Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

21 kullanıcı çevrimiçi (12 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 2
Ziyaretçiler: 19

geron, masal09, devamı...

Reklam

100 Temel Eser Soru Bankası Çıktı

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Sözcük Türleri
     dağ, ova, nehir, ırmak isimleri hakkında
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
esranur
Gönderilme Zamanı: 15.05.2010 11:35
Gönderen:
Gönderiler: 159
dağ, ova, nehir, ırmak isimleri hakkında
Yer adlarında ilk isimden sonra gelen deniz, nehir, göl, dağ, boğaz vb. tür bildiren ikinci isimler büyük harfle başlar: Ağrı Dağı, Aral Gölü, Çanakkale Boğazı, Dicle Irmağı, Ege Denizi, Erciyes Dağı, Fırat Nehri, Tuna Nehri, Van Gölü, Zigana Geçidi, Süveyş Kanalı.

Yukarıdaki bilgi TDK'nin sitesinden alınmıştır. "Erciyes Dağı"nda 'd' büyük yazılmış, ben şimdiye kadar özel isme dahil olmayan dağ isimleri küçük yazılır diyordum. Sitedeki bu bilgi hakkındaki düşüncelerinizi almak isterim.
Fuzulii
Gönderilme Zamanı: 15.05.2010 11:41
Gönderen:
Gönderiler: 869
Re: dağ, ova, nehir, ırmak isimleri hakkında
Özel isimlerle birlikte kullanılınca büyük, yalnız kullanılınca küçük yazılır diyorum.:)

----------------
Ben sana mecburum,sen yoksun.

elmas
Gönderilme Zamanı: 15.05.2010 11:54
Gönderen: Tekirdağ
Gönderiler: 2149
10. Yer adları (kıta, bölge, il, ilçe, köy, semt, cadde, sokak, semt vb.) büyük harfle başlar: Asya, Avrupa, Afrika, Amerika; İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Yakın Doğu; Ankara, İstanbul, Taşkent, Bağdat, Moskova; Turgutlu, Ürgüp, Ahlat; Çayırbağı, Akçaköy; Bahçelievler, Cebeci; Atatürk Bulvarı, Ziya Gökalp Caddesi; Sankiyedim Sokağı, Asmalımescit Sokağı.

UYARI: Doğu ve batı sözleri yön bildirdiğinde küçük olarak yazılır: Bursa’nın doğusu. Bu sözler düşünce, hayat tarzı, politika vb. anlamlar bildirdiğinde ise büyük olarak yazılır: Batı medeniyeti, Doğu mistisizmi vb.

Yer adlarında ilk isimden sonra gelen deniz, nehir, göl, dağ, boğaz vb. tür bildiren ikinci isimler büyük harfle başlar: Ağrı Dağı, Aral Gölü, Çanakkale Boğazı, Dicle Irmağı, Ege Denizi, Erciyes Dağı, Fırat Nehri, Tuna Nehri, Van Gölü, Zigana Geçidi, Süveyş Kanalı.

http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF1ACFAB512C425173

----------------

seydamasuk
Gönderilme Zamanı: 15.05.2010 12:57
Gönderen: ankara
Gönderiler: 764
Alıntı:

esranur yazmış:

Yukarıdaki bilgi TDK'nin sitesinden alınmıştır. "Erciyes Dağı"nda 'd' büyük yazılmış, ben şimdiye kadar özel isme dahil olmayan dağ isimleri küçük yazılır diyordum. Sitedeki bu bilgi hakkındaki düşüncelerinizi almak isterim.

sayın hocam ,dediğiniz gibi bir önceki İMLA KILAVUZUNA göre küçük harfle yazılıyordu ama son basım kılavuzda artık büyük harfle yazımalıdır diye geçiyor
aytoldı
Gönderilme Zamanı: 15.05.2010 13:00
Gönderen: Mamak
Gönderiler: 1990
Alıntı:

seydamasuk yazmış:

sayın hocam ,dediğiniz gibi bir önceki İMLA KILAVUZUNA göre küçük harfle yazılıyordu ama son basım kılavuzda artık büyük harfle yazımalıdır diye geçiyor

Evet, haklısınız 2005'ten beri büyük yazılıyor.

----------------
Bu Ay Toldı aydı: Söz asgı ulug
Yirinçe tüşürse bedütür kulug

musedip45
Gönderilme Zamanı: 15.05.2010 14:27
Gönderen:
Gönderiler: 970
Böyle bir keşmekeş yok kardeşim ya! Bir önceki küçük, şimdi büyük. Nasıl iştir bu, anlaşılır gibi değil.

----------------

aytoldı
Gönderilme Zamanı: 15.05.2010 16:57
Gönderen: Mamak
Gönderiler: 1990
Alıntı:

musedip45 yazmış:
Böyle bir keşmekeş yok kardeşim ya! Bir önceki küçük, şimdi büyük. Nasıl iştir bu, anlaşılır gibi değil.

Aslında bu keşmekeş değil keşmekeşten kurtulma.

Eski kılavuzda büyük yazılması gerekenlerle küçük yazılması gerekenler karıştırılırdı, şimdi hepsi büyük yazılıyor.

----------------
Bu Ay Toldı aydı: Söz asgı ulug
Yirinçe tüşürse bedütür kulug

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya