Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

92 kullanıcı çevrimiçi (35 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 32
Ziyaretçiler: 60

Orkan, gmzmtl, dell, mkd, rose80, Abdi68, csahin, Hulya10, pgul, edeb88, yetert, hibelik, yasemin35, zapata1, hope, havva123, bjk09, SILA68, bora72, karnat, hobi, muraad, GUNAYK, esmaaa, kitap07, konyam, starleo, eminecik, akifshi, litmane, musaa, semcer, devamı...

Reklam

100 Temel Eser Soru Bankası Çıktı

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Eğitim-öğretim
     Türkçe Dersini Sevdirmek İçin Ne Yapmalıyım? Lütfennn Yardım..
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
mavigolge
Gönderilme Zamanı: 28.10.2010 17:53
Gönderen:
Gönderiler: 46
Türkçe Dersini Sevdirmek İçin Ne Yapmalıyım? Lütfennn Yardım..
Değerli arkadaşlarım öğrencilerime Türkçeyi, Türkçe dersini sevdirmek için, bu derste sıkılmamaları için neler yapabilirim değerli bilgilerinizi, tecrübelerinizi paylaşır mısınız lütfenn.
gondaloglu
Gönderilme Zamanı: 28.10.2010 18:44
Gönderen: Türkiye
Gönderiler: 1191
Re: Türkçe Dersini Sevdirmek İçin Ne Yapmalıyım? Lütfennn Yardım..
ilgi çekecek ibretli hikayeler anlatabilirsiniz.

----------------
Düşünmenden konuşan, konuştuktan sonra düşünmek zorunda kalır ve sıvamaya geçer.

CananE
Gönderilme Zamanı: 28.10.2010 18:59
Gönderen: Çanakkale :)
Gönderiler: 1135
Üç defa uzun uzun anlattım derslerimi, üçünde de ne hikmetse silindi. (Yanlış tuşa basıyorum.) Ve bu sitenin bu tür durumlarda eskiyi geri almaması beni her seferinde üzüyor.

Sanırım, yazdıklarımı da yazmamam gerekiyormuş ki silindi...

İyi çalışmalar diliyorum hocam.

----------------
En uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir; birbirini anlamayan...

es_ra
Gönderilme Zamanı: 28.10.2010 19:05
Gönderen: Osmaniye-Gaziantep
Gönderiler: 1218
Ben değişik oyunlar yapıyorum derste.Ama şunu farkediyorum siz ne kadar rahat ve istekli olursanız çocuklar da öyle oluyor.Hani hep deriz tatlı sert öğretmen,yeri geldiğinde onlarla gülmek,birisine takılmak,ben bazen şarkı söylerim ya da söyletirim çocuklara,tiyatro yazarız beraber ben de oynarım onlarla.Amaç önce "ders" düşüncesini sevdirmek.Ondan sonra her şey çorap söküğü gibi geliyor zaten.Geçen yıl 6. sınıflarım böyleydi.Belki programı tamamen bitiremedik ama en azından çocuklar derse ilgi duymaya başladılar.Hatta o sınıftan bir öğrencim sbs de ilçe derecesi yaptı.

----------------
Huyumdur,hep ölürüm...

CananE
Gönderilme Zamanı: 28.10.2010 20:18
Gönderen: Çanakkale :)
Gönderiler: 1135
es_ra öğretmenime katılıyorum. Öncelikle onlarla birlikte olmaktan zevk almalsınız ve ortak noktalar bulmalısınız. Ders dışındada onlarla zaman geçirmelisiniz. Sizi sevsinler ki dersinizi de sevsinler.

Benim öğretmenliğimde düstur edindiğim bir söz vardır: "Ancak yüreğine “Merhaba” diyebildiğimiz bir insanın beynine de “Merhaba” diyebiliriz." Bir seminerde duymuştum ve hep hatırlatırım kendime.

Diğer arkadaşlarımın yaka silktiği öğrencilerle bile aramız çok iyi. Ders başarımız da gözardı edilemez, 5 yıldır her yıl ilçe birinciliği bizde. Bunları anlatmamın nedeni hem öğretim hem de eğitimi birlikte yürüterek ve öğrencilerle verimli zaman geçirerek iyi işler yapabiliriz.

Ben her gün bir öğrencimden tahtaya bir özlü söz yazmalarını istiyorum ve ilk beş dakika bunlar hakkında konuşuyoruz. Konu ağır olduğunda ya da sıkıldıklarını hissettiğimde hemen dersle alakalı bir oyun oynuyoruz. 8. sınıflar bile severek katılıyor. Sonra derse devam.

Beni en çok mutlu eden şey "çıkabilirsiniz" dediğimde "Neden, ders mi bitti?" diye sormaları. (Zilsiz eğitimdeyiz.) Öyle eğlenceli geçiyor derslerimiz. Hatta bir şey daha paylaşayım, bugün öğrencilerim Türkçe ders saatinin artırılması için idareye dilekçe yazacaklarını söylediler.

Dersliğimi kendi derslikleri gibi benimsemelerini sağladım. Bulmaca, dergi, kitap vs. araçlarla derslikte zaman geçirmelerini sağladım. Ben de öğretmenler odasına nadiren gidiyorum.

Anlatacak öyle çok şey var ki...

Bugün kaynaştırma öğrencisi olan öğrencim dersten çıkarken geldi bana sarıldı, iki yanağımdan öptü ve "sizi seviyorum" diyerek sınıftan çıktı. Bunun tek nedeni de ona zaman ayırmam ve akşam yapması için ödev vermem. Çoğu arkadaşım derslerde resim çizmesini istiyor, arkadaşları onunla zaman geçirmek istemiyor ama ilgilenince dört dörtlük bir öğrenci... Ben de dersten ağlayarak çıktım ve bir öğrencimin daha yüreğine merhaba diyebildiğimi fark ettim.

Tüm bunları yazarken keyif alıyorum.

Oyun, eğlence, SBS, başarı... Hepsi önemsiz şeyler. Yapmamız gerekn tek şey öğrencilerimizin kalplerini kazanmak, sonrası çorap söküğü gibi geliyor...

Umarım yazdıklarımı ukalalık olarak algılamazsınız.

Kolaylıklar diliyorum hocam.

----------------
En uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir; birbirini anlamayan...

eemelce
Gönderilme Zamanı: 29.10.2010 00:47
Gönderen:
Gönderiler: 73
Canan hocam paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Sonuna kadar hak veriyorum size.
zemheri
Gönderilme Zamanı: 29.10.2010 14:40
Gönderen:
Gönderiler: 413
cananE hocam "Merhaba"
:)

----------------
Ehl-i diller arasında aradım kıldım talep
Her hüner makbul imiş, illa EDEP, illa EDEP...

ade_m25
Gönderilme Zamanı: 29.10.2010 19:04
Gönderen:
Gönderiler: 26
Hocam anlattıklarınız çok güzel... Özellikle özlü söz bölümünü çok beğendim ve uygulamayı düşünüyorum... Derslerle ilgili böyle farklı yaklaşımlarınız varsa paylaşabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler... :)
nil06
Gönderilme Zamanı: 29.10.2010 19:21
Gönderen:
Gönderiler: 221
"Kimseye kendinizi ve dersinizi sevdirmek için uğraşmayın."
İşinizi lâyıkıyla yaptığınızı düşünüyorsanız,seven sever.
canErik
Gönderilme Zamanı: 29.10.2010 22:24
Gönderen:
Gönderiler: 122
Dersinizi önce sizin sevmenizin cidden etkisi oluyor. Müfredatın dayattıklarını, programın yüklü olmasını önemsememek isterdim CananE hocam gibi, Lakin olmuyor kendi açımdan. Ama ben öğrettiğimin ağır, öğrencilerimin ihtiyacına cevap vermeyen türden olduğu durumlarda da söylüyorum "arkadaşlar, inanın sizinle birlikte sıkılıyorum. ama işlememiz gerekiyor; hızlıca geçelim o halde" diyorum. Eh faydası oluyor.
Bir de belirteyim öğrencilerimin çoğunun akademik seviyesi düşük, köy okulundayım. Kitapla uyumsuzluğumuz en büyük engelimiz. Ben de bu konudaki önerilerinize açığım :)
(1) 2 »
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya