" />

Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

68 kullanıcı çevrimiçi (33 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 19
Ziyaretçiler: 49

hertewo, ali47, baran08, nemne, almeyda, Toprak15, cakir31, koksal2, gokboru, dayligh, NiSaN, pinarda, dergah, eminx, mmert, tukceci, urbeli, sympath, memorat, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Yazım-Noktalama
     lakap ve ünvanlara gelen çekim ekleri ayrılır mı?
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
ilayda23
Gönderilme Zamanı: 24.01.2010 18:41
Gönderen:
Gönderiler: 5
lakap ve ünvanlara gelen çekim ekleri ayrılır mı?
bir sbs hazırlık kitabında lakaplara gelen çekim ekleri kesme işaretiyle ayrılmaz yazıyor.
örnek: Ahmet Beyin
Ancak kılavuz kitapta ayrılmamıştı.Kafam karıştı.Açıkcası mebin kılavuz kitaplarına da pek güvemiyorum.
seydamasuk
Gönderilme Zamanı: 24.01.2010 19:11
Gönderen: ankara
Gönderiler: 764
Re: lakap ve ünvanlara gelen çekim ekleri ayrılır mı?
2. Kişi adlarından sonra gelen saygı sözlerine getirilen ekleri ayırmak için konur: Nihat Bey’e, Ayşe Hanım’dan, Mahmut Efendi’ye, Enver Paşa’ya vb.

UYARI: Unvanlardan sonra gelen ekler kesmeyle ayrılmaz: Cumhurbaşkanınca, Başbakanca, Türk Dil Kurumu Başkanına göre vb.
Yazım Kılavuzundan alıntıdır
aytoldı
Gönderilme Zamanı: 24.01.2010 19:24
Gönderen: Mamak
Gönderiler: 2006
Alıntı:

ilayda23 yazmış:
bir sbs hazırlık kitabında lakaplara gelen çekim ekleri kesme işaretiyle ayrılmaz yazıyor.<br /> örnek: Ahmet Beyin<br />Ancak kılavuz kitapta ayrılmamıştı.Kafam karıştı.Açıkcası mebin kılavuz kitaplarına da pek güvemiyorum.

Bunlar, yıllar öncesinin kitapları hocam. Kapağını değiştiriyorlar ama içini değiştirmeyip aynen basıyorlar.

----------------
Bu Ay Toldı aydı: Söz asgı ulug
Yirinçe tüşürse bedütür kulug

seydamasuk
Gönderilme Zamanı: 24.01.2010 19:46
Gönderen: ankara
Gönderiler: 764
İlayda hocam,kafanız hiç karışmasın her zaman için TDK'nin Yazım Kılavuzunu kullanınız , o kitaplar fi tarihinden kalma bilgilerle dolu oluyor çoğu zaman .
sguven
Gönderilme Zamanı: 25.01.2010 09:40
Gönderen:
Gönderiler: 3
Son zamanlarda bu eklerin nasıl yazılaçağı konusunda bir tartışmadır gidiyor; ama nedese bir sonuç alınmış değildir. TDK çıkarmış olduğu tüm sözlüklerde ve yazım kılavuzlarında hep tartışmalara neden olmuştur. ben TDK ya fazla güvenmediğim için Dil Derneği tarafından yayınlana sözlükleri ve kılavuzları kullanıyorum. ordaki kurallar daha doğru geliyor bana.
msn
Gönderilme Zamanı: 26.01.2010 16:47
Gönderen:
Gönderiler: 78
sguven hocam, ülkenin resmi imla kılavuzu tdk kılavuzu. Tüm so rular hazırlanırken de tdk kılavuzu göz önünde bulundurularak hazırlanıyor. Ben de dil derneğinin kılavuzunu daha tutarlı buluyorum ama aslolan tdk kılavuzu. Hatta geçen aylarda girdiğimiz müdür yardımcılığı sınavında sorulan yazım yanlışı sorusunun doğru seçenek olan cümlesi bile tdk imla kılavuzundan alınmıştı.
msn
Gönderilme Zamanı: 26.01.2010 17:56
Gönderen:
Gönderiler: 78
TDK İMLA KILAVUZU'NDAN ALINMIŞTIR:

Kişi adlarından sonra gelen saygı sözlerine getirilen ekleri ayırmak için kesme işaretikonur: Nihat Bey’e, Ayşe Hanım’dan, Mahmut Efendi’ye, Enver Paşa’ya vb.
erdal25
Gönderilme Zamanı: 27.01.2010 18:13
Gönderen:
Gönderiler: 205
arkadaşımın birisi TDK'ye fazla güvenmiyorum demiş, kendi bilir ama SBS soruları TDK kuralları göz önünde bulundurularak hazırlanıyor, çocuklara ordaki neyse onu öğreteceğiz
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Facebook Öğretmen Sayfamıza Katılın...

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Eklenen Son 50 Dosya