Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Sitedekiler

38 kullanıcı çevrimiçi (24 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 3
Ziyaretçiler: 35

gunesli, huliman, sahinar, Devamını Oku...

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Eğitim-öğretim
     Başarılı yöntemler
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

| Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
agunes
Gönderilme Zamanı: 2007/1/8 15:03
Gönderen: Yalova
Gönderiler: 303
Başarılı yöntemler
Arkadaşlar mutlaka hepinizin ders işleyiş sırasında çeşitli konularda kendi geliştirdiği,uyguladığı ve başarı elde ettiği yöntemler olmuştur.Faydalı gördüğünüz bu yöntemlerden diğer arkadaşların da faydalanması için lütfen bu bölüme yazınız.Bu sayede sağladığınız başarı sadece kendi çalıştığınız okulla sınırlı kalmamış olur.Akıl,akıldan üstündür.Cevaplarınızı bekliyoruz.
ezgimen
Gönderilme Zamanı: 2007/1/8 15:25
Gönderen:
Gönderiler: 34
Dilbilgisi
Dilbilgisini günlük yaşantımızdan örneklerle kavratmak çok daha kolay. Kavratılması zor konulardan biri olan edatlar... Edatları birer çöpçüye benzetebiliriz. Çöpçüler günlük hayatta çok önemsizmiş gibi görünürler. Onlara rastladığımızda önlerinde saygı ile eğilmeyiz.Fakat şöyle düşünelim; madem o kadar değersizdirler, onları hayatımızdan çıkaralım. Dünya ne hale gelir? Edatlar da bu şekildedir cümle içinde. Diğer kelimeler onu önemsiz gibi görürler; ama cümleden attığımızda anlam fena halde bozulur. Diğer kelimeler yana yakıla bizim edatı ararlar gelse de dirlik düzen içinde olalım diye. Tıpkı çöpçüleri hayatımızdan attığımızda perişan olmamız gibi.

agunes
Gönderilme Zamanı: 2007/1/8 15:47
Re: Dilbilgisi
Hocam teşekkür ediyorum.Umarım arkadaşlar başlığa ilgi gösterirler.Unutmayalım ki bu site sadece dosya ve bilgi paylaşım sitesi değil.Burada yapacağımız en güzel paylaşım sanırım tecrübe paylaşımı olacaktır.O yüzden çok basit olduğunu düşünseniz bile izleyip de başarı elde ettiğiniz yöntemleri bu bölüme yazın.
esssra
Gönderilme Zamanı: 2007/1/8 17:19
Gönderen:
Gönderiler: 6
Re: başarılı yöntemler
ben ünsüz benzeşmesini anlatırken yumuşak ünsüzle sert ünsüzü birbirine aşık bir çifte benzetiyorum.Birbirine aşık;fakat farklı dünyaların harfleri onlar...Biri sert bir dünyaya diğeri yumuşak bir dünyaya ait.Sert ünsüz yumuşak bir dünyada barınamayacağını;ama eğer isterse yeteri kadar aşıksa yumuşak harfin onun yanına gelebileceğini söyler ve yumuşak ünsüz sertleşerek aşkına kavuşur...vee mutlu soon!!
atila
Gönderilme Zamanı: 2007/1/8 17:31
Gönderen: Hayattan
Gönderiler: 333
Belki herkesin yöntemi olabilir ama Türkçe dersinde çocuklara ara ara bilgisayardan skeç izlettiriyorum.Çocukların çok hoşuna gidiyor.Dersle ilgili görüşlerini yazdıklarında skeç izledikten sonra dersi daha iyi anladıklarını yazıyorlar.Bunlara fıkra ve kısa hikayeleri de katabiliriz.
agunes
Gönderilme Zamanı: 2007/1/8 18:16
Daha önce de böyle bir başlık altında olmasa da arkadaşlar uyguladıkları bazı yöntemlerden söz etmişlerdi.Ancak yeni konular eklendikçe başlık arka sayfalarda kaldı.Takdir edersiniz ki eski sayfalarda kalmış başlıklarla değil genelde anasayfadaki ya da her forum bölümünün ilk sayfasındaki konularla ilgileniyor,diğer konuları artık kapanmış konular olarak görüyoruz.Bütün arkadaşlar bölümü açtıklarında ilk önce görüp fikir yazsınlar ya da okuyup istifade etsinler diye başlığı kilitledim.Umarım hepimizin faydasına olacak yorumlar eklenir.Şimdiden fikir belirtmiş olan arkadaşlara teşekkür ediyorum.
ezgimen
Gönderilme Zamanı: 2007/1/8 20:19
Gönderen:
Gönderiler: 34
İşlediğimiz metinleri özümsemeleri, daha iyi kavramaları için işlediğiniz metnin yazarına ya da şairine mektup yazmalarını isteyebilirsiniz dersin sonunda. Örneğin Nasreddin Hoca'nın "Parayı Veren Düdüğü Çalar" adlı fıkrası ya da Sait Faik Abasıyanık'ın "Son Kuşlar" adlı öyküsünü okuduğumuzda bu konuyla ilgili günümüzden mektup yazmaları istenilmesi daha etkili oluyor.Çocukların hem analiz yetenekleri; hem de yazma, yorum yapabilme kabiliyetleri gelişmektedir.
izzetolgar
Gönderilme Zamanı: 2007/1/9 11:01
Gönderen: ANTAKYA
Gönderiler: 236
"atila" hocam izlettiğiniz skeçleri bizimle paylaşabilir misiniz? Msn: olgarizzet@hotmail.com

----------------

yildiz_
Gönderilme Zamanı: 2007/1/9 18:56
Gönderen: İşte bi yerden...
Gönderiler: 441
malum çocuklar yazı dersini pek sevmez.İsteksizdir.Yeni yılda ve bayramlarda kart yapar içlerine el yazısıyla yazarız.Bu dersi aynı zamanda beğenilerini öğrenmek için kullanıyorum.Örneğin; en sevdiğiniz diziyi ve nedenlerini yazınız, en sevdiğiniz şarkıyı,fıkrayı... yazınız.Sonra söyletiyorum tabii.Bİr de küçük teybim var.MÜzik dinliyoruz.Zevkli hale getirmeye çalışıyorum.
zeybek
Gönderilme Zamanı: 2007/1/9 19:03
Gönderen: manisa
Gönderiler: 28
Ben her dersin başında farklı iki atasözü,iki deyim veriyorum.Öğrenciler evde araştırıyor.Bir sonraki derste anlamlarını söylüyorlar.Böylelikle sözlük karıştırma alışkanlığı olmayan öğrenciler sözlükle haşir neşir oluyorlar hem de öğrencilerin özlü sözler hazinesi gelişiyor.
(1) 2 3 4 ... 13 »
| Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç