" />

Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

88 kullanıcı çevrimiçi (42 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 20
Ziyaretçiler: 68

izzetolgar, guldali, eseenn, esin33, fahnur, ozlem11, hilal02, zirek, takvim, stokgoz, elifidi, havva123, ysf51, sait323, lves, hepbaht, egtmci, muhammet61, AKSOY66, kemalto, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Yazım-Noktalama
     Tarih yazarken...
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
elekzade
Gönderilme Zamanı: 19.05.2011 01:24
Gönderen:
Gönderiler: 189
Tarih yazarken...
Mesela tarihi bir olayı anlatan metinde yıl verilmeden ay ve gün veriliyorsa nasıl yazılacak?
24 Nisan'da karaya çıkarma yaptılar.
24 nisanda karaya çıkarma yaptılar.

Hangisi doğru olur.
elmas
Gönderilme Zamanı: 19.05.2011 06:18
Gönderen: Tekirdağ
Gönderiler: 2150
Re: Tarih yazarken...
Alıntı:

elekzade yazmış:
Mesela tarihi bir olayı anlatan metinde yıl verilmeden ay ve gün veriliyorsa nasıl yazılacak?
24 Nisan'da karaya çıkarma yaptılar.
24 nisanda karaya çıkarma yaptılar.

Hangisi doğru olur.

Şu an geçerli olan yazım:
"24 Nisanda karaya çıkartma yaptılar." şeklinde olmalıdır.
bir sonraki düzenlemede " 24 Nisan'da" yazılacak...
(Not TDK bundan sonraki baskılarında büyük harfle yazılan ay adlarına gelen çekim eklerini ayıracağın beyan etmiştir.Şu andaki geçerli uygulama (1919 senesi Mayısının 19'uncu günü Samsun'a çıktım. )şeklindedir.
-------------------------
TDK'den:
Ç. Belirli bir tarih bildiren ay ve gün adları büyük harfle başlar: 29 Mayıs 1453 Salı günü, 29 Ekim 1923, 28 Aralık 1982'de göreve başladı. Lale festivali 25 Haziranda başlayacak.
1919 senesi Mayısının 19'uncu günü Samsun'a çıktım. (Atatürk)
Belirli bir tarihi belirtmeyen ay ve gün adları küçük harfle başlar: Okullar genel­likle eylülün ikinci haftasında öğretime başlar. Yürütme Kurulu toplantı­larını perşembe günleri yaparız.

Alıntı:

elmas öğretmenim bu konu benim de dikkatimi çekmiş, hatta daha önce de forumda dile getirilmişti.

Bunun üzerine TDK'ye danıştım.TDK'ye aynen gönderdiğiniz örnekleri ilettim. Aldığım cevabı değiştirmeden paylaşıyorum.

TDK'den gelen cevap:

2005 tarihli Yazım Kılavuzu'nda tarih bildiren sözlere gelen ekler kesme işareti ile ayrılmamaktadır. Ancak bu kural günümüzde genellikle uygulanmamaktadır. Bu nedenle, kullanım sıklığı göz önünde tutularak yeni basılacak kılavuzda bu kural değiştirilmiş ve "Belirli bir tarih bildiren ay ve gün adları büyük harfle başlar, gelen ekler kesme işareti ile ayrılır." şeklinde düzenlenmiştir. Şu anda geçerli olan kural, 2005 baskılı kılavuzda yer alan kuraldır. Güncel Türkçe Sözlük'teki örnek yeni düzenlemeye göre düzeltilmiş olabilir.

Bilgilerinizi rica ederim.

Bu durumda şu an hala 2005 Yazım Kılavuzu geçerli olduğuna göre ay adlarından sonra gelen ekleri ayırmamamız gerekiyor.

Saygılar.

----------------

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya