" />

Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

17 kullanıcı çevrimiçi (8 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 1
Ziyaretçiler: 16

aliiksn, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Cümlede Anlam
     örtülü anlam
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
hg79
Gönderilme Zamanı: 18.12.2010 21:21
Gönderen:
Gönderiler: 156
örtülü anlam
1) Babalarla çocukların birbirini anlayamadığı kimi dönemler vardır. 2) Böyle bir dönemden ben de geçtim. 3) Bugün artık hayatta olmayan babamla ilişkilerim, hiç de iyi değildi. 4) Çünkü o zamanlar, dünya görüşüyle benim karşımda yer almıştı; ama hiçbir zaman beni reddetmedi, tersine anlamaya çalıştı.
Aşağıdaki şıklardan hangisi, örtülü anlam içeren cümlenin başında yer almaktadır?
A) 1 B) 2 C) 3 D) 4

Arkadaşlar bu sorudaki örtülü anlam konusunda kafam karıştı. 2 numaralı cümlede "Böyle bir dönemden ben de geçtim." derken başkalarının geçirdiği gibi anlamı da çıkar. Yani örtülü anlam diyebiliriz. Peki 3 numaralı cümlede artık hayatta olmayan babamla derken kısmında örtülü anlam yok mu? Yorumlarınızı bekliyorum.
seydamasuk
Gönderilme Zamanı: 18.12.2010 21:53
Gönderen: ankara
Gönderiler: 764
Re: örtülü anlam
hocam ,sizin de belirttiğiniz gibi sadece 2.cümlede örtülü anlam var ,3. cümle de yok
isa79
Gönderilme Zamanı: 29.03.2013 20:28
Gönderen:
Gönderiler: 1
cevap a
mlkr
Gönderilme Zamanı: 01.04.2013 00:53
Gönderen:
Gönderiler: 91
bence a da olabilir b de. A seçeneğinde babaların çocuklarını genelde anladığı ama kimi dönemler anlayamadığı örtülü olarak verilmiş. B seçeneğinde de hepimizin bildiği gibi de bağlacının altında yatan klasikleşmiş bir örtülü anlam var:)
efe45
Gönderilme Zamanı: 02.04.2013 10:52
Gönderen:
Gönderiler: 9
hangi dönem (kimi dönem )belirsiz bir dönem olduğu için örtülü anlam var diyebiliriz. ikinci olarak böyle bir dönem o da nasıl bir dönem belli oolamdığını düşünürsak bu cümlede de örtülü anlam var diyebiliriz.
efe45
Gönderilme Zamanı: 02.04.2013 10:53
Gönderen:
Gönderiler: 9
hangi dönem (kimi dönem )belirsiz bir dönem olduğu için örtülü anlam var diyebiliriz. ikinci olarak böyle bir dönem o da nasıl bir dönem belli oolamdığını düşünürsak bu cümlede de örtülü anlam var diyebiliriz.
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya