Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

14 kullanıcı çevrimiçi (9 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 0
Ziyaretçiler: 14

devamı...

Reklam

100 Temel Eser Soru Bankası Çıktı

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Eğitim-öğretim
     Başarılı yöntemler
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

| Önce eskiler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
yas_ilk
Gönderilme Zamanı: 05.10.2010 10:02
Gönderen:
Gönderiler: 220
Re: derse giriş
Bu etkinlikler çok güzel. Herkese teşekkürler. Tek tek okuyup, not alıp, uygulamak istiyorum.:)))

----------------

52yas52
Gönderilme Zamanı: 04.10.2010 23:17
Gönderen: Bodrum
Gönderiler: 257
Re: Başarılı yöntemler
tamlamalar konusunda sınıfı 3 gruba ayırıyorum.sınıfta işlediğimiz herhangi bir metin seçiyorum.her grup sırayla metinde bulduğu tamlamayı ve çeşidini bir sözcü aracılığıyla bazen de bulan kişi söylüyor.tamlama 5 puan türü 5 puan.daha önceden söylenen bir tamlama söylendiğinde -5 puan(dikkat eksikliği).tamlama doğru türü yanlışsa ya da tam tersi durumda sadece 5 puan veriyorum.Biraz gürültülü olmasına rağmen çok eğlenceli geçiyor.sonunda öğrenciler farklı metinler de istiyor.
menevrek
Gönderilme Zamanı: 04.10.2010 22:33
Gönderen:
Gönderiler: 10
Re: Başarılı yöntemler
Ben de desten önce öğrencilerden bir atasözü ve deyimi bir öğrencinin tahtaya yazmasını ve öğrencilerin de bunu defterlerine yazmalarını istiyorum.Derse geldiğimde on dakika kadar bunların üzerinde duruyoruz.
selates
Gönderilme Zamanı: 04.10.2010 19:37
Gönderen:
Gönderiler: 686
Re: başarılı yöntemler
6. sınıflarda ek-kök konusunu işlerken küçük küçük kağıtlara kökleri ve ekleri yazdım. Sınıfın önüne bir masa çekip, bu masanın üstüne bu kağıtları karışık olarak dizdim (karton kağıt).

Öğrencileri tek tek kaldırıp bu kök ve eklerden kelimeler türetmelerini söyledim. Bir de saniye sınırı koyunca çok eğlendiler. Tavsiye ederim.

Türkçenin sondan eklemeli bir dil olduğunu, eklerin tek başına anlamsız olduklarını vs. kavratmaya da yaradı.

Yapım ekleri, çekim ekleri konusunu işlerken de bunu uygulayacağım. Fiilden isim yapma, fiilden fiil yapma, hal eki.. vb. birçok konuda güzel bir uygulama olur düşüncesindeyim.

----------------
Konuk

munzevi
Gönderilme Zamanı: 04.10.2010 19:22
Gönderen:
Gönderiler: 38
ben fiillerde çatı konusunu işlerken tahtaya bu resmi çiziyorum geçişli ve geçişsizi karıştırmıyorlar
http://img824.imageshack.us/i/gelgesz.jpg
nesne varsa özne karşıya geçebilir yoksa geçemez
necati20
Gönderilme Zamanı: 12.11.2009 18:08
Gönderen:
Gönderiler: 1015
Bunu bir yöntem olarak kabul edemeyiz ama ben yine de yazayım.

Okulumuzun sosyal bilgiler öğretmeniin söylediğine göre yazılı esnasında eğer öğrenciler tek tek oturtulur ve sınavın ortasında öğrenciye 5 dakikalığına kopya çekme izni verilirse o anda öğrenilenler asla unutulmuyormuş. Tabi ki bunu yapacağımızı öğrencinin önceden bilmemesi gerekiyor.

İlginç.
cesur11
Gönderilme Zamanı: 12.11.2009 17:48
Gönderen:
Gönderiler: 144
Teşekkürler....

----------------

bestof
Gönderilme Zamanı: 12.11.2009 15:20
Gönderen: Kutsal topraklı(Hataylı)
Gönderiler: 275
Re: derse giriş
Öncelikle herkese teşekkür ederim. burada tecrübelerini paylaştıkları için. belkide eğitim - öğretim adına bir şeyler yapabilmek adına paylaşıyoruz bunları. belkide daha başarılı olabilmek, kariyer edinmek için. ama samaç ne olursa olsun Türkçe öğretimine bir parça katkı sağlanmışsa ne mutlu. neyse lafı fazla gevelemeyelim. benimde bir kaç yöntemim var.
- öncelikli yöntemim kitap okuma alışkanlığı kazandırma. bunun için 15 halkalı okuma tırtılları yapıyorum(tren vagonlarıda olabilir) öğrenci okuduğu her kitapta tırtılın bir bölmesini renkli kalemlerle boyuyor. ortaya rengarenk tırtıllar ortaya çıkıyor. 15 kitabı tamamlayan tırtılını kelebek olarak uçmasını sağlıyor. bunun yanısıra okudukları kitapları özet defterine özetliyorlar ve sınıfta anlatıyorlar.
- ikinci yöntemim büyük ünlü uyumunu anlatırken rap şekliden işliyorum dersi. daha etkili oluyor. örneğin:" kalınla başlar, kalında devam eder, buna büyük ünlü uyumu derler.Türkçenin güvenlik kapısı derler.ondan izinsiz geçemezler. buna büyük ünlü uyumu derler."
-3. etkinliğim her hafta en çok yaramazlık yapam öğrenciye bir atasözü ya da deyimin ahikayesini araştırıp gelmesini ve sınıfta arkadaşlaraına anlatmasını söylüyorum. eğer iyi bir anlatım yaparsa + vererek ödüllendiriyorum. çok etkili oluyor.

----------------
SU GİBİ DURU BİR TÜRKÇE İSTİYORUM, TIKANAN DÜŞÜNCE YOLLARINI AÇMAK İÇİN.

gazili07
Gönderilme Zamanı: 02.08.2009 16:44
Gönderen:
Gönderiler: 1
derse giriş
çok güzel fikirler ve uygulamalar var burada hepinize teşekkürler<br />_ben de derse girişte üç ya da dört öğrencime şiir okutuyorum tahtaya çıkarıp. bu uygulamadan tüm sınıf sorumlu oluyor. her öğrenci her dersin başında farklı bir şiir getirmek zorunda. bir kişi birkaç kez üst üste şiir etirmezse ceza alıyor. bu sayede ben defterimi doldururken öğrencilerim de şiirle ilgileniyor hem dinleme etkinliği hem de motivasyon oluyor. birkaç ay içinde pek çok şairin ismini öğrendiklerini gördüm. <br />_kitap okumada ise her hafta bir saat kitap okumaya ayırıyorum. onlarla ben de okuyorum. kaytaranlar olmasın diye de ara ara kesip anlattırıyorum okudukları yeri.
cumay
Gönderilme Zamanı: 09.06.2009 14:05
Gönderen:
Gönderiler: 2
dilbilgisi
hemen hemen bütün konlarda kullandığım ve sınıfta güzel bir rekabet ortamı oluşturan bir oyunum var. örneğin sözcük yapısı konusunu işlerken sınıfı gruplara ayırıyorum. ve bir harf söylüyorum. saatimle süre tutup o süre içinde o harfle başlayan basit türemiş ve bilşik kelimeler bulmalarını istiyorum.sürat ve doğru yapılması esastır. en çok sayıya ulaşan grubu ödüllendiriyorum. bunun içinde genellikle toptancıdan ucuza aldığım küçük hoby çikolataları kullanıyorum:)
not: diğer konulara da uyarlanabilir. zamanım oldukça yazarım. başarılar. cumay
« 1 2 3 (4) 5 6 7 ... 11 »
| Önce eskiler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya