Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Eğitim-öğretim
     Eğlenceli bir Türkçe dersi
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
Ozan_35
Gönderilme Zamanı: 2011/1/19 21:13
Gönderen: İzmir
Gönderiler: 2435
Re: Eğlenceli bir Türkçe dersi
turk_ce
Gönderilme Zamanı: 2011/1/19 22:12
Gönderen: Bursa_Osmangazi
Gönderiler: 1143
Alıntı:

Ankeda yazmış:
Alıntı:

prnss yazmış:
Eğlendirerek öğretmek güzel de çocuklar bir süre sonra türkçe dersine öğrenmeye değil gülmeye geliyorlar. Bu eğlence niyetiyle bazen ayrıntıları kaçırıyorlar. Ben belki de o dozu ayarlamıyorum. Benimkiler hep gülmek istiyorlar. Hani en çok neti de Türkçeden yapınca kendilerini bişey sanıyorlar..

Hocam,çok şekersiniz ya... Ben razıyım hocam,yeter ki yapsınlar da kendilerini bir şey sansınlar. :) Benim bazı öğrencilere ya ne demeli? Hiçbir şey yapmadan kendilerini bir şey sanıyorlar,onu ne yapacağız ya? Buna hemen örnek vereyim bugün 1'lik bir öğrencim diyor ki bana: "Hocaaaaaaamm notlarım 38 32 35 karneme üç düşer değil mi?Teşekkür alacağım da..." Ben de ne 3'ü oğlum ben sana 4 vereyim de garanti olsun teşekkürün istersen dedim...

Hay Alllah razı olsun Ankeda Hocam yıllaaaaaar önce nerdeydiniz siz benim öğretmenim olsaydınız ya

----------------

fatmaturkc
Gönderilme Zamanı: 2011/1/20 18:33
Gönderen:
Gönderiler: 4
Derste mutlaka drama yaptırmaya gayret gösteriyorum Çocuklar hem çok eğleniyor hem de kendilerini ifade etme şansı buluyorlar. Performans ödevi olarak da masal canlandırma görevi verdi ve herkes ödevini başarıyla dunup yüksek puanlar aldılar. Yani araştırma ödevi verdiğimde getirmeyen öğrenciler bile bu ödevi zevkle yaptılar. O kadar güzel kılıklara girmişlerdi ki ikinci dönem tekarar böyle bir ödev vermemi istediler. Türkçe öğretmeni olduğum için şanslı olduğumu düşünüyorum ve dersimi çooook seviyorum:):)
AysunK
Gönderilme Zamanı: 2011/1/20 19:17
Gönderen:
Gönderiler: 2316
Alıntı:

canErik yazmış:
Cok kötü bir öğretmen olmalıyım. Müfredatı yetiştirmekten bu dersin eğlenceli geçmesini sağlamaya vaktim kalmıyor.

Kendinize haksızlık etmeyin hocam...
Etkinliklerin hepsini yaptıracağım diye uğraşmıyorum ben;zaten çoğu laf olsun diye konulmuş,iğreti duruyor kitapta.
Eğlenceli geçmesi gerekiyorsa geçer ders,kimseyi eğlendireceğim diye uğraşamam.İnsan her gün aynı enerjide ve keyifte olamıyor ki...
elif1
Gönderilme Zamanı: 2011/1/21 22:01
Gönderen: ....
Gönderiler: 649
Öğrencilere deyimleri ve çıkış hikayelerini ödev olarak vermiştim.Öğrencier zevk alarak araştırdılar.Bir de bu hikayeleri canlandırdılar.Çok eğlendik...Benim bile hikayesini bilmediğim deyimler vardı..

----------------
Ýlâhi bir ýþk vir bana, kandaluðým bilmeyeyin
Yavý kýlayýn ben beni isteyüben bulmayayýn

esranur
Gönderilme Zamanı: 2011/1/24 22:16
Gönderen:
Gönderiler: 166
- Bağlaç olan -de -da eki oldukça kendi başına buyruktur ve karakteri vardır o nedenle de hiçbir zaman kendinden önce gelen kelimeye göre şekillenmez, yumuşamaz yani ASLA "TE" "TA" OLMAZ VE BU ŞEKİLDE YAZILMAZ.
Örneğin; Bu fırtınada kapılar, pencereler çarptı, balkondaki saksılar uçtu, evin önündeki ağaç da bir o yana bir bu yana sallandı durdu. (Bu cümledeki "ağaç da" hiç bir şekilde "ağaç ta" olarak kullanılmaz.)

- de -da bağlacı serttir sağlamdır ama büyüklerine de saygılıdır. Büyük ünlü uyumuna saygı gösterir. Kendisinden önceki kelime ne derse bir büyüğü olarak ona saygı duyar.

Örneğin: Amcam da, dedem de, teyzem de, bacım da... hepsi bana karşı tavır aldılar. (Niyeyse!?)

- Bu bağlaç önüne arkasına işaret konmasına da karşıdır. Kesme işaretini hiç sevmez. Özel isimden sonra dahi bu işaretten hoşlanmaz. Neden? Çünkü o kendini farklı görür, ayrıcalıklıdır, egosu güçlüdür.

Örneğin, Hasan da gelsin! derken Hasan'dan sonra -de bağlacı kullanıyorsanız kesme kullanamazsınız, kabul görmez, dışlanır!

Bütün bu sert duruşa rağmen, durum eki olan -de -da, bağlaç akrabasına hiç ama hiç benzemez. Bağlaç kuzeni ne yapıyorsa bizimki tam tersini yapar. Ona buna sığınır, yumuşar, yılışır, kesme ekine gıkını çıkarmaz.

Ayşe'de, Ahmet'te giysiden bol birşey yok, ama hepsi o eski püskü dolapta.
vakıa
Gönderilme Zamanı: 2011/1/24 22:19
Gönderen: Bursa
Gönderiler: 813
'esranur' hocam gerçekten tebrikler, olay budur.
temir
Gönderilme Zamanı: 2011/1/25 16:38
Gönderen: İstanbul
Gönderiler: 100
Nerde okudum hatırlamıyorum, kısaca yazıyorum:
Şiir Türleri
Pastoral şiir: Pastadan aklınıza gelsin. Pastanın en önemli malzemesi süt. Süt denince akla; köy, yayla, çoban gelir.
bu şiir türü de köy-yayla-çoban hayatını konu alır.

Didaktik: Daktilodan aklınıza gelsin. Daktilo dedeniz zamanında kaldı. Dedeler hep nasihat eder. Bu şiir türü de nasihat eden, öğüt veren şiir türüdür.

Satirik: "saftirik"ten aklınıza gelsin; Geniş aile'deki Ulvi gibi. herkes onla dalga geçiyor, onu eleştiriyor. Bu şiir türü de çeşitli kişileri-olayları eleştiren ya da onlarla alay eden şiirdir.

Lirik: "ayrılık"tan gelsin aklınıza. bu ayrılık iki sevgilinin ayrılığı olsun. lirik şiir aşk, sevgi vs. konulu şiirdir.

Epik: "efe"den aklınıza gelsin. efeler kurtuluş savaşımızda kahramanlık göstermiş kişilerdir. Epik şiir savaşları, savaşlardaki kahramanlıkları anlatan şiirdir.
yildiz_
Gönderilme Zamanı: 2011/1/25 21:02
Gönderen: İşte bi yerden...
Gönderiler: 441
Ben kendim eğlenceliyim zaten Ne anlatsam merakla dinliyorlar ve ne istesem yapıyorlar
orhan-veli
Gönderilme Zamanı: 2011/1/26 19:26
Gönderen: Bizim memleket
Gönderiler: 89
Oooo öğretmenim çok mütevazısınız(!) Bir tahminde bulunayım mı? Kova burcuyuz galiba

----------------
Aðzýyla kuþ tutsa sevemediðim insanlar var benim!Bir de canýma okusa bile vazgeçemediklerim...

« 1 (2) 3 4 5 »
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç