Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

18 kullanıcı çevrimiçi (13 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 1
Ziyaretçiler: 17

habibe, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Dil Bilgisi
     Zarf tümleci mi dolaylı tümleç mi
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
baris79
Gönderilme Zamanı: 06.01.2007 15:23
Gönderen:
Gönderiler: 19
Zarf tümleci mi dolaylı tümleç mi
"Ali dışarı çıktı." cümlesinde "dışarı" kelimesi ZT midir yoksa DT midir? Test kitabında DT olarak vermiş ama ismin -e hal ekini almamış.Sözcük türü olarak zarf olduğuna göre ZT olmaz mı
cahid
Gönderilme Zamanı: 06.01.2007 15:27
Gönderen:
Gönderiler: 16
Re: Zarf tümleci mi dolaylı tümleç mi
Yer-yön zarfları çekim eki almadan fillerin veya fiilimsilerin yönünü gösterirse zarf tümleci olur. Çekim eki alırlarsa bli nesne, dolaylı tümleç gibi görevler yapabilir.

O test kitaplarını hazırlayan paragözler değil mi dili buralara düşürünler?
Konuk
Gönderilme Zamanı: 06.01.2007 17:45
hocam,dolaylı tümleç olması mümkün değil.Ancak "dışarıya" olsaydı olabilirdi. burada ise zarf tümlecidir.Selamlar.
sifa
Gönderilme Zamanı: 06.01.2007 22:33
Gönderen: Gaziantep
Gönderiler: 474
Hocam kaynaklar kafa karıştırıyor ve her zaman doğru olanı söylemiyor. Yer-yön bildiren kelimeler yönelme hali ekini (-a,-e) almazsa Z.T, alırsa D.T olurlar.

saygılar...

----------------

zor-bey
Gönderilme Zamanı: 06.01.2007 22:54
Gönderen:
Gönderiler: 11
Aşağı, yukarı, ileri,geri vb. yer-yön belirten sözcüklerin cümledeki görevi zarf tümlecidir. Bu sözcükler ad durum eklerinden birini alırsa (aşağıya ,aşağısı aşağıda ,aşağıdan)cümledeki görevi dolaylı tümleçtir.
aytoldı
Gönderilme Zamanı: 07.01.2007 06:32
Gönderen: Mamak
Gönderiler: 2027
Arkadaşlar doğru yazmış; ama ben kişisel olarak "dışarı çıktı" ile "dışarıya çıktı" arasındaki farkı, birisinin ZT, birisinin DT olmasını anlayabilmiş değilim, acaba bu ikisi arasında anlam olarak nasıl bir fark var?

İsim hal ekini alıp almamasından bahsetmiyorum, alsa da almasa da ikisi de cümledeki hareketin yer ve yönünü bildirmiyor mu? Bazen kendi kendime bunları sorguluyorum.

Bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

----------------
Bu Ay Toldı aydı: Söz asgı ulug
Yirinçe tüşürse bedütür kulug

cahid
Gönderilme Zamanı: 07.01.2007 10:22
Gönderen:
Gönderiler: 16
Zarf tümleci mi, dolaylı tümleç mi meselesinde temel kaynaklar kelimenin çekimli olup olmamasına göre değerlendirme yapıyor. Zarflar, sıfatlar gibi çekim eki almaz.(genel anlamda)

Bazı zarflarda, çekim eklerinin kullanıldığını görüyoruz. Bu tür kullanımlarda çekim ekleri temel özelliklerini kaybediyor. Dolaylı tümleçler ise tür olarak isim olduklarından çekim eklerini asıl özelliklerini koruyarak alabiliyorlar.

Benim görebildiğim gerekçe bu.
gulberg
Gönderilme Zamanı: 07.01.2007 12:06
Gönderen:
Gönderiler: 184
Merhaba Aytoldı hocam, aynı sorun benim de kafamı meşgul ediyor. Aşağı, yukarı, içeri, dışarı vs bu kelimeler neden ek alınca bir anda grup değiştiriyor ve dolaylı tümleç sınıfına dahil oluyor?
Hocam belki yardımcı olur. Zeynep Korkmaz'ın yer yön zarfı ile alakalı yazdıklarını aktarayım. Bu gruba giren zarflar, fiildeki oluş ve kılışın yerini ve yönünü belirleyen zarflardır. Nereye?, nerede?, nereden?, nereye doğru ve nereye kadar? sorularına karşılık olurlar. (Zeynep Korkmaz Türkiye Türkçesi Şekil Bilgisi, TDK 2005, s. 498)
Hocam şimdi bu durumda yer yön zarflarının aldığı çekim ekleri, onları dolaylı tümleç yapmaz. Yer yön zarfları çekim eklerini alsa bile o cümlenin zarfı olarak değerlendirilirler. Bu benim çıkardığım yorum. Böyle olması gerektiğine inanıyorum.
Yer yön zarflarına dikkat edersek, iç-eru (iç-re), dışaru, vs zaten yön gösterme eklerini almışlardır. Tamam bu ekler bu kelimelerde kalıplaşmıştır.
Ayrıca yönelme/yaklaşma hali ekini alınca yer ve yön göstermekten başka bir görev mi yükleniyor? Görev yine aynı. O yüzden bunlar cümlede zarftır.
Zaten dolaylı tümleç,cümlede, bulunma, yaklşama ve uzaklaşma bildirerek cümleyi tamamlayan unsurdur.
Saygılar...
Konuk
Gönderilme Zamanı: 07.01.2007 17:03
bak canım bikere o dt yanı doğru vermişler O.K

Yönetici Notu: üslubunuza dikkat ediniz.
pturan
Gönderilme Zamanı: 08.01.2007 12:52
Gönderen:
Gönderiler: 472
gulberg hocam. ileri sözcüğü sadece yön bildiriyor. Ancak "İleride bekliyor." cümlesinde yer anlamı yükleniyor. İleri derken belli bir yeri değil yönü anlatıyorsunuz. İleride ifadesinde ise bulunduğunuz yerden daha ilerideki belli bir yeri ifade ediyorsunuz.Sanırım bu nedenle ileride vb. dolaylı tümleç oluyor.Ben öğrencilerime böyle açıklıyorum.
Aslında zarflar da hal eki almış olarak karşımıza çıkıyor:Bayramda Ankara'ya gideceğim.Zaman anlamı açık.
Saygılar.
(1) 2 »
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

100 Temel Eser

Eklenen Son 50 Dosya