Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni HatırlaŞifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Eğitim-öğretim
     Deneme,Fıkra,Makale,Sohbet Hakkında Acil Yardım
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
makale1
Gönderilme Zamanı: 2011/3/26 17:44
Kayıt: 2011/3/26
Gönderen:
Gönderiler: 4
Deneme,Fıkra,Makale,Sohbet Hakkında Acil Yardım
Lise 3 öğrencisiyim.Hocamız 2 gün sonra 100 puan üzerinden sadece kompozisyondan sınav yapacak.

Önce kompozisyon deyip daha sonra sohbet sorarım makale sorarım deneme sorarım fıkra sorarım orasını kağıtta görürsünüz dedi.

Yani anlayacağınız bi konu vercek ve üzerinden bunlardan biriyle yazmamızı istiycek.

Not değerlendirmesinde en önemli 2 hususlar heralde imla kuralları , noktalama işaretleri ve giriş-gelişme-sonuç olacak.

Asıl sorun şu ki giriş-gelişme-sonuç sadece kompozisyonlarda mı olur yoksa hepsinde mi mevcut yukarda saydıklarımın ?

Mesela bir atasözü verip makale yazın derse giriş-gelişme-sonuç yapacak mıyım ?

Mesela bir atasözü verip deneme yazın derse giriş-gelişme-sonuç yapacak mıyım ?

Mesela bir atasözü verip fıkra yazın derse giriş-gelişme-sonuç yapacak mıyım ?

Mesela bir atasözü verip sohbet yazın derse giriş-gelişme-sonuç yapacak mıyım ?

AysunK
Gönderilme Zamanı: 2011/3/26 17:49
Kayıt: 2009/11/4
Gönderen:
Gönderiler: 2317
Re: Deneme,Fıkra,Makale,Sohbet Hakkında Acil Yardım
Belki de bir atasözü sormaz
Siz iyisi mi ne sorarsa sorsun giriş-gelişme-sonuç bölümü yapın:))
makale1
Gönderilme Zamanı: 2011/3/26 17:56
Kayıt: 2011/3/26
Gönderen:
Gönderiler: 4
Re: Deneme,Fıkra,Makale,Sohbet Hakkında Acil Yardım
Aslında atasözünü örnek olarak vermiştim bir deyim veya özdeyiş falanda olabilir bu.Bu gidişle kesin bi yargıya ulaşamazsam dediğiniz gibi yapıcam.
baharim
Gönderilme Zamanı: 2011/3/26 20:17
Kayıt: 2010/2/22
Gönderen:
Gönderiler: 15
Re: Deneme,Fıkra,Makale,Sohbet Hakkında Acil Yardım
aslında kompozisyon düzen demektir. yani bunlarda ortak olan düşünceni bir düzen içinde(giriş-gelişme-sonuç) yazabilmen.ister fıkra, ister makale fark etmez.tabi kağıt düzenine de dikkat etmelisin.
mbozkus
Gönderilme Zamanı: 2011/3/26 20:34
Kayıt: 2006/3/2
Gönderen:
Gönderiler: 4010
Re: Deneme,Fıkra,Makale,Sohbet Hakkında Acil Yardım
Kompozisyon bir yazı türü değildir. Yazılılarda genellikle "... ilgili bir kompozisyon yazınız." dendiği için kompozisyon bir yazı türü gibi algılanmaktadır. Edebiyatta kullandığımız anlamıyla duygu ve düşüncelerin düzenli bir şekilde ifade edilmesi demektir. Eğer öğretmeniniz sadece "kompozisyon yazınız." derse hangi yazı türünü kullanacağınız size kalmış. Şayet hangi yazı türünde yazacağınızı belirtirse o yazı türünün özelliklerine uygun olarak yazarsınız. Konu, yazı türü ne olursa olsun giriş, gelişme, sonuç bölümleri olmalıdır. Kompozisyonla ilgili bir alıntı:

KOMPOZİSYON
Öğrencilerin imtihan kâğıtlarını okuyorum. Çoğunda bir yığın bilgi var, fakat konu ile ilgisi yok ve karma karışık. Kompozisyon işte bunların zıddıdır. Çeşitli konularda düzensiz bir yığın bilgiye sahip olmak yeterli değildir. Öğrenci herhangi bir konuda lüzumlu ile lüzumsuzu seçebilmeli, fikirlerini bir sıraya koymasını öğrenmelidir.

Karışık bir taş, demir ve cam yığını bir araya geldi mi, bir mimari eser vücuda gelmez. Yapı için elbette buna benzer malzemeye ihtiyaç vardır. Fakat mimari, her şeyden önce, bir düzendir. Her taş bir planın içinde yerli yerine konulunca bina göklere yükselir ve bir saadetin şarkısını söyler.

Batı dillerinden alınan kompozisyon kelimesi, çeşitli şeylerin düzenli olarak bir araya getirilmesi manasını taşır ve çeşitli sahalarda musikide, resimde, mimaride ve edebiyatta kullanılır. Kelimenin çeşitli sahalara tatbiki de gösteriyor ki, kompozisyon muhtevadan yahut malzemeden ziyade, onların bir araya getirilişi ile ilgilidir ve bu çok mühim bir şeydir.

Tabiat ve hayat, insanoğluna şekil vererek güzel ve faydalı eserler vücuda getirilebileceği muazzam bir malzeme deposudur. Resim mi yapmak istiyorsunuz? Dünyada renkten boyadan çok ne vardır? Hakiki bir ressam konu bakımından da bir sıkıntı çekmez. Bütün tabiat ve hayat işlenecek konu ile doludur. Mühim olan, herhangi bir konu etrafında bir renk kompozisyonu vücuda getirmektir.

Sanatçının tabiata ilave ettiği şey, yeni bir düzendir.

Sesler, taşlar, kelimeler ve fikirler için de durum aynıdır. Dünyada bir yığın çalgı aleti ve ses çeşidi vardır. Bunları gelişi güzel bir araya getirirseniz, sadece gürültü çıkarmış olursunuz. Musiki çeşitli sesler arasında güzel bir düzen kurmaktır. Yahya Kemal, şiiri bir “kelimeler istifi” olarak tarif eder. Güzel bir mısrada, kelimenin yerlerini değiştirdiniz mi, derhal büyüsü kaybolur.

Öğrencilere çeşitli örnekler vererek, dizi, sıra, istif veya düzenin emniyetini anlatmak lazımdır. Düşünce karşılığının önüne ancak böyle geçebiliriz.

Aslında her insan duyar, düşünür ve etrafında olanları fark eder. Fakat bunlar bizim içimize karma karışık olarak girer. Her insan bir duygu, düşünce ve intiba deposudur. Konuşur veya yazarken, içinde bulunulan duruma göre, bu depolanan bazı şeyleri seçer, cümle haline getiririz. Eğer onlar arasında bir bağ kuramazsak, yazılan veya konuşulan şeyler, başkalarına saçma gelir. Saçmak ile ilgili olan saçma kelimesi, düzenin zıddıdır. Nazım, nizam, tanzim ve muntazam kelimeleri de birbirinin akrabasıdır. Tanzim edilmiş her şeyde şiire yakın bir taraf vardır. Bir manav dükkanı veya vitrin tanzim edilince göze güzel görünür.

Nizam deyince akla asker veya ağaç dizisi gibi basit bir düzen gelmemelidir. Tabiatın yarattığı canlı varlıkları, nebat ve hayvanları yakından incelerseniz, teferruatına kadar işlenmiş bir nizam görürsünüz. Çiçek, kelebek, kuş, balık, hatta bazı madenlerdeki renk ve şekil ahengi hayret vericidir. Bütün varlık açık veya gizli bir nizama dayanır. “Güneş manzumesi”, “yıldızlar cümlesi” deyimleri bir gerçeğe tekabül eder. İlim kainatın nizamını keşfe çalışır. Öğrencilerde nizam fikrini uyandırabilmek için, ilimlerden de faydalanılabilir.

Sosyal hayatta nizamın ehemmiyetini gösteren aktüel bir konu vardır: Trafik ! Vasıtalar düzenli bir şekilde hareket ederse, caddelerde hiçbir karışıklık olmaz. Hayat canlı bir şekilde akar gider. Düzene uymayanlar tarafından yol tıkanırsa, herkesin canı sıkılır. Fakat İnsan, kafasının içinde bir nizam tesis edemezse, dışarıda onu nasıl kurabilir? Kompozisyon derslerinin gayesi öğrencilere kendi duygu ve düşünce dünyalarına bir çeki düzen vermektir.

Mehmet KAPLAN ( Hisar Dergisi, Mayıs 1972 ,s 9 )


----------------
Boyutlandırılmış Resim

vakıa
Gönderilme Zamanı: 2011/3/26 21:23
Kayıt: 2006/9/14
Gönderen: Bursa
Gönderiler: 813
Re: Deneme,Fıkra,Makale,Sohbet Hakkında Acil Yardım
Verilen konu büyük ihtimalle türle örtüşecek bir konu olur. Deneme - söyleşi türü için konuya uygun başka bir özlü sözü tartışarak başlayabilirsin. Fıkrada ise konuya uygun güncel bir olayı ele alarak giriş yapabilirsin. Makalede ise konuyla ilgili nasıl temrinler yaptığınızı kestiremediğim için bir şey söyleyemeyeceğim.
makale1
Gönderilme Zamanı: 2011/3/27 15:32
Kayıt: 2011/3/26
Gönderen:
Gönderiler: 4
Re: Deneme,Fıkra,Makale,Sohbet Hakkında Acil Yardım
Hepinize çok çok teşekkür ediyorum
makale1
Gönderilme Zamanı: 2011/3/28 17:47
Kayıt: 2011/3/26
Gönderen:
Gönderiler: 4
Re: Deneme,Fıkra,Makale,Sohbet Hakkında Acil Yardım
Ne makale ne deneme ne sohbet ''Az bildiğimiz bir şeyden kuşkulanmayız. Ama bilgiyle birlikte kuşku da artar.'' sözüyle ilgili kompozisyon yazdırdı umarım doğru yerden ele almışımdır.4 parafraf yaptım 1 giriş 2 örnekle toplam 2 paragraflık gelişme ve 1 sonuç bölümü.Örnek olarak mesela futbol maçını izleyen 2 kişiyi ele aldım birisinin futbol bilgisi fazlaysa maçı izlerken daha derin düşüncelere hakim olur daha fazla kafa yorar gibilerinden bi şeyler yazdım.Fazla bilgisi olmayan birinin ise zaten umursamayacağını sadece dışardan öylesine izlediği gibilerdenm bi şeyler yazdım.Diğer örneği yazamıyorum baya uzun çünkü değerlendirmenizi bekliyorum
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun
 

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder


YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç