Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Eğitim-öğretim
     Başarılı yöntemler
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

| Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
kasabali10
Gönderilme Zamanı: 2007/3/18 12:40
Gönderen:
Gönderiler: 18
Re: başarılı yöntemler
hocam bu yöntemi biraz daha açarak anlatır mısınz?
tcelik
Gönderilme Zamanı: 2007/3/18 15:27
Gönderen: KARABÜK
Gönderiler: 84
Cümlenin ögeleri
Arkadaşlar ben de cümlenin ögeleri konusunu işlerken dersi daha zevkli bir hale getirebilmek için yüklem olan sözcüğün altına bir sandalye üstüne de bir ışık resmi çiziyorum.Tahtaya kaldırdığım öğrenciye sen şimdi kendini komiser olarak düşün ve bu olayı aydınlat diyorum.Olayın ne zaman kim tarafından nasıl işlendiğini bir komiser edasında sorarak hem eğleniyor hem öğreniyorlar.
ilikn
Gönderilme Zamanı: 2007/3/18 20:33
Gönderen:
Gönderiler: 67
Re: Cümlenin ögeleri
CÜMLENİN ÖGELERİNİ İŞLERKEN BEN DE
CÜMLEYİ AİLEYE,BABAYI YÜKLEME,ANNEYİ ÖZNEYE,ÇOCUKLARI DA NESNEYe BENZETİYORUM.OYUNLAŞTIRARAK DA ÖGELERİ BULDURUYORUM.
Konuk
Gönderilme Zamanı: 2007/3/19 9:10
Kitap okutma
Arkadaşlar kitap okutma işi malumunuz hepimizin en büyük sıkıntılarından biri. Öğrenci ya hiç okumuyor ya baştan savma okuyor ya da hazır özetleri okuyarak derse geliyor.

İki yıldır ilimizde 100 temel eser okuma yarışması yapılıyor. Ödülleri de güzel. Bunu fırsat bilerek 1. performans ödevi notu olacağını açıklayarak belirlenen 10 tane kitabı öğrencilerime okutturdum. Tabi bu süre zarfında ben de kitapları tekrar okudum ve 100 tane test sorusu hazırladım. Yaklaşık iki ay kadar sonra 1. sınavı yaptım. Kendi öğrencilerimin dışında bu yarışmaya katılmak isteyen öğrencileri de sınava aldım. (Bu sene 300 kadar öğrenci girdi ilk sınavıma ve sınav sonucuna göre başarı oranı %70)Pekiştirme yapmak ve ikinci sınavda kullanmak amacıyla da öğrencilerin 20'şer tane soru hazırlamalarını da sağladım.

En iyi ilk 40 öğrenciyi 15 gün sonra ikinci bir sınava alacağım. Bu sınavın sonucunda dereceye giren ilk 4 öğrenciyi de yarışmaya götüreceğim.

Öğretmen ve öğrenci açısından bayağı zahmetli bir iş. Öğrencinin okuma işini baştan savma yapmak gibi bir şansı yok. Öğretmenin daha önce okuduğu kitapları tekrar okuyup en az 100 tane soru hazırlaması cidden yorucu bir uğraş; fakat sonucu gerçekten güzel. Velilerden ve öğrencilerden aldığım tepkiler çok hoş.

Son olarak da öğrencilerin 1. sınavdan aldıkları notları çan eğrisi sistemini kullanarak 1. performans notu olarak dğerlendirdim.

Bu sistemi uygulamak isteyen arkadaşlarla soru paylaşımı yaparsak öğretmenin yükü biraz daha hafifler.

Bu sene Kayseri'de yarışma için belirlenen 10 kitap
1- Bitmeyen Gece (Mitat Enç)
2- Eşref Saat (Şevket Rado)
3- Benim Küçük Dostlarım (Halide Nusret Zorlutuna)
4- Küçük Prens
5- Polyanna
6- Heidi
7- Yankılı Kayalar
8- Yürekdede ile Padişah
9- Oliver Twist
10 Üç Silahşörler

berceste37
Gönderilme Zamanı: 2007/3/19 21:23
Gönderen: İSTANBUL
Gönderiler: 94
merhaba arkadaşlar.Ben her dönem başında her öğrencime 10'ar artı veriyorum.sonra kıyafetten, ödev yapmamadan,geç gelmekten vs.artısını siliyorum öğrencimin.ya da atı alması için dönem boyunca fırsatlar sunuyorum.örneğin pano hazırlamak 3 artı, konu tarama testinde en çok doğru yapmak 3 artı, zor bir soruyu doğru cevaplamak 1 artı gibi.her artı 5 puan.yani 20 artısı olanın 1.ders içi performans notu 100 oluyor.7 artısı kalanın 35 gibi.20 artıyı geçenlere de diğer sözlüsüne 10 puan ekliyorum.artılarına o kadar sahip çıkıyorlar ki görmelisiniz.eksi almak itici geliyor öğrenciye.ama elindekini geri almak daha zor geliyor.derse doğal bağlanma oluyor.İnşallah kullananlara yarralı olur.selametle kalın...10 artı
Konuk
Gönderilme Zamanı: 2007/3/24 12:15
Bencede bu yöntem harika....
sikeste
Gönderilme Zamanı: 2007/3/24 18:09
Gönderen:
Gönderiler: 95
Cümle ögelerin de layt babaları yüklem taş fırın babaları özne yapsak nasıl olur arkadaşlar

----------------

Bay34
Gönderilme Zamanı: 2007/10/3 8:45
Gönderen:
Gönderiler: 21
ben yüklemi mahallenin muhtarı yapıyorum. Adres doğru sorulduğunda muhtar herkesin evini bilir. Muhtara doğru soruyu sorarak özneye, nesneye kolayca ulaşabilirz.
Bunun dışında Oktay Kaynarca'nın bir yarışması vardı, hatırlarsınız. İki haftada bir iki öğrenci tahtaya çıkarıyor. Ellerine 10 sözcükten oluşan kağıtlar veriyorum. Sözcükler Türkçe ile ilgili tabii. ( anı, uyak, ölçü, sıfat, dize, zamir, deyim...) Sonra bu sözcükleri kullanmadan karşı tarafa anlatmalarını istiyorum. Anlatmalrı için tanımlarını ya da işlevlerini bilmeleri gerekiyor. Çok güzel bir genel tekrar oluyor. Ayrıca eğlenceli. Adı şimdi aklıma geldi. Anlat Bakalım.
ftoprak
Gönderilme Zamanı: 2007/10/3 13:34
Gönderen: istanbul
Gönderiler: 224
kordumn hocam bu kelime türetme oyununda türetilen kelimelre ekler eklnebiliyor mu?sadece harflerin yerlerini değiştiriyorlar o zamn.
mrtaydi
Gönderilme Zamanı: 2007/10/18 20:46
Gönderen: kocaeli
Gönderiler: 155
Arkadaşlar para-puan uygulaması yaptım başarılı oldu. birden beşe kadar para-puanlar hazırladım. (1 Para-puan, 2 Para-puan...) öğrencilerin her takdire değer davranışından sonra bir, iki, üç... para-puan veriyorum. Para-puanları biriktiriyorlar. Puan kısmıyla ders içi performnas notları bellioluyor. Para kısmıyla ara sıra sınıfta kalem, kitap gibi küçük şeyleri açık artırmayla veriyorum. Bu durumda öğrencinin parası gidiyor puanı kalıyor. Ha! Bi de söylemeden edemeyeceğim. Bunların kantinde geçmediğini söyleyin
Not: Arkalarını renkli kalemle imzalayın. Kalpazanlık yapmasınlar.
« 1 2 (3) 4 5 6 ... 13 »
| Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç