Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

77 kullanıcı çevrimiçi (42 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 20
Ziyaretçiler: 57

bevga, bahar07, mesma, kemu, enhanur, ramelov, cananasya, enveri, su80, aytoldı, umran, salih68, mavi--, muzah, uA_egitim, kubmuj, habibe, br1985, ssalihh, lalaa, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Tiyatro - Skeç
     Kitaplar Konuşuyor
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
ulkuduysak
Gönderilme Zamanı: 15.10.2011 11:46
Gönderen:
Gönderiler: 109
Kitaplar Konuşuyor

ROMAN:

-Ben bir romanım. Rafları beklemekten bıktım artık.Off! Canım çok sıkılıyor.Kimse kapağımı açmadı bugüne kadar.Bilseniz yazarım beni ne emeklerle hazırladı.Maddî sıkıntılar çekmesine rağmen bütçesini zorladı.Ne zaman sıcak bir dost eli değerse kapağıma, inanın çok güzel dünyalar sunacağım ben ona.

ŞİİR KİTABI:

-Ben bir şiir kitabıyım.Arkadaşım romanla aynı kaderi paylaşıyorum. Beni de açıp okuyan kimsecikler yok.Sayfalarıma sığdırılan mısralarla neler neler anlatırım oysa beni okuyanlara… Bir gün bir rüya ülkesinde gezdiririm, bir gün gerçeklerin köprüsünde… Bir gün bir annenin ninnisinde… Bir gül yaprağındaki çiy tanesinde… Hasret kokan bir asker mektubunda dile gelirim bazen. Bazen vatan savunmasında görürüsünüz beni. Gönderde dalgalanan bayrak olurum:

“Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü…
Kız kardeşimin gelinliği,şehidimin son örtüsü,
Işık ışık,dalga dalga bayrağım,
Senin destanını okudum,senin destanını yazacağım”, diye haykırırım.

Akif’in mısralarında Kurtuluş Savaşı’nı destanlaştırırım:

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım;
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim,bendimi çiğner,aşarım;
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

TARİH KİTABI:

-Çekilin bakayım oradan.Yer açın bana. Birazcık yorgunum da. Kim miyim? Ben bir tarih kitabıyım. Ne mi anlatırım?
Fatih’i anlatırım İstanbul’u fethederken. Atatürk’ü anlatırım Kocatepe’de karlar üstünde yatarken. Ulubatlı Hasan’ı anlatırım, kalenin burcuna Türk bayrağını çekerken.
Sahibim, o kadar çok okudu ki beni, bu yüzden çok yıprandım.Yorgunluğum işte bundandır. Yoo,yoo! Gocunduğumu sanmayın sakın! Aksine memnunum hayatımdan. Şöyle bir elden geçiren olsa da biraz kendime çeki düzen versem diyorum. Nerdeee? Sahibim öldükten sonra kimseye hizmet edemedim.Ha! Evin küçük oğlu mu? Ne gezer onda kitap okuma isteği? Bilgisayarı var ya! Ya bilgisayarının başında ya da sokakta top peşinde.

DERS KİTABI:

-Ben bir ders kitabıyım. (Diğer kitaplara döner) Sizlere göre daha şanslıyım. Neden mi?Öğrenciler sayesinde tabii. Hemen hemen beni okumayan yok gibidir. Gelin tutun elimden birlik olalım. Birlikten kuvvet doğarmış bunu ispatlayalım. (Yan yana duran kitaplar el ele tutuşurlar.)

ANSİKLOPEDİ:

-Ben bir ansiklopediyim. Nedense insanlar işleri düşünce açarlar kapağımı. Kıskanmıyorum ama internet kadar faydalıyım. O yokken ben vardım çünkü. Özellikle öğrencilere çok kırgınım. Benden faydalanan bir öğrenci varsa mutlaka öğretmeni ödev verdiği içindir. Oysa ben bir bilgi deniziyim. Beni de aranıza alın lütfen! (Ansiklopedi de diğer kitapların elinden tutar.)

TARİH KİTABI: Hadi,gidelim arkadaşlar. Ben çok yoruldum.(Bütün kitaplar gitmek için bir adım atarlar.)

BOYAMA KİTABI (Koşarak gelir.)

-Durun! Durun! Beni unuttunuz.
Ben bir boyama kitabıyım.
Ana sınıfı öğrencileri boyarlar resimlerimi.
Yazılarım yok diye,
Kitap yerine koymuyor musunuz yoksa beni?
Darılırım ama,
Kırılırım ama.
Unutmayın,
Anasınıfı da hazırlar,çocukları yarına.
Lütfen, beni alın aranıza!

(El ele tutuşmuş olan bütün kitaplar, ellerini çözerler; boyama kitabı sözünü bitirir bitirmez hep birlikte onu havaya kaldırırlar.)

* Boyama kitabı rolünün ana sınıfı öğrencisine verilmesi uygun olur.

ÜLKÜ DUYSAK
AysunK
Gönderilme Zamanı: 15.10.2011 12:14
Gönderen: Kocaeli
Gönderiler: 1997
Re: Kitaplar Konuşuyor
Güzelmiş
CananE
Gönderilme Zamanı: 15.10.2011 19:54
Gönderen: Çanakkale :)
Gönderiler: 1135
Re: Kitaplar Konuşuyor
Çok beğendim, emeğinize sağlık. Okuma bayramında da kullanılabilir.

----------------
En uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir; birbirini anlamayan...

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

100 Temel Eser

Eklenen Son 50 Dosya