Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

20 kullanıcı çevrimiçi (18 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 1
Ziyaretçiler: 19

habibe, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Dil Bilgisi
     "beklemek" iş mi durum mu?
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

| Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
burxcux
Gönderilme Zamanı: 30.09.2010 00:59
Gönderen:
Gönderiler: 99
Re: "beklemek" iş mi durum mu?
Zeynep KORKMAZ da aynı fikirde zaten hocam. Onun da kaynağı Zeynep KERMAN [Türkiye Türkçesi Grameri(Şekil Bilgisi);Zeynep Kerman:s.530-533]
beratze
Gönderilme Zamanı: 30.09.2010 13:55
Gönderen: balıkesir-manisa
Gönderiler: 31
öğrencilerin aklında rahat oturması açısında ben nesne tanımını yapmadan-çünkü kafaları karışabiliyor-neyi kimi sorularına cevap verebiliyorsa iş fiili,veremiyorsa durum fiili olark anlatıyorum,mantıkla hareket ederseniz hem öğrenciler anlayamıyor hem test sorularında farklılıklarla karşılaşıyorsunuz,bu da işleri daha da zorlaştırıyor arkadaşlarım,o yüzden beklemek-neyi beklemek?arkadaşımı-iş fiilidir.
mihribn
Gönderilme Zamanı: 30.09.2010 14:31
Gönderen:
Gönderiler: 134
Nesne alabilenler iş fiili dersek koşmak fiili nesne almıyor. Bence nesne konusuna hiç girmeden anlamca anlatmak daha mantıklı.
nesli35
Gönderilme Zamanı: 30.09.2010 16:24
Gönderen: Adana-Seyhan
Gönderiler: 734
beklemek durum fiilidir

----------------
O BENİM DÜNYAM

burcu82
Gönderilme Zamanı: 30.09.2010 17:07
Gönderen:
Gönderiler: 22
onu+fiil anlamlı olursa iş fiili; onu+fiil anlamsız olursa durum fiili şeklinde kavrata dabilirsiniz arkadaşlar.
- onu bekledim= anlamlı= iş bildiren fiil

----------------

yas_ilk
Gönderilme Zamanı: 30.09.2010 17:20
Gönderen:
Gönderiler: 222
Fakat Burcu hocam beklemek bir iş değildir ki, bir durumdur. Ayrıca onu + koşmak olmuyor; fakat koşmak da bir iştir. Fiillerin anlamına bakmak gerekir diyorum ben.

----------------

burcay
Gönderilme Zamanı: 30.09.2010 18:03
Gönderen: Bursa/ Şahin Yılmaz Ortaokulu
Gönderiler: 144
Burcu hocam her şeyde olduğu gibi bunda da bir istisna durum var, iş bildiren fiiller nesneye ihtiyaç duyar, kır- gibi bu eylemi bir nesne olmadan gerçekleştiremeyiz, ama bekle- eylemi bunun gibi değil bir nesneye ihtiyaç duyulmadan yapılabilen bir fiildir dolayısıyla durum fiilidir.

----------------

Dextere
Gönderilme Zamanı: 01.10.2010 02:55
Gönderen: Bursa
Gönderiler: 202
KELİMENİN ETİMOLOJİK SÖZLÜĞE GÖRE ANLAMLARI:ETü] Budist uygurlarda:bekle- pekitmek, sağlamlaştırmak, güvenceye almak, saklamak, korumak
[OTü] Atebetul Hakayık, İbni Mühenna Lugatı: korumak,sakınmak, nöbet durmak ...Divanü Lügati’t-Türk:beklemek, gözetmek, saklamak, hapsetmek, pekitmek; kapatmakbeklemek
Tarama Sözlüğü:
1. Saklamak, gizlemek, kapalı tutmak. 2. Muhafaza etmek, korumak, esirgemek.

Kelimenin anlamında bir değişme olmuş.Beklemek kelimesini " sağlamlaştırmak, güvenceye almak, saklamak, korumak,sakınmak, nöbet durmak " anlamlarıyla düşününce durum ya da tasvir bildirmekten çok ,üstlenmeye-görev edinmeye dayalı bir işten bahsedildiği görülüyor.

Kelimenin TDK'ye göre sözlük anlamı:1. Bir iş oluncaya, biri gelinceye değin bir yerde kalmak, DURMAK: “Ben de seni bekliyordum zaten.” -A. Ümit. 2. (-i) Süre tanımak, acele etmemek: “Bu ikramın sebebini anlamak için telaşsız bekledi.” -N. Hikmet. 3. (-i) Bir şeyi, bir kimseyi gözetmek, korumak, muhafaza etmek: Eşyayı beklemek. Tutukluları beklemek. 4. Ummak: “Nikâhtan bu kadar keramet bekleme!” -P. Safa. 5. Karşılaşma ihtimali bulunmak: “Oysa bizi bekleyen yaşam bu değildi.” -R. Mağden. 6. Aramak, istemek: “Bu tecrübeli deniz kurdunun muhakkak bir beklediği var.” -F. F. Tülbentçi. 7. Oyalanmak.

Görüldüğü üzere kelimenin etimolojik kökenine dayalı anlamı daha sonra değişime uğrayarak temel anlam olmaktan çıkıp "yan anlam" haline gelmiş.Burdan şu sonuç çıkmaz mı?Bu kelime "BAĞLAMINA GÖRE" hem durum fiilidir,hem iş fiilidir.Ve zaten fiiileri-kelimeleri de her zaman iş kılış durum oluş vb başlıklar altında "sınıflandıramıyoruz-mahkum edemiyoruz." Neticede bu terimler de birer tasnif denemesinden ibarettir.Çünkü dil yaşayan bir varlıktır.

Zeynep Korkmaz ve Zeynep Kerman Hanımefendilerin fiil tasniflerini tamamen eklerseniz isabetli olur.Durum-tasvir bildiren fiillerin dışında filleri hangi başlıklar altında sınıflandırmışlar?Bahsi geçen kaynaklar bende yok.Var olanlar da kolilerde.Eklerseniz sevinirim.Hürmetler.
mingile
Gönderilme Zamanı: 01.10.2010 09:10
Gönderen:
Gönderiler: 59
"beklemek" durum fiilidir. kitapta da bunu durum fiili olarak vermiş.
Dextere
Gönderilme Zamanı: 01.10.2010 12:40
Gönderen: Bursa
Gönderiler: 202
Alıntı:

mingile yazmış:
"beklemek" durum fiilidir. kitapta da bunu durum fiili olarak vermiş.

Kelimenin anlamı cümle içerisinde ortaya çıkar.Yani "bağlam" meselesine daha çok dikkat edilmeli ve titiz davranılmalı düşüncesindeyim.Kitaplar,fiilleri sözlükteki ilk anlamı yani temel anlamları üzerinden tasnife girişiyorlar.Ancak kelime, anlamını cümle içerisinde kazandığı için,cümlede kazandığı anlam üzerinden konuşulması gerekir.Beklemek sözcüğü üzerinde de tartışırken temel anlamı üzerinden kelimeyi tek anlamlılığa mahkum ederek konuşuyoruz.

Öğrenciler sorduğunda "Evet,beklemek sözcüğü durum fiilidir.Ve birçok kaynakta bu şekilde sınıflandırılır.Ancak kelimeler anlamını cümle içinde kazanırlar.Bu yüzden beklemek kelimesinin kullanıldığı cümleki anlamı üzerinden düşünmeliyiz.Böyle yaptığımızda kelimenin iş fiili olarak kullanıldığını da görürüz..." gibi bir cümle kurmanın daha isabetli olacağını söylemeye çalışıyorum.Haksız mıyım?
« 1 2 (3) 4 5 6 ... 8 »
| Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

100 Temel Eser

Eklenen Son 50 Dosya