Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

61 kullanıcı çevrimiçi (25 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 16
Ziyaretçiler: 45

pln40, kursate, recepozkul, levo28, ismlb, dehliz2, ebru79, arda1, gezgin0, fatma33, SARICA, assll, ztan02, solski, syhkar, bunali, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Genel Konular
     YAZARLARIN İLGİNÇ ANILARI...
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
Konuk
Gönderilme Zamanı: 25.01.2007 17:49
YAZARLARIN İLGİNÇ ANILARI...
Arkadaşlar edebiyat derslerini daha eğlenceli hale getirebilmek için yazarların yaşamış oldukları ilginç anıları anlatmaya ne dersiniz? Burada bildiğimiz ve beğendimiz anıları paylaşalım. Buyurun ilk anı benden olsun.

Yahya Kemal, aleyhine yazılanlara tahammül edemezmiş. Yine hakkında olumsuz bir eleştiri yazısı çıkınca canı sıkılır. Arkadaşı teselli eder: “Üstat! Aldırış etmeyin gitsin, bunlar küçük şeyler.” der. Yahya Kemal ona şu cevabı verir: “Evet ama insanı rahatsız eden bu küçük şeylerdir. Sen büyük bir dağın tepesine çıkıp oturabilirsin ama iğne üzerinde oturman mümkün mü?”
sevdago
Gönderilme Zamanı: 25.01.2007 19:35
Gönderen:
Gönderiler: 552
Re: YAZARLARIN İLGİNÇ ANILARI...
Önce size çok beğendiğim birkaç kaynak belirteyim:
1-3000 Yıllık Hayattan Gerçek Yaşam Öyküleri-Ayşe ŞEN(HayatYay.)
2-Meşhur Olan Fakir Çocuklar-Saliha ŞAHAN(Timaş yay.)
3-Hayatın İçinden-Cüneyt SUAVİ(Zafer Yay.)
4-Meşhurların Son Anları-Faruk Bildirici(Yayınevini hatırlayamadım)
"Türkiye'nin ünlü yabancı kaynaklı kolejlerinden birinde lise son sınıf öğrencilerine edebiyat öğretmenleri ileride sahip olmak istedikleri meslekleri ile ilgili bir kompozisyon yazmalarını söyler.Herkes yazar ve yazdıklarını sınıfta okur.Öğrencilerden birinin yazısı ise başta öğretmen olmak üzere herkesi gülme krizine sokar.Çünkü öğrenci ileride Başbakan olacağı ile ilgili hayallerini anlatmıştır yazısında.Öğrenci kendisine gülünmesine çok kızar ve "Görürsünüz bir gün sizin başbakanınız olacağım."der.Bu öğrenci Mesut Yılmaz'dır.Adamı niye kızdırıyorsunuz, bakın dediğini yaptı işte!"Avucumuzdaki Kelebek-Ahmet Şerif İzgören
Hocam Mesut Yılmaz bir edebiyatçı değil ama bu hikayeyi hatırladıkça acı gülüşler doluyor yüzüme.Aktarmak istedim.
sevdago
Gönderilme Zamanı: 25.01.2007 19:46
Gönderen:
Dostluk Anlayışında Doruklaşan Âkif

Hiç kimse Âkif’in verdiği sözden döndüğünü, hangi şartlarda olursa olsun sözünden bir sapma gösterdiğini görmemişlerdi. Yakın arkadaşı Şair Mithat Cemal görevinden istifa ettiği ilk günlerde ziyaret eder. Balkan harbinin yaşandığı zor günlerde Âkif, geçimini sağlayacak yeni bir iş bulmuş değildir.

Yakın dostlarından Mithat Cemal Kuntay anlatıyor .

«Balkan Harbi başlarken, Akif Bey, yegane geçim yolu olan resmi memuriyetinden istifa etti. Kirada oturduğu evine, bir cuma günü gittim. Beş çocuğundan başka, dört çocuk daha vardı.

- Bunlar kim? dedim.

- Çocuklarım! dedi. Sonra anlattı

Âkif, Baytar Mektebinde iken bir arkadaşıyla anlaşmışlar. Kim önce ölürse, çocuklarına sağ kalan baksın! » demişler. Arkadaşı vefat etmiş Mehmet Akif'te, verdiği söze bağlı kalarak anlaşma hükmünü yerine getirmiş.

Mithat Cemal devam ediyor;

- Halbuki o zamanlar, Akif Beyin beş parası yoktu; fakat beş çocuğu vardı!
sevdago
Gönderilme Zamanı: 25.01.2007 19:55
Gönderen:
FAKİR BAYKURT
İşin sanırım en can alıcı yanı şurasıdır. Burada her yiğidin ayrı bir yoğur yiyişi, her yosmanın ayrı bir sakız çatlatışı vardır. Ben günlük tutmam ama not tutarım. Bir sürü gereci, ayrıntıyı; çağrışım, gözlem, dinleme, duyma yoluyla ufak ufak kağıtlara yazar biriktiririm. Biçim ararım... Yılanların Öcü’nü önce bir küçük yazı olarak yayımlamıştım 1956’da. Isparta'da çıkan Demet dergisinin derlemelerinde vardır. O yıllarda böyle bir yazı türüne çalışıyorduk arkadaşlarla. Köy gerçeklerini öykü boyundan küçük yazılara döküyorduk. Kalkıp Sivas’a, Hafik’e gittim. Döndü durdu kafamda Bayram’ın kuzusu, köy odasında döğülüşü. Ve Irazca ailesinin yaşamındaki yılan motifi! Yılanın yılanken öç almaya davranması, buna karşılık insanın pısması, bu pısmanın kınanması...

Oralarda iki yıl kaldıktan sonra asker oldum. Hafik’in Asarcık köyündeki Mahmut’un döğülmesini, bizim Akçaköy’de arkasızlığımız yüzünden evimizin önüne ev yapılmasını durmadan düşünüyor, iplik iplik örüyordum. Yedek Subay Okulu altı aydı o zaman. Piyadeydim. Tek er eğitimine çıkıyorduk. Açık havada tüfek çatıp çökerek ders dinliyorduk. Anlatılanlardan sınava çekilecektik sonunda. Bir cep defteri almıştım, önemli bilgileri yazıyordum. Ama bir yanından da Yılanların Öcü’yle ilgili notlara başlamıştım. Defterin yarısında iki not türü karşılaştı. Balgat sırtlarında koşarken, gece yürüyüşlerinde giderken hep roman düşünüyordum. Sinemaya gidiyorduk, kitap okuyorduk, her çağrışım, her düşleme, yeni bir ayrıntıyı getiriyordu. Not etmesem uçar giderdi o hayhuy arasında.

Bazı arkadaşlar bir tür kahramansılıkla, hiç not almadıklarını söylerler. Ama "alim unutmuş, kalem unutmamış!" demezler mi? Özenle not alırım ben. Alır, zaman zaman okurum onları. "Irazca Üçlemesi"nin üçüncü romanı olan Kara Ahmet Destanı üstüne notlar almaya 1962’de başlamışım; 1976’da yazdım. aradaki 14-15 yıl, alınmış notlarla doludur. Bir zarf; gittikçe kabarır. En "mikro ayrıntı" not edilir, konur içine. Birinde Burdur’daki köyüme gidiyordum çalışmaya. Yedi saat çeker Ankara-Burdur yolu. Zarfı önüme aldım, başladım okumaya. Afyon, Sandıklı, Dinar; hâlâ bitmemişti notlarım. Yazmaya başlamadan kim bilir kaç kez elden geçiririm... Nedeni şudur: İyice sinsin kafama; çok iyi yoğurabileyim!
Konuk
Gönderilme Zamanı: 26.01.2007 15:33
Süleyman Nazif’in de bulunduğu toplulukta şairliğe hevesli bir genç kazara yelleniverir. Delikanlı, iş anlaşılmasın diye sandalyesini ileri geri gıcırdatmaya başlayınca Nazif ona döner ve kulağına usulca fısıldayıverir: “Birinci mısraya kafiye mi arıyorsun evlat?”
Konuk
Gönderilme Zamanı: 27.01.2007 20:56
Resim de yapan genç bir şair Yahya Kemal’e sorar:
- Üstat, resim mi yapayım; şiir mi yazayım?
Yahya Kemal hemen cevap verir:
- Resim yap, resim!...
- Fakat, siz benim tablolarımı görmediniz ki!..
- Ama şiirlerini gördüm…
Konuk
Gönderilme Zamanı: 29.01.2007 21:24
Edebiyatçı Şehabettin Süleyman, Ahmet Haşim’e : “Üç günden beri zihnimde önemli bir fikir saklıyorum.”deyince şair, onun fikir üretmekteki kısırlığını ima ederek şu teklifte bulunur: “Günahtır yahu, salıver gitsin şu fikri. Zavallıcık günlerden beri kim bilir ne kadar sıkılmıştır?
Konuk
Gönderilme Zamanı: 09.02.2007 13:03
Kendisini şair zanneden biri Şinasi’nin yanına sık sık gelir ve etrafına caka satarmış. Bir gün Şinasi’ye : “Sormayın efendim başıma gelenleri. Şiirlerimi size takdim için topladığım altın yaldızlı defterimi çalmışlar!”diyerek üzüntüsünü beyan etmiş. Şinasi şu cevabı vermiş: “Vah, vah! Çok acıdım. Zavallı hırsız ne talihsiz bir adammış.”
Konuk
Gönderilme Zamanı: 16.02.2007 23:04
Necip Fazıl Kısakürek hastalandığında, eve gelen doktor sormuş:
- Neyiniz var?
Necip Fazıl üç kelimeyle cevap vermiş:
- Büyük bir deham...
seyfo06
Gönderilme Zamanı: 17.02.2007 17:18
Gönderen:
Gönderiler: 101
Necip Fazıl bir radyo programına katılır.sunucu, üstadın 30 yaşından önceki hayatını gündeme getirmek ister ve geçmişiyle ilgili sorular sormaya başlar.üstad ağır bir cevap verir sunucuya:"Ben, eski hayatımı bir "çıkı"nın içine sarıp lağam deliğinden içeri attım;ama sizin gibi lağam fareleri o deliğe dalıp tekrar çıkarıyor." der...
(1) 2 »
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

100 Temel Eser

Eklenen Son 50 Dosya