Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

19 kullanıcı çevrimiçi (15 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 1
Ziyaretçiler: 18

sairrr, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Dil Bilgisi
     ad aktarması - dolaylama
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
Ozan_35
Gönderilme Zamanı: 12.12.2006 21:56
Gönderen: İzmir
Gönderiler: 2217
ad aktarması - dolaylama
"genç kalemler" sözünde ad aktarması mı var, dolaylama mı?

----------------
http://hayalgezen.blogspot.com

sevdago
Gönderilme Zamanı: 12.12.2006 22:13
Gönderen:
Gönderiler: 552
Re: ad aktarması - dolaylama
Ad aktarması: Bir kavramın, ilgili,bağlantılı olduğu bir başka kavramı gösteren kelimeyle anlatılmasıdır.Örnek: bacası tütmez olmak, nüfuıs kağıdı eskimek, başında torbası eksi, cebine indirmek, bir ayağı çukurda olmak.(Türk Dili -Feridun TEKİN) Hocam ben bugüne kadar ad aktarması= dolaylama olarak biliyordum.Bazı kaynaklarımda böyle geçiyor, bazılarında da üstteki gibi anlayamayacağım şekilde.Öncelikle bu ayrımı yapmakta yarar var.Ad aktarmasından kastınız yan anlam veya mecaz ise, buradaki kullanım mecaz-ı mürseldir.Ama dolaylı anlatım olabilmesi için "genç" kelimesinin olaması gerekirdi."File bekçisi= kaleci, beyaz altın= pamuk"örneklerindeki gibi bir kelime ile ifade edilecek bir kavramın vurgulanmak ve dikkat çekici olmak amacıyla birden fazla kelime ile ifade edilmesi gerekir.Kolaylıklar.Umarım sayenizde bu konudaki eksik bilgimi düzeltirim.
Ozan_35
Gönderilme Zamanı: 12.12.2006 22:18
Sağ olun hocam. Ben de önce ad aktarması dedim. Sonra kararsız kaldım. OKS'ye hazırlık kitaplarında ad aktarması ve dolaylama ayrı ayrı başlıklarda anlatılıyor. Bazı örnekler birbirine çok benziyor. İkisi ayırmak için bir kural belirlesek iyi olur.

----------------

sevdago
Gönderilme Zamanı: 12.12.2006 22:25
Gönderen:
Gönderiler: 552
Hocam benim OKS kitaplarında ikisi tek başlık yani eş anlam.Bu konuda temelli bir araştırma yapmayı ben de çok isterim.Üniversitedeki hoalarımla görüşmeye çalışacağım.Biri ÖSYM'de de çalışmıştı, cevap alırsam iletirim.Kolaylıklar.
epoke
Gönderilme Zamanı: 13.12.2006 18:17
Gönderen: BANDIRMA
Gönderiler: 229
ARKADAŞLAR DOLAYLAMA OLABİLMESİ İÇİN BİR SÖZCÜĞÜN YERİNE BİRDEN FAZLA SÖZCÜK KULLANILMASI GEREKİR.DERYA KUZUSU=BALIK... VS. GİBİ. AD AKTARMASINDA BİR SÖZCÜĞÜN YERİNE BİR BAŞKA SÖZCÜK KULLANILMASI İLE ORTAYA ÇIKAN BİR DURUM.SENİ ŞİRKETTEN ARADILAR CÜMLESİNDEKİ ŞİRKETTEN KELİMESİ GİBİ.BURADAKİ DURUM İKİSİNEDE UYGUN DEĞİL BENCE.SAYGILAR...
fikri
Gönderilme Zamanı: 13.12.2006 23:06
Gönderen:
Gönderiler: 47

Merhaba;
Bildiğim kadarıyla ad aktarmasının yollarından biri de şudur:
Bir meslek ya da spor dalıyla ilgili kişileri karşılamak için o kişilerin kendi alanlarıyla ilgili kulanmış oldukları nesnelerin, araçların ismi verilir. Bir tenisçi yerine “raket”, bir ressam yerine “fırça”, bir yazar yerine “kalem” kelimesi kullanılarak ad aktarması yapılır.
“genç kalemler” örneğiyle ben genç yazarların kastedildiğini anlıyorum. Yani kalem kelimesi “yazar” yerine kullanılmış. “genç” kelimesi ise sıfat olarak kullanılmış. Her iki kelime birden bir yazarı karşılayacak şekilde kullanılsaydı dolaylama olurdu. Kısacası, bence burada ad aktarması var.
Saygılar…
pturan
Gönderilme Zamanı: 14.12.2006 00:19
Gönderen:
Gönderiler: 472
ad aktarmasında bir ilişki vardır.İç-dış,eser-sanatçı, eşya-insan, şehir-insan, parça-bütün vb. Bunlardan biri söylenir diğeri kastedilir.Soba yandı. İçindeki yakıt kastedilmiş. Yaşar Kemal'i okudum. Eserleri kastedilmiş.İstanbul bu sabah erken uyanmış.İnsanlar kastedilmiş. ...ey nazlı hilal.Bayrak kastedilmiş.Daktilo işten ayrılmış.Daktilo yazan sekreter kastedilmiş.
DOLAYLAMA: Bir sözcükle anlatılabilecek bir varlığı ya da durumu birden fazla sözcükle anlatma.
derya kuzusu-balık
Ulu önder-M.K.Atatürk
Genç kalemler ifadesinde eşya-insan ilişkisi var,yazarlar kastedilmiş, ad aktarması
Umarım faydası olur. Saygılar.
mmk
Gönderilme Zamanı: 14.12.2006 11:39
Gönderen: olmak istediğim yerdeyim
Gönderiler: 278
Genç kelimesi kalemler ismini niteleyen sıfatttır. Burada bir arkadaşımın da belirttiği gibi önemli olan kalemler kelimesidir. O da yazarlar anlamında olduğu için ad aktarmasıdır diye düşünüyorum. Umarım doğrudur.
sifa
Gönderilme Zamanı: 14.12.2006 15:41
Gönderen: Gaziantep
Gönderiler: 474
arkadaşlar ben şöyle düşünüyorum ;

ad aktarması ve dolaylama birbirinden farklı ve zıt özelliklere sahip olan sanatlar diyebiliriz. mesela dolaylamaya örnek verelim : kaleci : file bekçisi
bir kelimeyle ifade edebileceğimiz bir kavramı daha fazla kelimeyle ifade ediyoruz.
ad aktarmasına örnek verelim. geç geleceğimi EVE haber vermedim. burada eve derken kastedilen evdeki anneme ya da babama,eşime vs. yani evdeki yaşayanlaradır burada da birden fazla kelimeyle ifade etmem gereken bir durumu tek kelimeyle ifade etmişim. yani birinde kısaltıyorum birinde uzatıyorum. ancak sorudaki "genç kalemler" sözcük grubunda ne ad aktarması ne de dolaylama göremedim. ancak ad aktarmasına daha yakın gibi...
Ozan_35
Gönderilme Zamanı: 14.12.2006 17:22
O halde "genç" sözcüğünü ad aktarması olan "kalemler" sözcüğünün sıfatı saymak gerekir. Sonuçta, ad aktarması var diyebiliriz.

----------------

(1) 2 »
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

100 Temel Eser

Eklenen Son 50 Dosya