Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

32 kullanıcı çevrimiçi (16 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 8
Ziyaretçiler: 24

71ahmet, acem3568, karayip, snybrsl, hasnn, ravza05, istinye, can18, devamı...

Reklam

100 Temel Eser Soru Bankası Çıktı

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Genel Konular
     6.sınıf seviyesinde macera kitapları
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
seda11
Gönderilme Zamanı: 06.02.2010 21:36
Gönderen:
Gönderiler: 112
6.sınıf seviyesinde macera kitapları
Arkadaşlar,bir tanıdığımızın oğlunun (6.sınıfa gidiyor) elinde stephenie meyer' in alacakaranlık serisini gördüm.Ben seviyesinin çok üstünde bir kitap olduğunu düşündüğüm için okumasını yanlış buldum.Annesi etkilendiğini de söyledi. Türkçe öğretmeni elinde görmüş ancak bir şey dememiş.Sizce normal mi bu tarz kitaplar yaşının üstünde değil mi? Bir de önerebileceğiniz bu yaş erkek çocuklarının okuyabileceği daha macera ağırlıklı kitaplar nelerdir?
AysunK
Gönderilme Zamanı: 06.02.2010 22:34
Gönderen:
Gönderiler: 1882
Re: 6.sınıf seviyesinde macera kitapları
"Okuryazarlık kültürü, tıpkı ahlak eğitimi almak gibi sürece dayanan bir eğitim modeli ile gelişir. Bence temel problem konuyu ele alış biçimimizde. Yeni müfredat programı ile okullarımızda okuma saatleri var. Bütün öğrenciler aynı anda öğretmenin belirlediği bir kitabı okumak zorundalar. Oysa bir çocuğun kitap okuma özgürlüğü olduğu gibi okumama özgürlüğü, bir kitabı beğenmeme ve reddetme özgürlüğü de vardır. Okumayı temel bir insan hakkı- çocuk hakkı açısından ele almak gerekiyor. Okumak bir ceza değildir. Okumak televizyon seyretmenin ya da bilgisayarda oynamanın alternatifi hiç değildir. Okumak bir yaşam biçimidir. Çocuklarımıza nasıl okur olunacağını, eleştirel okumanın nasıl gerçekleştirileceğini öğretemiyoruz. Dolayısıyla kendilerini ve zevklerini keşfetmelerine imkan vermiyoruz. Meşreplerine ve beğenilerine uygun kitabı seçebilme eğitimi verdiğimiz takdirde elbette ki çocuklarımız ve gençlerimiz iyi bir okur olacaktır."-alıntıdır...
ezel
Gönderilme Zamanı: 06.02.2010 23:53
Gönderen:
Gönderiler: 52
Peyami Safa nın Cingöz Recai serisi olabilir macera tarzında.Jack London un kitaplarını da önerebilirim.
bayh
Gönderilme Zamanı: 07.02.2010 16:20
Gönderen:
Gönderiler: 54
Havaya Uçan AT : Peyami Safa

Zaman Bisikleti : Bilgin Adalı

Ölümsüz Ece : Gülten Dayıoğlu

Charlie'nin Çikolata Fabrikası
karsil
Gönderilme Zamanı: 07.02.2010 16:53
Gönderen:
Gönderiler: 2
kesinlikle önermiyorum.ben öğrencilerimin okumasına izin vermiyorum.çünkü çocuklara bir şey kazandırdığını düşünmüyorum.alacakaranlık serisi için düşüncelerim.
talihsiz
Gönderilme Zamanı: 07.02.2010 22:25
Gönderen:
Gönderiler: 4
yavuz bahadıroğlu'nun tarihi romanlarını seveceğini düşünüyorum. 6. sınıftaki haylaz erkek öğrencilerim "bunlardan birkaç tane daha alalım." dediler.
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya