Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Edebiyat
     metin bankası
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
lllll
Gönderilme Zamanı: 2012/11/12 19:21
Gönderen:
Gönderiler: 110
Re: metin bankası
Bence ihtiyacımız olan bir başlık. Katkı sağlamaya çalıştım. Bu siteyi kullanan yüzlerce öğretmen var. Sadece birer metin paylaşmak bile geniş bir metin bankası için yeterli olur. Bu da "fikrimize uygun bir sınav" hazırlamak konusunda bizi rahatlatır.

----------------

ceridec
Gönderilme Zamanı: 2012/11/12 19:46
Gönderen:
Gönderiler: 36
Hepimiz birer bonzaiyiz. Birer bodur bonzai. Ne mi bonzai? Japonya’da ağaçların farklı yöntemlerle budanmasıyla uzamasının engellendiği bodur ağaççıklar. Yüz elli yıllık bir bonzai 20–25 cm civarında olabiliyormuş. Hepimiz birer bonzaiyiz. Ana babalarımız üstatlarımız. Ellerinde makasla kırıyorlar kolumuzu kanadımızı. Bodurluğumuz ondan. Onu yapma, şöyle oturma, bunu söyleme… Derken küçücük kalıyor ve de bir şeye benzemiyoruz. Kır çiçekleri ya da orman ağaçları öyle mi ya! Onlar gibi hür ve rahat olsak daha çok işe yararız gibime geliyor. “Bırakın iyiyi kötüyü yaşayarak görelim.”
ceridec
Gönderilme Zamanı: 2012/11/12 19:47
Gönderen:
Gönderiler: 36
Bir gün bir arkadaşla kocaman bir uçurtma yaptık. Bugün de gözümün önüne geliyor. Güzel şeydi! Havalandı, havalandı göklerde. Babam duymuş: “Uçurtma uçurtmanın bir zararı, bir günahı yoktur ya, annen istemedi. Onun için uçurtmayacaksın.”dedi. Sesimi çıkarmadım, büktüm boynumu. Bir gün geldi, karışan kalmadı artık; ama ben de uçurtma uçurtmak yaşını geçirmiştim. Şimdi utanmasam karışacağım çocukların arasına.

Çocukluğum olmadı benim. Çocukluğu olmayanın gençliği de olmaz. İhtiyarlığı da olmuyor öylesinin. Hani güzel bir ihtiyarlık vardır, insan çocukluğunda, gençliğinde yaptıklarını anlatır da, gözlerinin içi parlar. Ben kendimde değil, başkalarında gördüm onu.
ssaid
Gönderilme Zamanı: 2012/12/8 15:40
Gönderen:
Gönderiler: 19
Bir gece genç bir kadın havaalanında uçağının kalkmasını bekliyordu. Daha epeyce zaman vardı. Havaalanındaki dükkândan bir kitap ve bir paket de kurabiye alıp, kendisine oturacak bir yer buldu ve kitabını okumaya başladı.
Kendisini okumaya öyle kaptırmıştı ki, yanında oturan adamın aralarındaki paketten birer birer kurabiye aldığını paket yarıya geldiğinde fark edebildi. Görmezden gelmeye karar verdi. Gözü bir yandan da saatteydi, "kurabiye hırsızı" yavaş yavaş kurabiyelerini tüketirken. Her kurabiyeye uzandığında adam da uzatıyordu elini. Sonunda pakette tek bir kurabiye kalınca " Bakalım şimdi ne yapacak?" dedi kendi kendine. Adam yüzünde bir gülümsemeyle son kurabiyeyi aldı, ikiye böldü. Yarısını ağzına atıp, diğer yarısını kadına uzattı. "Aman Allah’ım, ne cüretkâr ve kaba bir adam" diye düşündü kadın. Hayatında bu kadar sinirlendiğini hatırlamıyordu.
Uçağının kalkacağı anons edildiğinde eşyalarını topladı ve dönüp "kurabiye hırsızı"na bir kere bile bakmadan, çıkış kapısına yürüdü. Uçağa bindi, koltuğuna oturdu. Bitmek üzere olan kitabını almak için çantasını açtı ve çantanın içinde duran bir paket kurabiyeyi gördü. Adamın onunla kurabiyelerini paylaştığını, özür dilemek için çok geç olduğunu anladı üzüntüyle. Kaba ve cüretkâr olan "kurabiye hırsızı" asıl kendisiydi.
ssaid
Gönderilme Zamanı: 2012/12/8 16:00
Gönderen:
Gönderiler: 19
Dünya Haritası

Adam, bir haftanın yorgunluğundan sonra pazar sabahı kalktığında bütün haftanın yorgunluğunu çıkarmak için eline gazetesini aldı ve bütün gün miskinlik yapıp evde oturacağını düşündü.

Tam bunları düşünürken oğlu koşarak geldi ve sinemaya ne zaman gideceklerini sordu. Baba oğluna söz vermişti bu hafta sonu sinemaya götürecekti ama hiç dışarıya çıkmak istemediğinden bir bahane uydurması gerekiyordu sonra gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası gözüne ilişti. Önce dünya haritasını küçük parçalara ayırdı ve oğluna eğer bu haritayı düzeltebilirsen seni sinemaya götüreceğim dedi sonra düşündü; oh be kurtuldum en iyi coğrafya profesörünü bile getirsen bu haritayı akşama kadar düzeltemez.

Aradan on dakika geçtikten sonra oğlu babasının yanına koşarak geldi ve baba haritayı düzelttim artık sinemaya gidebiliriz dedi. Adam önce inanamadı ve görmek istedi. Gördüğünde de halen hayretler içindeydi ve bunu nasıl yaptığını sordu.

Çocuk; "Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan vardı" dedi...İnsanı düzelttiğimde dünya kendiliğinden düzeldi..
Ozan_35
Gönderilme Zamanı: 2012/12/9 15:56
Gönderen: İzmir
Gönderiler: 2433
KİTAP DOSTLARIM

Çocukluğumda kitaplığım da benim kadardı. Küçük ama sevimliydi. Dostlarım daha çok masal, fabl ve resimli öykü kitaplarıydı. Dostlarımla birlikteyken vaktin nasıl geçtiğini anlamazdım. Özellikle yağmur damlalarının camları tıkırdattığı günlerde okumaktan daha büyük keyif alırdım.

Ben büyüdükçe kitaplığım da büyüdü benimle. Dostlarımın sayısı arttı. Şiir kitapları, romanlar, gezi türünde eserler ve daha birçok kitap katıldı aramıza. Her kitap dostum bana başka başka hayatların kapısını araladı. Her kapıdan büyük bir heyecanla geçtim, rengârenk dünyalara yolculuk ettim.

Yakında cep telefonu büyüklüğündeki elektronik cihazların ekranlarından kitap okunacağı söyleniyor. Bu, beni hiç heyecanlandırmıyor. Çünkü ben kitaplara dokunmak isterim; sayfaların kokusunu içime çekmek, renk renk kapaklarıyla kitaplığımı doldursunlar isterim. Ben dostlarımı görmek isterim.

----------------
http://hayalgezen.blogspot.com

« 1 (2)
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç