" />

Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

59 kullanıcı çevrimiçi (20 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 20
Ziyaretçiler: 39

baglama, erse, monat, zorluuu, korhan, aslannn, tuah, tolgar, tulay, amasra, mureda, naacii, baraj, ilsekli, tunga84, beder55, Manas, barat, k38, mini, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Genel Konular
     Rehber öğretmenin ne yapması gerekir?
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
atakan15
Gönderilme Zamanı: 28.11.2010 10:25
Gönderen:
Gönderiler: 389
Rehber öğretmenin ne yapması gerekir?
Eşim rehber öğretmen. KPSS'ye girdi, nasip olursa Allah'ın izniyle 6 Aralıkta ataması yapılacak. Diyelim ki ataması yapıldı ve göreve başladı. Okulda rehber öğretmen olarak neler yapması gerekir. Eşi rehber öğretmen olan arkadaşlar veya okulunuzdaki rehber öğretmenlerin neler yaptığına bakaraktan bir fikir sunabilir misiniz? Üç aşağı beş yukarı bir fikrimiz var; ama aklımıza gelmeyen şeyler vardır diye böyle bir soru sorma gereği duydum.

----------------

musedip45
Gönderilme Zamanı: 28.11.2010 22:58
Gönderen:
Gönderiler: 970
Re: Rehber öğretmenin ne yapması gerekir?
İlköğretim yönetmeliğini açın bakın arkadaşım.

----------------

TANER82
Gönderilme Zamanı: 28.11.2010 23:43
Gönderen:
Gönderiler: 32
Öncelikle eşinizi şimdiden tebrik ederim. Ben Rehber öğretmen değilim, ama Rehber öğretmenleri görüyorum. Gözünüzü korkutmayın. Rehber öğretmenlik ilköğretim okullarındaki (Lisede çalışmadığım için lisedeki durumu bilmiyorum.) en rahat öğretmenliklerden -hatta belki en rahatı- biridir. Rehber öğretmenlere nöbet yazılmaz, kulüp çalışması, sonu gelmeyen belirli gün ve haftalar gibi angarya ve gereksiz işlerden de sorumlu değillerdir. Bildiğim kadarıyla ek dersi de tam alırlar. Derse girmezler, öğrenci ile muhatap olmazlar, yazılı-performans-proje ile de ilgileri yoktur. Yani benim çok imrendiğim bir alandır. Ne yaparlar diye soaracak olursanız şöyle açıklayayım: İl merkezlerindeki Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde hazır olan planları, çizelgeleri, etkinlikleri çıkarırlar, yapmaları için öğretmenlere verirler ve bunların bir kısmını dosya halinde özel odalarında tutarlar. Ben 5 yıllık meslek hayatımda Rehberlik öğretmenlerinin (bana kızmasınlar, bulunduğum yerdeki durumu söylüyorum) ne bir iş yaptıklarını ne de bir sorunu çözdüklerini gördüm. Onlara sorarsanız kağıt üzerindeki ağır sorumluluklarından (!) bahsedeceklerdir muhtemelen. Ama uygulamada durum benim yukarıda anlattığım gibidir.Biz ise hem temel bir dersin programını yürütürüz hem de sınav-performans-proje çalışmaları, belirli gün ve haftalar , yarışmalar... bizden sorulur. Bunlar yetmez çeşit çeşit, aile terbiyesi almamış çocuğun kahrını çekeriz.
soydane
Gönderilme Zamanı: 29.11.2010 01:13
Gönderen:
Gönderiler: 120
Evet kesinlikle katılıyorum. Malesef gördüğüm o. Hiç bir sorunu çözemiyorlar. Öğrenci davranışlarındaki bozukluklarla ilgilenen biziz yine. Sonuçta da rehber öğr. ne yapabilir diyorlar? En rahat iş arkadaşlar Türkiye'de.
pdrci
Gönderilme Zamanı: 09.12.2010 22:59
Gönderen:
Gönderiler: 1
öncelikle hayırlı olsun eşinize ben bir lisede rehber öğretmenim . öncelikli olarak nasıl her dersin bir planı varsa eşiniz de okuluna uygun olarak rehberlik çerçeve programı yapacak zaten onun içinde sene boyunca yapması gerekenler yazmakta. daha sonra öğrencilere kendini tanıtmak amacıyla sınıflara girsin. bundan sonraki en önemli aşama öğrencileri tanımak . öğrenci tanıma fişleri olsun ve benzerı formlarla yapabilir. öğretmenlere yonlık olarak sene boyunca yapacagı planlarla ılgılı rehberlik yurutmr kurulu toplantısı yapması lazım sene bası donem bası ve yıl sonu olmak uzere . öğretmenlere sınıf rehberlik planları vermeli internet üzerinden örneklerini bulabılır. ilköğretimde ise özel eğitime muhtac öğrencilerle ilgili dosya tutması lazım verımlı ders calısma sınav kaygısı ygs lys sbs anlatması lazım öğrenci velılerıyle sıkı işbirliği içinde olmalı aslında yapacak cok sey var ama bunlarla baslasa yeterlı zaten sonra kendıne uyggun bır yontem bulacaktır baska bı soru olursa yardımcı olmaya calısırım m saygılarımla
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya