinden ayırt edememekten, ikisini aynı şey sanmaktan kaynaklanıyor.

Açıklamanız gayet tatmin edici. Tamamen katılıyorum.
ceridec
Gönderilme Zamanı: 16.11.2011 18:09
Gönderen:
Gönderiler: 35
Adlaşmış sıfatfiildir.Cümlenin aslı "Eve geldiğim zamanda herkes uyumuştu"dur.Fakat cümledeki zaman ismi kullanılmadığı için aslında sıfatfiil olan geldiğim sözcüğü bu özelliğini yitirmiştir.Yani aslında sıfatfiil olan sözcük adlaşmıştır.
AYNar
Gönderilme Zamanı: 17.11.2011 17:17
Gönderen:
Gönderiler: 14
yapma çiçek
isim

Görünümü çiçeği andıran ve yumuşak maddelerle yapılan süs eşyası(BİRLEŞİK KELİME OLARAK ALINMIŞ)
KAYNAK:TDK Güncel Türkçe Sözlük .BEN HALA YAPMA ÇİÇEK İSİMLEŞMİŞTİR.FİİLİMSİ YOKTUR DİYE ÖĞRETECEĞİM. BU DURUM YANİ YORUMA AÇIK OLMA,YÜZDE YÜZ DOĞRUNUN OLMAMASI BİZİM BÖLÜMÜN GÜZELLİĞİ Mİ DESEM ZORLUĞU MU DESEM .UMARIM ÖĞRENCİLERİN KARŞISINA BÖYLE BİR SORU ÇIKMAZ.HEPİMİZE KOLAY GELSİN:)))
« 1 (2) 3 »
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya