" />

Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

96 kullanıcı çevrimiçi (34 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 32
Ziyaretçiler: 64

elii80, dilek66, asmel, huriyek, asu_83, seling, galip35, Kordumn, udog14, tubas, selenss, halhal, symgncr, zara, kozanca, emrah22, civa55, ya1903, ayse43, cemil4, erva48, elife33, lago009, elya48, ayseda, nurakte, misaki, zambak__, rabiasahin, taha44, Fatma05, asden, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Dil Bilgisi
     hecelerine ayırma
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
seviim
Gönderilme Zamanı: 15.12.2006 16:48
Gönderen:
Gönderiler: 5
hecelerine ayırma
geçen gün öğretmenler odasında sınıf öğretmeni bir arkadaşım ilköğretim sözcüğü nasıl hecelenir diye sordu.hecelerine ayırma basit bir konudur,ben ilk-öğ-re-tim şeklinde olacak deyince yanlış olduğunu doğrusunun il-köğ-re-tim olması gerektiğini söyledi.ben okul hayatım boyunca böyle bir şeyle karşılaşmadım ya da hiçbir kaynakta görmedim eğer bilgisi olan varsa lütfen cevaplarınızı bekliyorum
aytoldı
Gönderilme Zamanı: 15.12.2006 17:02
Gönderen: Mamak
Gönderiler: 2012
Re: hecelerine ayırma
Kelime içinde yanyana gelen ünsüzlerden sonuncusu kendisinden sonraki ünlüyle, diğerleri kendisinden önceki ünlüyle hece kurar: Türk-lük, ak-şam

Kelime içinde iki ünlü arasında kalan ünsüz kendisinden sonraki ünlüyle hece kurar.
Buna göre,
İlköğretim: il-köğ-re-tim şeklinde hecelerine ayrılır.

----------------
Bu Ay Toldı aydı: Söz asgı ulug
Yirinçe tüşürse bedütür kulug

ELYASE
Gönderilme Zamanı: 15.12.2006 17:05
Gönderen:
Gönderiler: 34
Bence de il-köğ-re-tim şeklinde olmalıdır.İLK tek başına bir hecedir ama ilköğretimde birleşik bir kelime olmuştur ve hecelenmesi de böyle olmalıdır diye düşünüyorum.
OKO
Gönderilme Zamanı: 15.12.2006 17:11
Gönderen:
Gönderiler: 129
aytoldı hocama katılıyorum. birleşik kelimeler hecelerine ayrılırken kelimeler tek tek değil, bir bütün olarak hecelerine ayrılır. yani tek bir kelime gibi düşünülerek heceleme yapılır.
il-köğ-re-tim şeklinde hecelerine ayrılması doğrudur.

benzer bir örnek "hanımeli" kelimesinde de vardır:
bu kelime ha-nım-e-li şeklinde ayrılamaz.
ha-nı-me-li şeklinde ayrılması doğrudur.

saygılarımla.başarılar.
SiirseL
Gönderilme Zamanı: 15.12.2006 19:07
Gönderen: Sinop
Gönderiler: 728
Sevimm hocam arkadaşlar zaten konuyu izah etmişler ama kaynak belirtilmesini istemişsiniz diye yazıyorum. Zira bu soru bana da bir sınıf öğretmeni tarafından sorulmuştu ve ben il-köğ-re-tim şeklinde dediğimde ikna edememiştim. Allah'tan kılavuz yanımdaydı. TDK yazım kılavuzlarında bu durum açıklanmaktadır. Benim elimde 2000 kılavuzu var ve orada mevcut. Aynı şekilde son imla kılavuzunda da durum belirtiliyor. Aşağıdaki linki tıklarsanız ayrıntılı açıklamayı görebilirsiniz.

http://www.tdk.gov.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF4334B67836F053C0

----------------
Bir şiirdir yaşam, her yürekte ayrı ayrı atan...

Konuk
Gönderilme Zamanı: 15.12.2006 20:39
birleşmiş ve kaynaşmış kelimelerin, kendi aralarında ayrı ayrı hecelenmemesi gerektiğini biliyorum ben de... Onlar artık özgür, bağımsız, ve tek bir kelime olmuşlardır. o nedenle, ilk öğ re tim gibi bir heceleme yanlış olacaktır. il köğ re tim diye hecelemek gerekir. bilimsel olarak nasıl yapıldığını bilmiyorum ama birleşik sözcükler ayrı iki kavramı değil, tek bir kavramı ifade eden yapı bakımından da ekine, köküne hep birlikte ayrılan kelimeler olduğuna göre, doğrusu arkadaşların da söyleriği şekilde olmalıdır.
iber
Gönderilme Zamanı: 15.12.2006 20:47
Gönderen:
Gönderiler: 8
Birleşik kelimeler tek başlarına bir kelime olduğu için heceleme de buna göre yapılır. il-köğ-re-tim doğrusudur.
metin22
Gönderilme Zamanı: 15.12.2006 21:41
Gönderen: EDİRNE
Gönderiler: 898
Arzu 80
hocamın verdiği linkte geçen ibarede aşağıdaki bilgi bulunduğuna göre;

Kelime içinde yan yana gelen ünsüzlerden sonuncusu kendisinden sonraki ünlüyle, diğerleri kendilerinden önceki ünlüyle hece kurar: bir-lik, sev-mek, Türk-çe, Kork-maz

doğrusu arkadaşların da belirttiği gibi
il-köğ-re-tim

----------------
EDİRNE - MERKEZ - CUMHURİYET ORTAOKULU
http://edirnecumhuriyetoo.meb.k12.tr/

sifa
Gönderilme Zamanı: 15.12.2006 23:19
Gönderen: Gaziantep
Gönderiler: 474
zaten kelime telaffuz edilirken de hecelemeyi doğru yapıyoruz. ulama yapıyoruz k ve ö harflerinde...il-köğ-re-tim...

Konuk
Gönderilme Zamanı: 16.12.2006 21:02
Merhaba,
Kelimeleri hecelerine ayırırken ek kök mantığından hareket etmiyoruz.Türkçede altı tip hece vardır.Bunları eminim biliyorsunuzdur. Burdaki temel sorun sanırım kelimenin birleşik olması. Birleşik kelimeleri hecelerine ayırırken ayrı iki kelime olarak düşünmüyoruz onu tek kelime olarak ele almamız gerekiyor. O yüzden ilköğretim kelimesini: il-köğ-re-tim şeklinde hecelerine bölmemiz gerekir.
(1) 2 »
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya