Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Eğitim-öğretim
     Eğlenceli bir Türkçe dersi
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
kamilov_86
Gönderilme Zamanı: 2011/1/3 22:07
Gönderen:
Gönderiler: 28
Eğlenceli bir Türkçe dersi
Merhaba öğretmen arkadaşlarım. Türkçe dersini eğlenceli hale getirmek için neler yapıyorsunuz?Okuma-Dinleme-Yazma-Konuşma-Dil Bilgisi ile ilgili hangi çalışmalarda öğrencilerinizden :"Evet, bu ders çok güzel geçti." gibi cümleler duyuyorsunuz? Ben dersimi eğlenceli hale getirmek istiyorum. Yardıcı olursanız sevinirim. Fikirler paylaşıldıkça çoğalır. Şimdiden teşekkür ediyorum.

----------------
özüm sözümdür

gondaloglu
Gönderilme Zamanı: 2011/1/3 22:14
Gönderen: Türkiye
Gönderiler: 1193
Re: Eğlenceli bir Türkçe dersi
Dersinizi deyim, atasözü, fıkra, hikaye, şaka, espri ile süsleyin; sınıfta herkesin okumaya, konuşmaya, tahtaya çıkmaya hakkı olsun...

----------------
Düþünmenden konuþan, konuþtuktan sonra düþünmek zorunda kalýr ve sývamaya geçer.

turk_ce
Gönderilme Zamanı: 2011/1/3 22:20
Gönderen: Bursa_Osmangazi
Gönderiler: 1143
Hocam kesinlikle önce konuşma, ifade özgürlüğü verin ve sorularınızla öğrencilerinizi yönlendirin. Hikaye gibi geçmişten alıntı örnekler verin onlara ders olacak dikkat kesilirler

----------------

prnss
Gönderilme Zamanı: 2011/1/4 13:49
Gönderen: Malatya
Gönderiler: 625
Eğlendirerek öğretmek güzel de çocuklar bir süre sonra türkçe dersine öğrenmeye değil gülmeye geliyorlar. Bu eğlence niyetiyle bazen ayrıntıları kaçırıyorlar. Ben belki de o dozu ayarlamıyorum. Benimkiler hep gülmek istiyorlar. Hani en çok neti de Türkçeden yapınca kendilerini bişey sanıyorlar..

----------------
Leblerinle emrine amadedir caným benim..

meh_tap
Gönderilme Zamanı: 2011/1/19 17:15
Gönderen:
Gönderiler: 10
cümlenin öğelerinden nesneyi işlerken bir paket çubuk krakeri sınıfa dağıttım; bir iki mandalinayı da birkaç öğrenciye soydurdum ve yediler. burdan yola çıkarak yapılan iş ne? kim yaptı? yapılandan ne etkindi? gibi sorularla hem ilgilerini çektim hem de ders öğrenciler için zevkli geçti.ben daha çok basit materyaller kullanarak somutlaştırmayı tercih ediyorum. kısmen de amacıma ulaşıyorum sanırım
nil06
Gönderilme Zamanı: 2011/1/19 17:43
Gönderen:
Gönderiler: 221
Derse girdiğimde müzik dersinde öğrendikleri bir türküyü söylüyorlardı,sonra birlikte söyledik.Konuğa ikram adlı metinde kültürel özelliklerden ve yemeklerden bahsediyordu.Yarına geleneksel yemek tarifi bulup anlatacaklar.Rehberlik dersinde de animasyon izledik.Son haftalar diye sıkmıyorum çocukları,eğlenceli bir gün geçirdik.
Ankeda
Gönderilme Zamanı: 2011/1/19 17:57
Gönderen: ANKARA
Gönderiler: 5749
Alıntı:

prnss yazmış:
Eğlendirerek öğretmek güzel de çocuklar bir süre sonra türkçe dersine öğrenmeye değil gülmeye geliyorlar. Bu eğlence niyetiyle bazen ayrıntıları kaçırıyorlar. Ben belki de o dozu ayarlamıyorum. Benimkiler hep gülmek istiyorlar. Hani en çok neti de Türkçeden yapınca kendilerini bişey sanıyorlar..

Hocam,çok şekersiniz ya... Ben razıyım hocam,yeter ki yapsınlar da kendilerini bir şey sansınlar. :) Benim bazı öğrencilere ya ne demeli? Hiçbir şey yapmadan kendilerini bir şey sanıyorlar,onu ne yapacağız ya? Buna hemen örnek vereyim bugün 1'lik bir öğrencim diyor ki bana: "Hocaaaaaaamm notlarım 38 32 35 karneme üç düşer değil mi?Teşekkür alacağım da..." Ben de ne 3'ü oğlum ben sana 4 vereyim de garanti olsun teşekkürün istersen dedim...

----------------
Hayat kısa,kuşlar uçuyor...

Ankeda
Gönderilme Zamanı: 2011/1/19 18:02
Gönderen: ANKARA
Gönderiler: 5749
Alıntı:

kamilov_86 yazmış:
Merhaba öğretmen arkadaşlarım. Türkçe dersini eğlenceli hale getirmek için neler yapıyorsunuz?Okuma-Dinleme-Yazma-Konuşma-Dil Bilgisi ile ilgili hangi çalışmalarda öğrencilerinizden :"Evet, bu ders çok güzel geçti." gibi cümleler duyuyorsunuz? Ben dersimi eğlenceli hale getirmek istiyorum. Yardıcı olursanız sevinirim. Fikirler paylaşıldıkça çoğalır. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Hocam ben derslerimde mutlaka espri yaparım,yani yapmazsam zaten kendim sıkılırım, hatta çatlarım! Yani şunu diyeceğim mesela bir olayı ya da konu ile ilgili bir durumu anlatırken mutlaka ama mutlaka dramatize ederim olayı çok da komik oluyor bazen...Ben bile kendime gülüyorum yani... :) Mesela bugün tekerleme çalışmaları yaptık- şu konuşma problemi yaşayan öğrenciler için- ve de acayip eğlendik ders nasıl bitti anlamadık.Tabi hepsinin hedefi bana en zor tekerlemeyi söyletmek olunca bayağı eğlendiler,tabii söyleyemem sandılar ya ! Yani diyeceğim sonuçta günlük hayatı derse katarım hep hatta anılarıma yer veririm-konu ile ilgili tabi- bayılıyorlar öyle şeylere.Ders de eğlenceli geçiyor.Tabi uyanık da olmak lazım ,nerede duracağımızı bilmek gibi...

----------------
Hayat kısa,kuşlar uçuyor...

canErik
Gönderilme Zamanı: 2011/1/19 18:12
Gönderen:
Gönderiler: 122
Cok kötü bir öğretmen olmalıyım. Müfredatı yetiştirmekten bu dersin eğlenceli geçmesini sağlamaya vaktim kalmıyor.
esranur
Gönderilme Zamanı: 2011/1/19 18:49
Gönderen:
Gönderiler: 166
Biraz kafa yormakla her konuya uygun oyunlu etkinlik bulabiliyoruz. Tahtada dörderli iki grup çıkıyor, gruplardan biri eşanlamı olan sözcüğü söylüyor, karşı grup o sözcüğün eşanlamlısını bulmaya çalışyor. İsim türleri etkinliği, arka arkaya sıralar grup oluyor, toplamda 3 grup yarışıyor. İlk sıra grubundaki öğrenciler sırasıyla birer cins veya soyut isim söylemeye başlıyor. ikinci ilkin söylediği soyut ismi söyliyor kendisi ekleme yapıyor. Üçüncü 1 ve 2. öğrencinin dediğini tekrarlıyor ve kendisi ekleme yapıyor. Arada yanılan eleniyor ve son öğrenciye kadar devam ediyor. Dikkatten kulaklar anten gibi dikeliyor ve kazanınca değmeyin keyiflerine.
Kes kesme etkinliği yapıyoruz. Kesme işaretinin nerelerde kullanılması ile ilgili etkinlik. Daha önce hazırlanmış metni öğrencilerin karşısına geçip yavaş yavaş okumaya başlıyoruz. Sizin dışınızda konuşulması etkinlik dışı kalma sebebi. Metni okurken kesme işareti kullanılması gereken yerde eller bir kez şaplatılıyor. Kes anlamına gelen bu sesi çıkaranlar doğru yapmışlarsa etkinliğe devam ediyorlar. Sadece işlenecek konuyla nasıl etkinlik yapılabilir, diye düşünmeniz yeterli ortaya eğlenceli pekçok etkinlik çıkacak, hem öğrenciler için hem de sizin için unutulmaz bir ders olacak.
Funda Arar'dan Ben de özledim şarkısı dinlenir ve kaç yerde bağlaç olan de,da kullanıldığı öğrenciler tarafından bulunur, doğruyu bulan anında ödüllendirilir.
Barış Manço'dan unutamadım şarkısı dinletilir bulunma hali eki kaç kez geçtiği bulunur, bilen anında ödüllendirilir. Ödül tahtaya kalkar alkış toplar kalp cebine atar, yazıcıdan bağlaç kahramanı belgesi hazırlanılır.
DAHASI VAR YAZACAĞIM....
(1) 2 3 4 5 »
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç